Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ALTIN FİYATLARI HABERLERİ

Altın fiyatları ile ilgili tüm haberler için doğru yerdesiniz. Güncel, son dakika altın fiyatları haberleri ve en sıcak haber akışını bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Altın fiyatları konu başlığı ile ilgili haberler tarih ve giriş saatine göre aşağıda sıralanmıştır. Son yayınlanan haber ilk sırada yer almaktadır. En güncel haberler listesi üzerinden merak ettiğiniz konuyla ilgili tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Toplam 4350 altın fiyatları haberi yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 14.06.2024 00:00
ALTIN FİYATLARI İLE İLGİLİ HABERLER

Altın (Au)

 

Altın, kimyada Au (Latince Aurum dan (ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir.

Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.

SON DAKİKA