Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzmanlar ’ın kuzeyinde yeni başlatılan operasyonu değerlendi!

'ın kuzeyinde teröristlerin yuvalandığı bölgelere karşı yeni başlatılan harekatla ilgili uzmanlar dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İşte uzmanların yeni başlatılan operasyonla ilgili yorumları…

Giriş Tarihi: 13.7.2019 12:37 Güncelleme Tarihi: 13.7.2019 12:59
Uzmanlar Irak’ın kuzeyinde yeni başlatılan operasyonu değerlendi!

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın Kuzeyi'ne yeni bir operasyon başlattı. TSK'nın gerçekleştirdiği operasyonlarla büyük darbe alan PKK'yı, Pençe-2 harekatının başlaması ile beraber büyük bir korku da sarmaya başladı. Uzmanlar, TSK'nın bu operasyonunu değerlendirdi. İşte yorumlar...

TERÖR VE GÜVENLİK UZMANI ABDULLAH AĞAR:

Birinci harekâtla elde edilen nüfuzun genişletilmesiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Bir diğer tarafıyla da her bir harekâtın planlanan bir hedef alanı vardır. Arı kovanına çomağı sokarsınız ve diğer alanlarda hareketlilik kendini gösterir. Bu sefer siz diğer alanlarda da operasyon gerekliliği hissedersiniz. Hep şu cümle kuruldu: "Pençe harekatıyla bağlantılı olarak Hakurk'ta Zap'ta Gara'da Kandil'de bazı hareketlilikler olmuş ve imha harekatları icra edilmişti.

Şimdi bunun karasal anlamda devamlılığı öngörülmüş olmalı ki açıklamayla beraber kendisini gösterdi.

Hakurk'ta harekatın ikinci safhasını göreceğiz. TSK, Irak'ın kuzeyinde ilk defa alan kontrolü konsepti üzerine inşa etmiş olduğu hakimiyetini genişlettiğini görüyoruz. Genişliyor ve nüfuzu derinleşiyor.

PKK çok iddialı cümleler kurmuştu. Şu ana kadar çok şükür bir eylem icra edemedi. "İntihar eylemleri yapın" dedi. Bu Hakurk harekâtındaki PKK'nın çaresizliği ispat eden ve etkiyi gösteren çok önemli kriter.

Cümle şu şekilde kurulmuş "Komando tugaylarımız" deniyor. Bu anlamda da kuvvetle ilgili de önemli bir emare var.

TERÖR VE GÜVENLİK UZMANI COŞKUN BAŞBUĞ:

Hakurk, Kandil, Avaşin, Basyan gibi bölgeler yakın zamana kadar adeta örgüt tarafından tabulaştırılarak 'girilmez-erişilmez' noktalar olarak biliniyordu. Örgüt elemanlarının beyni böyle yıkandı.

Örgütte büyük bir kaçış ve dağılma süreci söz konusu. Bugün operasyonda gelinen noktaya baktığımızda Mehmetçik, örgütün orada burada unuttuğu çapulcuları etkisiz hale getirerek mükemmel bir operasyon yürütülüyor.

Biz genellikle mağara, sığınak gibi adeta şehirleşmiş yapıyı temizlemekle uğraşıyoruz. Bu çok önemli bir husus. Buraları ele geçirdiğiniz takdirde örgütün lojistik kanalını çökertmiş olacaksınız.

Ama bütün bu operasyonların nihai hedefi alan hakimiyetini sağlamak; ve sonunda Kandil'e gidecek bir operasyonu yapmak. Biz bu operasyonları yapıyoruz ancak Irak ve İran'ın da işin içine girecek şekilde bir operasyona bölünmesi şart.

EMEKLİ TÜMGENERAL AHMET YAVUZ:

Geçen yıldan beri yürütülen hudut ve ötesinden itibaren teröristleri etkisiz hale getirme maksatlı harekat icra ediliyor. Hakurk bölgesinde başladı Kandil'e doğru ilerliyor. Demek ki merdane gibi kontrol altına almak amacıyla üs bölgeleri oluşturuluyor.

Kandil çok büyük bir bölge; nokta operasyonları düzenlenecektir ama Hakurk bölgesinden sınırımıza yaklaşma yollarını bu bölgelerde üslenen teröristleri tesirsiz hale getirmek maksatlı bir harekat yürütülüyor.

Siz ileriye doğru harekatı genişletirseniz, alanı geniş bir şekilde kontrol etmiş olursunuz. Yapılmakta olan da odur.

İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN:

Bu harekatın bu gece başlatılması çok önemli. Türkiye'ye S-400 füzelerinin gelmesi, Türkiye'nin terörle mücadelede ikinci aşamasına geçtiğini gösteriyor. Pençe-2 diye isimlendirildi. Birinci harekatta çok başarılı oldu komandolarımız.

Terör örgütü üst düzey listede arananların imha edildiklerini görüyoruz. Bu harekatın önce topçuyla başlaması rastgele değil. Örgütün sığınaklarındaki tuzaklar önlenmiş ve hava kuvvetlerinin desteğiyle kara birliklerinin güvenliği sağlanmış oluyor.

Bir başka şey daha var. Bu harakatın maksadı; TSK'nın ileri gözlem noktası. Özellikle İran sınırındaki bir takım eksiklikler vardı bunlar tamamlanıyor. Bundan sonraki hedefin ben Kandil olduğunu düşünüyorum. Örgütte panik havasına sebebiyet veriyor.

Dikkat ederseniz iki üç gün önce İran Ordusu aynı bölgelerden topçu atışına başlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzmanlar Irak’ın kuzeyinde yeni başlatılan operasyonu değerlendi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN