Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: İçişleri Bakanı 'dan yayınında 'ye sert sözler: Yabancı savaşçıları bile gönderemiyoruz

... İçişleri Bakanı canlı yayınına konuk oldu. Soylu gündemi değerlendirirken, Anayasa Mahkemesi 'ne çok sert sözlerle tepki gösterdi. 'nin işleri zorlaştırdığını söyleyen Soylu, "Bu kararlar bizi gönülsüzleştiriyor. İştahımızı kırıyor. AYM Başkanı'na da şikayetlerimi her fırsatta söylüyorum. Hukuk nasihati şeklinde cevap veriyor" ifadelerini kullandı. Soylu, yabancı savaşçıların bile AYM'nin kararları nedeniyle ülkelerine gönderilemediğini söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AYM'nin kararlarında Türkiye'nin komşuları ve terör risklerinin gözardı edildiğine dikkat çekti, "AYM'nin bazı kararları Türkiye'ye ait değil, Norveç'e ait kararlar. Bağışlayın beni ama, Norveç'in etrafında İran var, Suriye var, 15 Temmuz'da Norveç'te darbe gerçekleştirilmeye çalışıldı, terör tehditi var... Türkiye'de bunlarla mücadele etmeye gerek yok sanki." şeklinde konuştu. İşte Soylu'nun AYM ile flaş açıklamaları...

Giriş Tarihi: 26.3.2020 13:44 Güncelleme Tarihi: 26.3.2020 17:22 ABONE OL
Son dakika: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan A Haber yayınında AYM'ye sert sözler: Yabancı savaşçıları bile gönderemiyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesi'nin özgürlük çerçevesinde değerlendirdiği kararların işlerini zorlaştırdığını söyledi. A Haber canlı yayınında Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Soylu, AYM'nin kararlarına çok sert sözlerle yüklendi. Soylu, Türkiye'de uygulanmak isteyen kararların Norveç gibi yorumlanarak verildiğini ifade etti, "Bu kararlar bizi gönülsüzleştiriyor." dedi. Soylu AYM'nin kararlarının sahada olumsuz yansımalarına dikkat çekti, "Egemen bir devletiz. Biz deport etme hakkına sahibiz. Bu yetkiyi elimizden aldılar. Kanunu değiştirmek zorunda kaldık. Kanunu istedikleri seviyeye getirmek zorunda kaldık. Yabancı savaşçı ülkesine göndereceğiz, 'gönderemezsin' diyor." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu'dan AYM eleştirisi! "AYM sosyal medya paylaşımlarına ifade özgürlüğü diyor" | Video

SOYLU'DAN ÇOK SERT SÖZLER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, "2 bin 551 kişinin 449'una bu sabah itibarı ile işlem yapıldı. Sosyal medyada korona provokasyonlarına işlemler sürüyor. Provokasyon yapanların yüzde 70'i FETÖ, DHKP-C, PKK. Bunların büyük bölümü yurt dışı hesaplar. Türkiye'de olan hesapların hepsini bulabiliriz. Bizim bulamayacağımız hesap yok. Defalarca provokatif olduğu açıklanan videolar, içerikler yalanlanmasına rağmen inanmayın. Sokağın ortasında kendini yere atıyor. Bu yalan. Buradan söyleyeceğim şudur, bunu yapanlar kadar bunu yayanlar, kamusallaştıranlar da suçludur." dedi.

"AYM, NORVEÇ GİBİ KARAR VERİYOR"

AYM'nin Türkiye'deki riskleri gözardı ettiğini söyleyen Süleyman Soylu, "AYM'nin bazı kararları Türkiye'ye ait değil, Norveç'e ait kararlar. Bağışlayın beni ama, Norveç'in etrafında İran var, Suriye var, 15 Temmuz'da Norveç'te darbe gerçekleştirilmeye çalışıldı, terör tehditi var... Türkiye'de bunlarla mücadele etmeye gerek yok sanki. AYM'nin kararları bizi gönülsüzleştirmektedir, iştahımızı kapatıyor. Birçok karar buna katılabilir. Ölme eşeğim ölme, yonca bitince yersin. Öyle kararlar alıyorlar ki. Sosyal medyada böyle bir karar alınırsa, Siber Suçlar, savcılığa bunu bildirerek işlem yapabilir. Şimdi bu işi uzatıyorlar. Burdan, oraya, ordan buraya götüreceksiniz. Öyle çelişkili kararlar veriyorlar ki." dedi.

"AYM BAŞKANI'NA SÖYLEDİM"

"Bu çelişkileri bir vesile ile ortaya koyuyorlar." diyen Soylu, "Ben lafı ağzında tutan bir insan değilim. AYM Başkanı'na her yerde söyledim bunları. Hukuk nasihati alıyoruz kendilerinden... Biz bunu söylemezsek, sahada mücadele ediyoruz." diye konuştu.

"YABANCI SAVAŞÇILARI GÖNDEREMİYORUZ, KANUNU DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALDIK"

Sert sözlerini sürdüren Soylu, "Göç mücadelemizde de bizi sıkıntıya soktular. Egemen bir devletiz. Biz deport etme hakkına sahibiz. Bu yetkiyi elimizden aldılar. Kanunu değiştirmek zorunda kaldık. Kanunu istedikleri seviyeye getirmek zorunda kaldık. Yabancı savaşçıyı ülkesine göndereceğiz, 'gönderemezsin' diyor. Adam AYM'ye başvuruyor. AYM, 'her birine ayrı karar alacağız' diyor. Onların dediği gibi yapıyoruz. Geri gönderme merkezinde 10 bin mi olur, 15 bin mi olur... Uğraşıyoruz. Olayın bir başka boyutu da budur" şeklinde konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan A Haber yayınında AYM'ye sert sözler: Yabancı savaşçıları bile gönderemiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA