5 günlük hava durumu
25 Mayıs 2011 Çarşamba
Başbakan Erdoğan Ankara proje

İşte Başkent'in çılgın leri

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 25.05.2011  10:51
    Güncelleme : 25.05.2011  19:00

için planlanan 'mega ler' tarafından açıklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, '', bugün sadece Türkiye'nin başşehri değil, dünyanın takip ettiği, izlediği, acaba ne diyecek diyerek merakla takip ettiği, gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir başşehir, bir Başkent oldu'' dedi.

Erdoğan, Ankara Ticaret Odasında (ATO) Ankara Tanıtım Toplantısındaki konuşmasında, ''Başkent Ankara için çok büyük bir heyecanı paylaştığımız bu tarihi günde, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum'' dedi.

Açıklayacağı projelerin, Ankara için, Türkiye için hayırlı olmasını dileyen , şu ana kadar İstanbul için iki büyük proje açıkladıklarını bunlardan birinin ''Kanal İstanbul Projesi'', diğerinin de İstanbul için ''2 Şehir Projesi'' olduğunu anımsattı.

12 Haziran seçimlerinin ardından, bu projelerin plan, etüd çalışmalarını en ince teferruatına kadar başlatacaklarını anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Ben, İstanbul projelerimizi açıklarken, bazı hususların altını özellikle çizdim. İstanbul'daki projeler, lokal, yerel projeler değil. O projeler, İstanbul;u ilgilendirdiği kadar, Trakya'yı ilgilendirdiği kadar, onlardan çok daha fazla Türkiye'yi ilgilendiriyor. O projelerde, 10 binlerce kişinin çalışacak olması, projeler tamamlandığında ortaya çıkacak sanayi, ticaret ve yaşam merkezleri, ortadan kalkacak risk ve elde edilecek gelir, tüm Türkiye tarafından paylaşılacak. Yine ben, o projeleri açıklarken, benzeri projelerin başka kentler için de hazırlandığını ifade ettim. Şu anda neredeyse 81 vilayetin tamamında çok büyük projeler uyguluyoruz. Bölünmüş yollar, hastaneler, üniversiteler, derslikler, stadyumlar, adalet merkezleri, yerel hizmetler ve kentsel dönüşümlerle 81 vilayetin çehresi değişiyor. Bütün bu projelere ek olarak, İstanbul'un ardından, Ankara, İzmir ve Diyarbakır için yine büyük projelere hazırlandık ve hazırlanıyoruz. İşte bugün, Ankara için hazırlanan bu projeleri sizlerle paylaşacağız.''
Ankara'nın köklü bir tarihe sahip kent olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan, ''Beş Şehir'' adlı eserin yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar'ın, Ankara ile ilgili ''Asırlar içinde uğradığı istilalar, üst üste yangınlar ve yağmalar, Ankara'da geçmiş zamanların pek az eserini bırakmıştır. Türk kültürünün kendinden evvel gelmiş medeniyetlerden kalan şeylerle bu kadar canlı surette rastgele karıştığı, haşır neşir olduğu pek az yer vardır. Kale'de ve onun eteğine serpilmiş mahallelerde, Türk velileri, Roma ve Bizans taşlarıyla sarmaş dolaş yatarlar. Dedelerimizin mezarlarından çıkan yeşillikler, hangi itikatların etrafında yontuldukları belli olmayan çok eski taşları kendi rahmaniyetleri ile yumuşatırlar'' dizelerini okudu.#Sayfa#

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Evet...Ankara, gri devlet binalarından, kravatlı, takım elbiseli ciddi devlet adamlarından, sadece modern bir şehir hüviyetinden ibaret değildir. Ankara, Selçuklu Hükümdarları Alaaddin Keykubat, II. Kılıçarslan, Sultan Muhiddin Mesut'un; Osmanlı Sultanları Orhan Gazi'nin, II. Murad'ın; elbette ki Akşemseddin ve Hacı Bayram Veli'nin, üstat Necip Fazıl'ın hocası, Bağlum'da medfun Abdulhakim Arvasi'nin şehridir. Ankara, İstiklal şairimiz Mehmet Akif'in şehridir. Ankara 23 Nisan 1920'de, Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde, bir Cuma namazının ardından, Ulus'ta, eski Meclis binası önünde, Kur'an-ı Kerim ve dualarla açılmış Türkiye Büyük Millet Meclisinin şehridir... Yani Ankara, Cumhuriyetimizin filizlendiği, bir çınara dönüştüğü, İstiklal Savaşımızı sevk ve idare eden bir şehirdir. Ankara, hem modern bir Avrupa başkenti, hem modern bir Cumhuriyet şehri, hem de bir tarih, kültür ve medeniyet şehridir.''

Ankara'nın, 1923'te Başkent ilan edildiğinde, nüfusunun yaklaşık 40 bin olan bir Anadolu kasabası olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şu anki nüfusunun ise 5 milyona yaklaştığını bildirdi.
Ankara'nın nüfus olarak böyle çok hızlı şekilde büyürken, şehrin buna hazırlıklı şekilde planlanmadığının altını çizen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Böyle bir nüfus projeksiyonu yapılmadığı için, Ankara'da kentleşme çok çarpık şekilde gelişti. Sadece artan nüfus değil, büyüyen, gelişen kamunun ihtiyaçları da sağlıklı bir plana tabi tutulmadı. AK Parti olarak, tüm şehirlerimiz gibi, Ankara'ya da nefes aldırmak, Ankara'nın Başkent vasfını güçlendirmek, çehresini değiştirmek için çok yoğun gayret sarf ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Ankara, Cumhuriyetin kalbi, bu milletin idare merkezidir. Ankara, diğer 80 vilayetin, umutlarını bağladığı, çözüm beklediği, vizyon beklediği bir şehirdir. Ne yazık ki Ankara, uzun yıllar boyunca, bırakınız diğer 80 vilayetin derdine çare olmayı, kendi köylerine, kendi ilçelerine dahi çözüm üretememiş, derman bulamamıştır. Kızılcahamam'dan, Çamlıdere'den, Çubuk'tan tutunuz, güneyde Bala, Haymana, Şereflikoçhisar, Evren'e kadar; Doğuda Elmadağ'dan tutunuz, Batıda Güdül, Beypazarı, Nallıhan'a kadar, Ankara yıllarca hizmete hasret kalmıştır. Taki AK Parti gelene kadar.
Her zaman ifade ediyorum: Ankara, sadece Hakkari'ye, Iğdır'a, Edirne'ye, Muğla'ya değil yanı başındaki Çankırı'ya, Kırıkkale'ye, Konya'ya, Eskişehir'e dahi binlerce kilometre uzakta kalmıştır. Ankara'da ticaretin, Ankara'da sanayinin gelişmesi, tıpkı Kayseri, Konya, Denizli gibi, Anadolu kaplanlarının kendi çabalarıyla, kendi mücadeleleriyle olmuştur. 3 Kasım seçimlerinden itibaren ise Ankara, farklı bir kimliğe, farklı bir hüviyete bürünmüştür.
Ankara bugün, sadece diğer 80 vilayete değil, Kabil'e, Sana'ya, Beyrut'a, Kahire'ye, Saraybosna'ya, Bağdat'a dahi çok ama çok yakın bir şehir haline gelmiştir. Ankara bugün, sadece Türkiye'nin başşehri değil, dünyanın takip ettiği, izlediği, acaba ne diyecek diyerek merakla takip ettiği, gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir başşehir, bir başkent oldu. Dün, Ayaş'a, Sincan'a, Keçiören'e elini uzatamayan Ankara, bugün Açe'ye, Şili'ye, Haiti'ye kadar elini uzatıyor. Dün Kazan'a, Gölbaşı'na, Kalecik'e, Mamak'a sesini duyuramayan Türkiye, bugün Medeniyetler İttifakına başkentlik yapıyor.''
Dün Altındağ'ı, Yenimahalle'yi, Akyurt'u, Polatlı'yı, Pursaklar'ı, Etimesgut'u duymayan, duyamayan Ankara'nın, bugün bütün uluslararası denklemlerde 'ben de varım' dediğini bildiren Başbakan Erdoğan, ''Biz sadece Ankara'yı büyütmekle, Ankara'yı güzelleştirmek, Ankara'nın çehresini değiştirmekle kalmadık, aynı zamanda Ankara'yı uluslararası bir kent, uluslararası bir başkent haline dönüştürdük. Şimdi açıklayacağımız büyük projelerle, işte Ankara'nın bu vasfını daha da güçlendiriyoruz. Ankara'nın başkent vasfını, modern görünümünü, itibarını şimdi bu projelerle daha da ileri standartlara kavuşturuyoruz. Ankara'daki bu projelerle, Türkiye'nin kalbi Ankara'yı, dünyaya örnek bir şehir, vizyon bir şehir, marka bir şehir haline getiriyoruz'' ifadelerini kullandı.#Sayfa#

ANKARA'DA DA YENİ BİR ŞEHİR"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tıpkı İstanbul gibi, Ankara;da da yeni bir şehrin inşa ve imarına 12 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlanacağını belirterek, ''Güneykent'' adı verilen projeyle Ankara'ya 500 bin kişilik yeni bir şehir kazandırılmış olacağını söyledi.

Erdoğan, Ankara Ticaret Odasında (ATO) Ankara Proje Tanıtım Toplantısındaki konuşmasında, Ankara'ya çok sayıda büyük proje kazandıracaklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamasına göre, Ankara'ya kazandırılacak projeler şöyle:

''Tıpkı İstanbul gibi, Ankara'da da yeni bir şehrin inşa ve imarına 12 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlanacak. 'Güneykent' adı verilen bu projeyle, Ankara;ya 500 bin kişilik yeni bir şehir kazandırılmış olacak.
Ankara dünyanın en önemli savunma sanayi merkezlerinden biri haline getirilecek, radar tasarım ve üretim merkezi de Gölbaşı'nda kurulacak.
Uzay ve uydu merkezi TAI tesisleri içinde faaliyete geçirilecek.
Yeni bir adalet sarayı yapılacak, bölge sağlık merkezi haline getirilerek, ulusal ve uluslararası bir sağlık başkentine dönüştürülecek.
UEFA kriterlerine uygun bir stadyum projesi hayata geçirilecek.
2010 yılında kurulan Yıldırım Beyazıd Üniversitesi farklı bir konseptle tasarlanacak ve uluslararası bir bilim merkezi olarak büyütülecek.
Ortadoğu'nun en büyük hayvanat bahçesi inşa edilecek.
Başkentin merkezi Hıdırlıktepe'de, bir inanç ve tarih müzesi inşa edilecek.
Eskişehir yolu üzerinde 2 bin dekar alan üzerine, 83 milyon liralık bir yatırımla milli botanik park kurulacak.
Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve Beypazarı'ndaki termal su kaynakları, yeni bir konseptle değerlendirilecek, tesisler inşa edilerek, Ankara termal sağlık turizminin de başkentine dönüştürülecek.
Ankara–Afyonkarahisar, Uşak ve İzmir YHT hattının çalışmalarına başlanacak, başkent hızlı trenin merkezi, kesişme noktası, ortak istasyonu konumuna yükseltilecek.
Başkent merkez olmak üzere, Ankara–Niğde, Ankara–İzmir, Ankara–Samsun otoyolları inşa edilecek, karayolları noktasında Ankara'nın merkezi konumu güçlendirilecek.''#Sayfa#

''ANKARA UYDU VE UZAY MERKEZİ KONUMUNA YÜKSELECEK''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde Radar Tasarım ve Üretim Merkezi kurulacağını, TAI tesisleri içinde de Uzay ve Uydu Merkezinin faaliyete geçeceğini belirterek, ''Ankara böylece savunma sanayisinde uydu ve uzay merkezi konumuna yükselecek'' dedi.

Erdoğan, Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezindeki ''Ankara Proje Tanıtım Toplantısında'' yaptığı konuşmada, Ankara'ya yönelik projelerini açıkladı.

Projelerin bir kısmının başladığını ve yapımının devam ettiğini ifade eden Erdoğan, başlanan projelerin hızla tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacağını söyledi.

Projelerin bir kısmına 12 Haziran sonrasında başlanıp kısa sürede tamamlanacağını dile getiren Erdoğan, projelerin arasında 2015 ve 2023'e kadar devam edeceklerin de olduğunu belirtti.

Ankara için açıklayacağı ilk projenin uzun vadeli olduğunu, ama belli etaplarda üretime geçileceğini ifade eden Erdoğan, ''2013 sonunda artık üretime ATAK helikopterlerinde örneğin başlıyoruz. Ama jetlerimiz 2020-2022 gibi inşallah üretime girecek'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Savunma sanayisi projelerimiz büyük önem arz ediyor. Ankara savunma sanayimizin başkenti. İnşallah, yeni projelerle Ankara'nın bu vasfını daha da güçlendiriyor, dünyanın en önemli savunma sanayisi merkezlerinden biri haline getiriyoruz. Savunma sanayisi sektörünün cirosu 2004-2010 yılları arasında yüzde 100'den fazla bir artışla 1,3 milyar dolardan 2,7 milyar dolara çıktı. Savunma teçhizatımızın yüzde 25'i içeriden karşılanırken, şimdi ne oldu biliyor musunuz? Yüzde 52'sini artık içeriden karşılıyoruz. Bu kuru kuruya bir ifade değildir. Bu milletin bağımsızlık mücadelesinin, özgürlük mücadelesinin de aynı zamanda teminatıdır. Eğer siz ayaklarınızın üzerinde durabiliyorsanız güçlüsünüzdür, eğer yok birisinden gelecek mühimmat ile bağımsızlığınızı koruyacaksanız kusura bakmayın yaya kalırsınız. Ama artık bu dönem geride kalıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin tank, savaş gemisi, insansız uçak, güdümlü roket gibi ihtiyaçlarının büyük çoğunluğu artık ülkemizde tasarlanıyor ve üretilmeye başlandı, başlanıyor. Savaş uçağı ve nakliye uçağı üretimlerinde Türkiye uluslararası konsorsiyumların üyesi haline geldi. Dünyadaki en büyük 100 savunma sanayisi firması içinde Türkiye'den 2 firma ASELSAN ve TAI yer alıyor. Savunma Sanayisinin yüzde 80'i Ankara'da bulunuyor ve söz konusu büyüme Ankara firmaları tarafından sağlanmış durumda, yan sanayiyi kastediyorum.''#Sayfa#

''GÖKTÜRK UYDUSU ANKARA'DA ÜRETİLDİ, 2012'DE UZAYA FIRLATILACAK''
2016'da savunma sanayisi ciro hedefinin 8 milyar dolar olduğunu dile getiren Erdoğan, bunun en az 6 milyar dolarının Ankara'daki savunma sanayisi şirketleri tarafından gerçekleştirileceğini söyledi.
Ankara'da üretilen ATAK helikopteri ve ANKA İnsansız Hava Aracının uçuşlara başladığını yineleyen Erdoğan, ilk milli tasarım GÖKTÜRK uydusunun TAI-TÜBİTAK işbirliğinde Ankara'da üretildiğini, 2012'de uzaya fırlatılacağını vurguladı.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
''Ankara'daki büyük savunma sanayisi firmaları, yan sanayi ve KOBİ'lere büyük oranda iş imkanı sağlıyor. Bay Kemal, burada da insan yok biliyor musun? Sadece Ostim'de yerleşik 70'den fazla firma savunma sanayisine yüksek katma değerli üretim yapıyor. Sincan ve Başkent organize sanayi bölgelerinde savunma sanayisine yönelik üretimler artarak devam ediyor. Önümüzdeki süreçte bu merkezlerimiz daha da önemli olacak. Radar tasarım ve üretim merkezini de Gölbaşı'nda kuruyoruz. ASELSAN tarafından 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla Radar ve Elektronik Harp Tasarım ve Üretim Merkezi kurulacak. Bu tesisin 2 yıl içinde faaliyete geçmesini planladık. İkinci projemiz; Uzay ve Uydu Merkezi de TAI tesisleri içinde faaliyete geçecek. Yatırım 100 milyon dolar civarında. Bu tesiste askeri uydular ile TÜRKSAT'a ait haberleşme uydularının üretimi gerçekleştirilecek. Ankara böylece savunma sanayisinde uydu ve uzay merkezi konumuna yükselecek.''#Sayfa#

İKİ ŞEHİR HASTANESİ VE 40 BİN KİŞİLİK STADYUM
Üçüncü projelerinin Ankara'ya yeni bir adalet sarayı yapmak olduğunu açıklayan Erdoğan, mevcut adalet sarayının kapalı alanının 100 bin metrekare civarında olduğunu ve ihtiyaçları karşılamadığını bildirdi.
Erdoğan, şöyle dedi:

''Şimdi bizim ihtiyacımız olan 300 bin metrekare civarında kapalı alana sahip bir adalet sarayı. Bunu Ankara'ya kazandırmış olacağız. Nasıl İstanbul'da, Türkiye'nin değişik yerlerinde adalet saraylarını yaptıysak, örneğin İstanbul'da şu anda iki adalet sarayı biri Avrupa, birisi Anadolu yakasında olmak üzere, 300 bin metrekare kapalı alan bir tanesi, bir diğeri de yine 300 bin metrekare civarında kapalı alana sahip.''

Dördüncü projelerinin sağlık alanında olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, ''Ankara'yı, bölgenin sağlık merkezi haline getirerek, ulusal ve uluslararası bir sağlık başkentine dönüştürüyoruz. İki tane şehir hastanesi kuruyoruz Ankara'mızda. Toplam 7 bin yatak kapasitesiyle, 2 milyon 800 bin metrekare alana kurulu iki şehir hastanesinde, 2 genel ve 19 ihtisas hastanesi olacak. Bu iki şehir hastanesini, Keçiören Etlik semtinde ve Bilkent'te inşa edeceğiz'' dedi.

''Ankara için beşinci projemiz, 40 bin seyirci kapasiteli, UEFA kriterlerine uygun bir stadyum'' diyen Erdoğan, son derece modern bir mimariyle yapılacak bu stadyumun Ankara'nın siluetine güç katacağını söyledi.

Erdoğan, ''Çevresine yapacağımız ilave spor tesisleri ile Ankara'da sporun kalbinin attığı bir merkez olarak inşa edeceğiz'' dedi.#Sayfa#

''ESTETİĞE UYGUN ŞEKİLDE FARKLI BİR GÖRÜNÜMÜ KIZILAYIMIZA KAZANDIRACAĞIZ''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'ya bir vizyon, bir marka olma özelliği getirecek bir mimarı estetiğe uygun şekilde farklı bir görünümü Kızılay'a kazandıracaklarını bildirdi.

Erdoğan, Ankara Ticaret Odasında (ATO) Ankara Proje Tanıtım Toplantısındaki konuşmasında, Ankara için geliştirdiklerini projelerin, Ankara'nın görüntüsünü değiştireceği kadar, sanayi, ticaret, turizm, sağlık ve spor noktasında Ankara'ya çok farklı boyut kazandıracağını söyledi.

Geçen yıl Ankara'da kurdukları Yıldırım Beyazıt Üniversitesini farklı bir konseptle tasarlayarak, uluslararası bir bilim merkezi olarak büyüteceklerini ifade eden Erdoğan, yüzde 25'i uluslararası öğrencilerden oluşacak üniversitenin, yaklaşık 25 bin öğrencisiyle ülkenin ve bölgenin hizmetinde olacağını belirtti.

Erdoğan, üniversitenin, 2023 hedeflerini akademik anlamda desteklerken, 2023'te bir bilim merkezine dönüşeceğini, Türkiye'de, önemli bir aktör haline geleceğini vurguladı.

Akyurt ilçesine, 1 milyon 800 bin metrekare alan üzerine kurulu uluslararası standartlarda bir fuar merkezi inşa ettiklerini anlatan Erdoğan, böylece Ankara'nın bir fuar kenti olma vasfını da güçlendireceklerini dile getirdi.

Bir başka önemli projenin Ankara'ya yeni hayvanat bahçesi kurmak olduğu bilgisini veren Erdoğan, Ortadoğu'nun en büyük Hayvanat Bahçesi'ni Ankara'da inşa edeceklerini bildirdi.

Erdoğan, 1 milyon 700 bin metrekare alan üzerine kurulu bu hayvanat bahçesinde, ayrıca bir lunapark ve gösteri merkezi bulunacağını belirtti. Başbakan Erdoğan, başta çocuklar olmak üzere tüm Ankara'nın, hatta tüm Türkiye'nin gelip ziyaret edeceği, Ankara'ya gelenlerin mutlaka görmek ve gezmek isteyeceği, uluslararası standartlarda bir hayvanat bahçesini Ankara'ya kazandıracaklarını söyledi.

''Ankara'nın merkezinde, Hıdırlıktepe'de, bir inanç ve tarih müzesi inşa edeceğiz'' diyen Erdoğan, ''Hıdırlıktepe'de kentsel dönüşüm kapsamında inşa edeceğimiz bu müzelerde, tarihimize, kültürümüze, medeniyetimize ait eserler, Müslüman mucitlerin eserlerinin numuneleri, gösteri merkezleri bulunacak'' şeklinde konuştu.

Ulus Tarihi Kent Projesinin devam ettiğine dikkati çeken Erdoğan, ''Hacı Bayram Camii merkez olmak üzere, tüm o çevreyi, kalenin eteklerini, Altındağ'ı, hapishane ve çevresini gecekondulardan, çirkin görüntülerden tamamen temizleyecek, Ankara'nın kalbindeki o çarpık yapılaşmayı estetik bir görünüm ve mimariye kavuşturacağız'' dedi.

Kızılay'ın görünümünün çirkin olduğunu söyleyen Erdoğan, bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesine verdikleri bir talimatla Kızılay'ı farklı bir çehreye kavuşturmak istediklerini ifade etti. Belediyenin, bu konuda bir çalışma yaptırdığını anlatan Erdoğan, ''Kızılay'ı çok daha farklı, her yönüyle bir Selçuklu şehri olan Ankaramıza hakikaten bir vizyon, bir marka olma özelliği getirecek, böyle bir mimarı estetiğe uygun şekilde farklı bir görünümü Kızılayımıza kazandıracağız'' diye konuştu.

Bir başka projenin, ''Milli Botanik Parkı'' olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'de ilk kez bu boyutta, bu konseptte bir botanik parkı oluşturduklarını söyledi.

Eskişehir yolu üzerinde, 2 bin dekar alan üzerine, 83 milyon lira tutarında yatırımla inşa edilecek bu botanik parkında, Türkiye genelinde yetişen 4 bin endemik bitkinin, açık alanda ve seralarda ziyaretçileri karşılayacağını anlatan Erdoğan, ayrıca kütüphane, ürün bankaları, eğitim ve araştırma tesisleriyle bu parkın, botanik bir bilim merkezi haline de dönüşeceğini kaydetti.

Termal Turizm Projelerini de açıklayan Erdoğan, Ankara ve ilçelerinin, termal su noktasında aslında oldukça zengin olduğunu, ancak bu su, planlı şekilde kullanılmadığı için potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini dile getirdi.

Erdoğan, Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve Beypazarı'ndaki termal su kaynaklarını, yeni bir konseptle değerlendirerek, tesisler inşa ederek ve Ankara'yı termal sağlık turizminin başkentine dönüştüreceklerini bildirdi.#Sayfa#

''ANKARA İÇİN EN BÜYÜK PROJEMİZ"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara için en büyük projelerinin ''tıpkı İstanbul'daki gibi, Ankara'da da yeni bir şehrin inşa ve imarına 12 Haziran seçimlerinden sonra başlanması'' olduğunu bildirdi.

Erdoğan, Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezindeki Ankara Proje Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmada, Ankara'ya yönelik projelerini açıkladı. Ankara'yı, ulaşımın kalbi haline getireceklerini, Ankara–Eskişehir hızlı tren hattını önceki yıl hizmete açtıklarını ifade eden Erdoğan, Eskişehir-İstanbul etabının da hızla devam ettiğini söyledi.

Test sürüşleri yapılan Ankara-Konya hattını bitirdiklerini, Konya mitingine bu hatla giderek hizmete açacaklarını belirten Erdoğan, böylece Ankara-Konya arasının 1 saat 15 dakikaya ineceğini kaydetti.
Ankara–Yozgat ile Sivas–Erzincan hattının çalışmalarının devam ettiğini, Ankara–Afyonkarahisar, Uşak ve İzmir hattının da çalışmalarına başlayacaklarını dile getiren Erdoğan, ''Ankara'yı hızlı trenin merkezi, kesişme noktası, ortak istasyonu konumuna yükselteceğiz'' dedi.

Ankara merkez olmak üzere 3 otoyol projelerinin olduğunu belirten Erdoğan, Ankara–Niğde, Ankara–İzmir, Ankara–Samsun arasına otoyol inşa edileceğini, karayolları noktasında da Ankara'nın merkezi konumunu güçlendireceklerini söyledi.

Ankara-Niğde otoyolunun, Edirne'den Habur'a kadar önemli ölçüde bitirilmiş otoyol projesinin bir parçası olduğunu kaydeden Erdoğan, bu etabı tamamladıklarında Şanlıurfa–Habur kısmı da bitirildiğinde Edirne'den Habur'a kesintisiz otoyol olacağını dile getirdi.

285 kilometre otoyol ve 57 kilometre bağlantı yoluyla Ankara Pozantı arasında 342 kilometre yüksek standartlı yol inşa edeceklerini anlatan Erdoğan, Ankara–Samsun arasında inşa edecekleri yolun uzunluğunun 432 kilometre olacağını söyledi.

Ankara-İzmir arasında ise toplamda 535 kilometre yeni yol inşa edeceklerini ifade eden Erdoğan, ''Ankara, havayolu ulaşımında transfer merkezi haline geliyor. 40 iç hat ve 16 dış hat olmak üzere 56 noktaya uçan Anadolu Jet, 2011'deki 7,5 milyon yolcu hedefine doğru hızla ilerliyor. Ankara merkezli yapılan bu uçuşlar, Ankara'yı havayolunda da merkeze dönüştürecek'' dedi.

Şehir içi trafiğe ilişkin çalışmaların da devam ettiğini, Kızılay–Çankaya, Kızılay-Keçiören ve Batıkent–Sincan metro hatlarını hızlı şekilde tamamlayacaklarını belirten Erdoğan, bunlara ek olarak, Kızılay–Akyurt fuar alanı ile havaalanı arasında yeni bir raylı sistem inşa edeceklerini bildirdi. Erdoğan, büyük oranda Esenboğa yolu refüjünün üzerine inşa edecekleri bu hattın, ucuz, modern ve güvenli olacağı kadar, inşaat sırasında da ulaşımı engellemeyeceğini kaydetti.#Sayfa#

''KEÇİÖREN'E TÜNEL''
Keçiören ile İstanbul Bulvarı arasına inşa edecekleri tünelle, Keçiören'i İstanbul, Eskişehir ve Konya yoluna bağlayacaklarını belirten Erdoğan, 15 kilometre uzunluğundaki bu tünelin, 3 yıl içinde tamamlanarak, şehir içi trafiğine büyük rahatlama sağlayacağını söyledi.

Kuzey Ankara Protokol Yolu Kentsel Dönüşüm Projesi'nin devam ettiğini anımsatan Erdoğan, protokol yolu üzerindeki çirkin yapılaşmayı ortadan kaldırdıklarını, hemen hemen tamamı gecekondu olan 6 bin 760 konutun yıkıldığını kaydetti. Toplamda buraya 18 bin konut yapacaklarını, şu an itibarıyla 8 bin 100 konutun TOKİ tarafından tamamlandığını ifade eden Erdoğan, protokol yolunu Keçiören'e doğrudan bağlayacaklarını, virajlardan kurtaracak 3 kilometrelik tünel ve viyadük inşaatının devam ettiğini söyledi.
Bu alanda, rekrasyon alanları, gölet, otel, kongre merkezi de inşa etiklerini anlatan Erdoğan, kentsel dönüşüm noktasında önemli projelerinden birinin de Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi olduğunu kaydetti. Halen devam eden bu proje ile Ankara'nın en yoğun gecekondu bölgesi olan Mamak'a yeni bir çehre kazandırdıklarını belirten Erdoğan, 950 hektarlık bir alanı, 14 mahalleyi kapsayan bu proje çerçevesinde 13 bin 750 gecekondunun yıkılacağını ve modern konutlar inşa edileceğini dile getirdi.
Başbakan Erdoğan, Mamaklılardan kendilerine yardımcı olmalarını isteyerek, kimsenin mağdur edilmeyeceğini kaydetti.

Şu ana kadar bin 675 gecekondunun yıkıldığını, 500 konut inşa edildiğini, bu projeyi daha da hızlandıracaklarını ifade eden Erdoğan, 50. Yıl Kentsel Dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini, 108 hektar alanda, 2 bin 600 gecekondunun yıkılacağını ve burada da 8 bin 400 konut inşa edileceğini söyledi.#Sayfa#

''ANKARA'YA YENİ BİR ŞEHİR''
Ankara için en büyük projelerinin tıpkı İstanbul gibi, Ankara'da da yeni bir şehrin inşa ve imarına 12 Haziran seçimlerinden sonra başlanması olduğunu belirten Erdoğan, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:
''Güneykent adını verdiğimiz bu projeyle Ankara'ya, 500 bin kişilik yeni bir şehir kazandırmış olacağız. Sadece konut, uydu kent olarak değil, Ankara'nın önemli bir merkezi, bir yaşam alanı olarak bu şehri tasarlıyoruz. İstanbul'da olduğu gibi, bu gecekondu bölgelerinden 'ben oraya yerleşmek isterim' diyen kardeşlerimizi hemen oralara taşıyabileceğiz. Yani yer sıkıntısı olmasın. Şehrin kurulacağı alan hakkında şimdilik bilgi vermiyoruz. Ancak çalışmalarımız büyük oranda tamam, 12 Haziran'ın hemen ardından bu çalışmaları somutlaştırmaya başlayacak ve bununla birlikte uygulama projesine hemen bir yılı müteakiben başlamış olacağız.

Bu açıkladığımız projeler, bir kısmı daha önce başladığımız, devam eden projeler. Şimdi, 12 Haziran'ın ardından bu projelere daha da hız vermek suretiyle yeni başlayacağımız projelerle birlikte inşallah bunları ustalık döneminin ürünleri olarak halkımızın, Ankaralıların, tüm Türkiye'nin hizmetine sunacağız.
Çok boyutlu, çok kapsamlı bu projeler, Ankara'nın çehresini olduğu kadar, açıkçası kaderini de değiştirecek. Zira, her biri uygulanabilir, gerçekleşebilir, bizim için artık çok kolay olan bu projeler, istihdama çok önemli katkı sağlayacak.''

Sanayi ve ticaret boyutunun yanında, gerek inşa aşamasında, gerek sonrasında, onbinlerce insanın bu projelerde çalışacağını ve ekmeğini kazanacağını belirten Erdoğan, uzun vadede, tüm bu projelerin, Ankara için önemli bir gelir kaynağı olacağını söyledi. Erdoğan, ''Türkiye genelinden, hatta yurt dışından gelen ziyaretçiler için Ankara, artık çok önemli bir turizm merkezi haline gelmiş olacak'' dedi.
12 Haziran'dan sonra, ustalık döneminde daha büyük hizmetleri, daha fazlasını yapmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, tüm bu projelerin, Ankara'ya, Ankaralılar'a hayırlı olmasını diledi.
Erdoğan, gerek projelerin hazırlanmasında emeği geçen, gerek uygulayacak olan tüm kurumlara şükranlarını sunduğunu kaydetti.
Etiketler : , ,

kalan karakter 460

ibram ibram

Allah Razı Olsun Başbakanım..Allah yar ve yardımcınız olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet33
hayır32
cevapla 25.05.2011 15:51
işsiz işsiz

Ben işsizlikten kırılıyorum, o ilan bu ilan networkte her yerde ilanları tarıyorum, projeler içinde bir tane fabrika yok! benim işsizliğimi giderecek bir tane istihdam yok! oy moy vermiyorum!

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır23
cevapla 25.05.2011 14:52
erkan erkan

o projeleri uzaylılar yapmayacak, e dışardan işgücü de gelmeyecek... yapacak olan,çalışacak olan bizleriz.... biraz akıllıca yorumlar yapın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 25.05.2011 18:38
mehmet mehmet

Çılgın olmayan, aklı başında bir projesi yok mu ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet32
hayır16
cevapla 25.05.2011 15:08
hasan hasan

üçyıl geçti.hala ortada bir şey yok. Tam çılgın proje bunlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 02.04.2013 16:19
Sabahaddin Sabahaddin

Madem ankara okadar cok önemli neden bütün toplantolar istanbulda yapiliyor ??
Benim bildigim cumhurbaskani nerede ikamet ediyor ankarada ozaman neden Istanbul,Yoksa türkiyemize gelen yabanci devlet adamlari anit kabire gitmeyi istemedikleri icinmi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır6
cevapla 26.05.2011 02:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ekonomi Haberleri

Brüksel'den Yunanistan'a sert uyarı
Merkez faiz kararını açıkladı
Lagarde adaylığını açıkladı
EFT taksiden pahalı
Nerede kaç bin liraya ev kaldı?
Piyasa Merkez'i bekliyor
'Türkiye, Avrupa'nın Brezilyası'
Yunan mallarına Türkler talip
İhracat 1000 açıklandı
Borsa kayıpla açıldı
Altında yükseliş sürüyor
Dolar yeniden yükselişte
Kredi almayan kalmayacak
Kepenkleri indiriyoruz
Hedef nakitsiz Türkiye
SGK hasta ziyaretinde
1 eksikle yola devam
İzmir'in ikizleri Avrupa beşincisi
Gıda kenti enerjiye göz dikti
TOKİ: Simav'da tek çatlağımız yok
Morgan Stanley: Ekonomi aşırı ısınmadı
Şekerbank'tan 100 bin Hasat Kart
THY'nin koltuğuna dünya oturacak
4.2 milyon kişi borç yapılandırdı
Pembe salyangozlar geliyor
Lagarde: IMF Başkanıyım demek için daha çok erken
Çinli hoca İngiltere'nin kredi notunu kırdı
Migros: Şok'ta şimdilik satış yok
Almanya'daki Türklerin üçte biri ev sahibi
4 İtalyan'dan biri fakir
Türkiye uygulama indirmede dünya ikincisi oldu
Kapasite kullanımı yüzde 75.2
İzmir Otoyolu'ndan vazgeçmek yok, endişesi olan varsa, unutsun!
100 milyon dolarlık fonla şirket alacaklar
İlk Türk helikopteri 'Arıkopter' geliyor
Borsa yükseldi
'TOKİ'nin yaptığı ev yıkılmaz'
THY koltuk üretecek
Altın yükselişte
Diğer kategorilerde kaçıncıyız?
BIST 100 (2014/09/21)
BIST 100 76921,94
Değişim oranı % -0,74
Hacim-milyon TL 2965001167
Yükselen hisse 263
Düşen hisse 314
Değişmeyen hisse 266
BIST 100 DEĞİŞİM GRAFİĞİ
2014/09/21
1000 TL'NİZ GEÇEN HAFTA NE OLDU
USD % 0,97 1021,5 TL
EURO % 0,16 1004,5 TL
BIST % -2,59 974,11 TL
DÖVİZ
Döviz Alış Satış
ABD Doları 2,2315 2,2325
EURO 2,8625 2,8635
İngiliz Sterlini 3,631 3,646
İsviçe Frangı 2,366 2,38
Japon Yeni 2,039 2,054
PARİTELER
Döviz Parite
Euro / USD 1,2826
Sterlin / USD 1,6331
USD / Japon Yeni 1,0869
USD / İsviçre Frangı 0,938
DÜNYA BORSALARI
Borsa Son Değer %Değişim
T300 Comp. Toronto 15265,35 0
Nikkei 225 16303,49 1,47
Hang Seng HK 24306,16 0,57
Argentina MERVAL 11580,91 0,39
Athens Composite Index 1148,64 3,67
Bovespa, Sao Paulo 57788,70 -1
DJ Transport 8633,83 -0,49
Straits Times 3177,06 -1,03
Bombay SENSEX 27090,42 -0,08
Seoul Composite 1996,96 -0,74
HİSSELER
Sembol (ör: "ISCTR")
ARA
YÜKSELEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
KSTUR 34,05 19,47
SELGD 0,38 11,76
EGCYH 0,73 8,96
ASCEL 4,55 8,33
DÜŞEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
AVGYO 0,83 -8,79
MERIT 5,20 -8,45
HURGZ 0,56 -8,20
RTALB 8,28 -6,76
EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ
Hisse Hacim
GARAN 8,11
VAKBN 4,46
HALKB 14,55
AKBNK 7,62
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol