5 günlük hava durumu
8 Ocak 2013 Salı
Kredinizi nasıl yapılandırırsınız?

Kredinizi nasıl yapılandırırsınız?

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 08.01.2013  17:17
    Güncelleme : 08.01.2013  17:17

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, konut kredisi yeniden yapılandırılırken erken ödeme ücretinin, yeni kredinin dosya masrafları ve her iki kredinin faiz oranı arasındaki farka göre bir hesaplama yapılması gerektiğini belirtti.

Çelik, ''Bu hesaplama sonucunda lehe bir durum ortaya çıkıyorsa kredinin yeniden yapılandırılması faydalı olacaktır'' dedi.

Konut kredisindeki faiz oranlarının düşmesi karşısında yeniden yapılandırmada dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgi veren Çelik, Türkiye'de konut kredilerinin sabit faizli olarak verildiğini hatırlatarak, kredi kullandırıldıktan sonra piyasadaki faiz hareketlerine göre faiz oranında otomatik bir ayarlama yapılamadığını anımsattı.

Bu durumun faiz oranlarının artması halinde tüketiciyi koruyan bir mekanizma olduğuna vurgu yapan Çelik, ''Faiz oranları düştüğünde ise tüketici herhangi bir müdahalede bulunmadığı takdirde piyasanın üzerinde bir faiz ödemeye devam ediyor. Tüketicinin korunması hakkındaki Kanun bu noktada tüketicileri koruyan ilave bir düzenleme barındırmıyor. Kanunen, tüketici kredisini erken kapatabiliyor. Bu da faiz oranları düştüğünde tüketicinin daha ucuza yeni bir kredi alarak ilk kullandığı krediyi kapatabilmesini ve böylece ileriye dönük olarak ödeyeceği faiz tutarını azaltabilmesini sağlıyor'' diye konuştu.

Çelik, ancak kanunun bu tür bir durumda bankanın risklerini ve uğrayabileceği zararları karşılaması amacıyla tüketiciden kalan anapara tutarının yüzde 2'si oranında erken kapama ücreti alınmasına izin verdiğine dikkati çekti.

Çelik, ''Örneğin, aylık yüzde 1,30 faiz oranı ile 100 bin lira kredi kullanan ve bugüne kadar 20 bin lira anapara ödemesi yapan bir tüketici, bugün yüzde 0,90 ile yeni bir kredi kullanarak eski kredisini kapatmak isterse, 80 bin lira anapara tutarına ilave olarak bunun yüzde 2'si olan 1.600 lirayı da ödemesi gerekiyor. Bu tüketici bugün itibariyle bu 1.600 lira erken ödeme ücretini ödemekle birlikte, ileriye dönük olarak ödeyeceği faiz oranını yüzde 1,30 dan yüzde 0,90'a indirmiş oluyor'' bilgisini verdi.

Sonuç olarak konut kredisi yeniden yapılandırılırken erken ödeme ücretinin, yeni kredinin dosya masrafları ve her iki kredinin faiz oranı arasındaki farka göre bir hesaplama yapılması gerektiğini ifade eden Çelik, bu hesaplama sonucunda lehe bir durum ortaya çıkıyorsa kredinin yeniden yapılandırılmasının faydalı olacağını söyledi.


''HER TÜKETİCİ KENDİ ÖZEL DURUMLARINA GÖRE HESAPLAMA YAPMALI''

Yeniden yapılandırmadaki en önemli etkenlerin eski kredinin faiz oranı, kalan vadesi, erken ödeme ücreti, yeni kredinin faiz oranı ve dosya masrafı olduğuna dikkati çeken Çelik, ''Bunları bir hesaplama tablosuna yerleştirip, sonuç olarak krediyi yapılandırmanın lehe bir durum getirip getirmediği görülmeli. Tüketicinin lehine bir durum oluşuyor ve cebinden çıkacak toplam tutar azalıyorsa yapılandırmanın gerekli olduğunu söyleyebiliriz'' dedi.

''Yapılandırmada tek bir faiz oranı doğrudur'' denilemeyeceğini belirten Çelik, mevcut kredi, faiz oranının yüzde 1,50'si ise yüzde 1,30'un doğru bir oran olabileceğine işaret etti.

Çelik, ''Mevcut faiz oranınız yüzde 1,10 ise yüzde 0,95 sizin için doğru bir oran olabilir. Doğru oran mevcut kredinin faiz oranı, erken kapama ücreti, kalan vade, yeni kredinin dosya ücretine göre değişiklik gösterebilir. Yüzde 1,30 oranının altında kredi kullanmış olanlar için özel bir durum bulunmuyor. Hangi orandan kredi kullanmış olursanız olun, faiz oranlarındaki düşüş size avantaj sağlıyor olabilir. Bu nedenle belirtilen hesaplamayı tüm tüketicilerin kendi özel durumlarına göre yapmalarında fayda var'' şeklinde konuştu.


''KONUT KREDİSİNDEKİ FAİZ ORANLARI BİR MİKTAR DAHA DÜŞECEK''

Çelik, faiz oranlarının genel ekonomik aktivite ve nihayetinde Merkez Bankasının para politikasına dair aldığı kararlar neticesinde değiştiğini ifade ederek, ''Faiz oranlarındaki genel bir düşüş doğal olarak konut kredisi faiz oranlarına da yansıyacaktır. Önümüzdeki dönemde faiz oranlarının ufak da olsa bir miktar daha geri gelebileceğini tahmin ediyoruz'' dedi.

Kredinin yeniden yapılandırılmasında kalan vadenin etkisinin önemli olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

''Kalan vade örneğin iki ay ise, iki ay için yüzde 2 erken ödeme ücreti ve üzerine ilave bir dosya masrafı ödenmesi anlamsız olacaktır. Kalan vade ne kadar uzunsa, yeniden yapılandırma sayesinde elde edilen avantaj da o kadar fazla olur.

Aynı bankada yeniden yapılandırma yapılabiliyorsa elbette daha avantajlı. Halihazırda gayrimenkul üzerinde söz konusu bankanın ipoteği olduğundan tekrar bir tapuda işlem gerekmeyecek. Ancak başka bir banka ile yeniden yapılandırma yapılıyorsa eski bankanın ipoteğinin kaldırılması ve yeni bankanın ipotek koyması gerekecek ve bu işlemler için tapuda ödenecek harçlar ilave bir maliyet unsuru olacak. Ayrıca bankalar bazı durumlarda kendileri krediyi yeniden yapılandırdıklarında bunu bir erken ödeme gibi görmemekte ve erken ödeme ücreti talep etmemektedir. Bu da önemli bir avantaj sağlayacaktır.''


ELİNE TOPLU PARA GEÇEN KREDİSİNİ ERKEN KAPATMALI MI?

Çelik, eline toplu para geçen bir tüketici için kredinin kapatılmasının doğru olacağını ifade etti.

Bu para bankaya mevduat olarak konulduğunda faiz geliri elde edilebileceğini, ancak konut kredisi için ödenen faiz miktarının her zaman daha yüksek olacağını vurgulayan Çelik, ''Bugün itibariyle konut kredilerinin yıllık maliyet oranı yüzde 12'ler civarında. Elinize geçen toplu parayı başka bir yerde değerlendirip, yıllık yüzde 13 getiri elde edemiyorsanız, bu parayla konut kredinizi kapatmanız daha iyi olacaktır'' tavsiyesinde bulundu.

Mevcut kredinin erken ödeniyor olması nedeniyle kalan anapara borcunun yüzde 2'si tutarındaki erken ödeme ücretine, yeni kredinin dosya açma ücretinin de ekleneceğini hatırlatan Çelik, ''Ayrıca yeniden yapılandırma farklı bir banka üzerinden olacaksa tapuda eski bankanın ipoteğinin kaldırılması ve yeni bankanın ipoteğinin konması da ilave bir maliyet anlamına gelecektir'' dedi.

Çelik, ancak halihazırda ödenmeye devam edilen kredinin faiz oranı ile yeni alınan kredinin faiz oranı arasındaki fark yeterince büyükse, tüm bu ek masraflara rağmen yeniden yapılandırmanın daha avantajlı olacağını da sözlerine ekledi.

kalan karakter 460

tremen tremen

yani ressmen bankalara kayıtsız şartsız teslim olun der gibi..hani erken kapatma faizi alınmayacaktı..gine bankalara kıyak mı yapıldı..ama ne karşılığında..

Aynı Görüşte misiniz?
evet47
hayır5
cevapla 08.01.2013 19:50
Hüseyin Hüseyin

Yeniden yapılandırma farklı bir şey, krediyi erken kapama farklı bir şey. Kredinizi başka bankaya taşırsanız kapattığınız banka, erken ödeme komisyonu alabilir ama aynı bankada yapılandırma yapıyorsanız erken kapama ücreti alabileceğine dair herhangi bir karar, kanun vs.yok. Bu şekilde aynı bankada yapılandırma yapıpta komisyon ücreti ödeyenler varsa yasal yollardan paralarını geri istesinler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır4
cevapla 15.01.2013 16:31
ismail ismail

ben vakıfbanktan konut kredisi kullandım ve geçen hafta yapılandırma çin başvuru yaptım fakat babamın ve kardeşimin başka bir bankadaki ve benimle alakası olmayan kredi kartı borçları yüzünden yapılandırma yapmadılar.bankanın kanunen böyle bir hakkı varmıdır?

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır3
cevapla 16.04.2013 22:06
ismail ismail

ben kredi kullandığım bankaya yapılandırma için başvurdum fakat babamın ve kardeşimin kredi kartı borçlarını sebep gösterip yapılandırma yapmadılar.kredi kullandığım banka kanunen; benim kefillğim ve alakam olmayan babamın ve kardeşimin borçları yüzünden yapılandırmayı engelleyebilirmi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 16.04.2013 21:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ekonomi Haberleri

Fenerbahçe'nin yeni CEO'su göreve başladı
GÜBRETAŞ rekor kırdı
Mitsubishi Electric Türkiye’de ofis açtı
406 bin öğrencinin prim yükü kalkacak
Memurlara izin müjdesi
Emlak verginiz artabilir
Bakan Kılıç’tan kulüplere şok haber
2023 hedefi ve inovasyon
Göktürk 2'den ilk net görüntüler
Cebinizdeki indirim
İran'ın petrol geliri yarıya indi
Oda başkanlığı tek döneme inecek
Samsung rekorunu 3 kez üst üste kırdı
Sanayi üretiminde büyük artış
Borcunu zamanında ödeyene düşük faiz
Vergiden kaçış yok
TOKİ polisin de yüzünü güldürdü
Barış gelirse 2023 erken kutlanır
Mucit KOBİ Mısır'da
İntibakta 'tık' rekoru
Camiler de dönüşecek
Borçlanma tavanına sikkeli çözüm
Diplomatik pasaportlara vize kalktı
Katar'dan Türkiye'ye LNG yatırımı
3.6 milyar dolarlık usulsüzlük anlaşması
THY 40 seferi iptal etti
TOBB kararı perşembe günü
SPK kabusu bitirdi
Borsa yine rekor kırdı
Çikolatadaki kıla bin lira tazminat
BES'e devlet katkısı takip edilecek
Davutoğlu'ndan Yunanlara sert yanıt
Katar'dan doğalgaz geliyor
Libya'dan yeni petrol sahası istedik
Doğalgaz bağımlığını bitirecek proje
Asgari geçim ücreti 1,495 lira
Türkiye'den emlak alın
Hema, Mercedes fabrikasını aldı
İntibak farkları SGK sitesinde
Şehitlik yerine AVM
BIST 100 (2014/10/02)
BIST 100 74154,51
Değişim oranı % -1,05
Hacim-milyon TL 2860089080
Yükselen hisse 282
Düşen hisse 367
Değişmeyen hisse 244
BIST 100 DEĞİŞİM GRAFİĞİ
2014/10/02
1000 TL'NİZ GEÇEN HAFTA NE OLDU
USD % 1,9 1042,5 TL
EURO % 0,45 1013 TL
BIST % -3,28 967,2 TL
DÖVİZ
Döviz Alış Satış
ABD Doları 2,278 2,279
EURO 2,871 2,872
İngiliz Sterlini 3,69 3,705
İsviçe Frangı 2,379 2,393
Japon Yeni 2,084 2,098
PARİTELER
Döviz Parite
Euro / USD 1,2602
Sterlin / USD 1,6257
USD / Japon Yeni 1,0863
USD / İsviçre Frangı 0,9524
DÜNYA BORSALARI
Borsa Son Değer %Değişim
T300 Comp. Toronto 14805,44 0
All Ordinaries, Sydney 5334,50 0,71
Shanghai Composite 2363,87 0,26
Thailand SET 1587,35 0,11
Volatility Index Futures 16,71 2,45
Bovespa, Sao Paulo 52858,43 -2,32
Argentina MERVAL 11516,28 -8,23
Hang Seng HK 22932,98 -1,28
DJ Industrial 16804,71 -1,4
DJ Transport 8239,28 -2,51
HİSSELER
Sembol (ör: "ISCTR")
ARA
YÜKSELEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
ZOREN 1,65 16,20
ESEMS 0,36 12,50
CELHA 3,15 12,10
TRNSK 0,32 10,34
DÜŞEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
BMELK 1,94 -19,17
FENIS 0,36 -12,20
VANGD 3,19 -11,88
ANSA 0,82 -10,87
EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ
Hisse Hacim
GARAN 7,81
HALKB 13,50
VAKBN 4,14
AKBNK 7,20
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol