Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Mahmut Övür Kimdir ?
Giriş Tarihi: 04.12.2015 09:37 Güncelleme Tarihi: 18.01.2018 10:30
13 Mayıs 1956 Kars Cala köyünde doğdu. İlk ve Ortaokulu Kars'ta liseyi Erzurum'da okudu. İstanbul Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden 1982 yılında mezunu oldu.

Gazeteciliğe 1982 yılında Türk Haberler Ajansı'nda başladı. Askerlik sonrası 1984 yılında Türkiye'nin en etkili haber dergisi Nokta'da çalışmaya başladı. Bir süre adliye ve polis muhabirliği yaptı. Türkiye'nin karanlık tarihinin parçaları olan yeraltı dünyasını ve devlet içindeki yasa dışı örgütlenmelerin izini sürdü. Daha sonra yerel yönetimleri ve siyaseti izlemeye başladı.

Bu dönemde Türkiye'nin temel sorunları, dindarlar, Kürtler ve Alevilerle ilgili çok sayıda önemli habere imza attı. 1987 yılında İran-Irak savaşı sürerken Mesut Barzani ve Celal Talabani ile görüşmek için gittiği İran'ın Urumiye kentinde gözaltına alındı ve 11 gün gözaltında kaldı.

'Bülent Dikmener Haber Ödülü' aldı. Adliye Koridorları programıyla MGD ''Altın Objektif'' ödülü aldı. ''Yaşamın Kıyısında'' programı, televizyonculuk hayatında son işi oldu. Sabah Gazetesi'nde Özel Haber Müdürü olarak görev alan Övür, halen Sabah Gazetesi köşe yazarlığı yapmaktadır.
GALERİ
SON DAKİKA