5 günlük hava durumu
12 Kasım 2013 Salı
Kadınlara özel bir network

Kadınlara özel bir network

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 12.11.2013  10:29
    Güncelleme : 12.11.2013  10:29

Bütün kadınları tek çatı altında toplayan, kadınlara ilham veren ve yol gösteren bir organizasyon olan TurkishWIN’in kurucusu Melek Pulatkonak, yaptıklarını ve hedeflerini Duygu Eren'e anlattı.

Türkiye'de kadın girişimcilerin sayısı hala oldukça düşük. Kurumsal iş hayatında ise kadınların sesi ve varlığı; başarı hikayelerinin duyulması ve bunların konuşulmasıyla yıllar içerisinde arttı. Burada, pozitif örneklerin gücünün ve bunların bilinirliliğinin artmasının çok etkili olduğuna inanıyorum. Bugün okuyacağınız röportaj, bütün bunları kadınlar için tek çatı altında toplayan, kadınlara ilham veren ve yol gösteren bir organizasyon. Dünyanın çeşitli yerlerinde ve İstanbul'da kadınlara güçlü rol modelleri göstermek ve başarı hikayelerini paylaşmak için kurulan TurkishWIN'in neler yaptığını ve hedeflerini kurucusu Melek Pulatkonak'la konuştuk.


TurkishWIN nasıl kuruldu?

Avusturya lisesinden sonra, İngilitere'de okudum ve sonra Columbia'da mba yaptım. O dönem girişimcilik kulvarında çalışmaya başladım. Bu merakla TED konferanslarına katıldım. Ted ortamını solumak, TurkishWIN fikrini tetikledi. Dünya vatandaşı olan, cömertlik, cesaret, şeffaflık ve merak gibi aynı değerlere sahip kadınları bir platformda toplamaya karar verdim. Bu amaçla üç yıl önce TurkishWIN'i kurdum. İşimin yanı sıra bütün vaktimi yatırdığım bir yapı oldu. 2011 yılında Microsoft Türkiye'den gelen genel müdür yardımcılığı görevi için Türkiye'ye döndüm ve burada çalışmaya başladım.

TurkishWIN insanlara nasıl ilham veriyor?

Kendi ailemde güçlü kadın rol modellerinin olması ve buna sahip olmayan diğer kadınlara pozitif rol modellerin, online ve samimi hikayelerle anlatılması çok özel bir nokta. Turkishwin.com'da yayınladığımız hikayeler biz kadınlara ilham kaynağı oluyor ve yalnız olmadığımızı hissettiriyor ve düşündürtüyor. Paylaşılan her hikayenin mutlaka size dokunan bir bölümü var. Bir yere gitmeye çalışan kadınların cesaretlenmeye, yalnız olmadıklarını hissetmeye ihtiyaçları var. TurkishWIN, bu anlamda da çok ilham verici.

TurkishWIN'de insanları bir araya getirmek için neler yapıyorsunuz?

TurkishWIN'in dört ana programı var. Bunlardan biri TurkishWIN konuşmaları. Yaklaşık iki ayda bir gerçekleşen etkinliklerde kayda aldığımız ve internette canlı yayınla eşzamanda paylaştığımız ilham verici hikayeleri daha sonra Turkishwin.com'da online yayına alıyoruz. Sayıları yetmişi geçen online konuşma kütüphanemize şu ana kadar elli beş binin üzerinde ziyaretçi geldi. İkinci programımız mentoring programı. Profesyoneli profesyonelle, girişimciyi girişimciyle eşleştirdiğimiz bu programa eylül ayında TurkishWin Tech Connect ayağını ekledik. Dell ana sponsorluğunda, Türkiye'deki girişimcileri, yurtdışında yaşayan girişimciler ya da yatırımcılarla bir araya getiriyoruz. Tech Connect başvuruları 4 ekimde sona erdi. Kriterimiz fikrini yurtdışına açılmak isteyen teknoloji ve bioteknoloji girişimcilerini yurtdışındaki ya da yurtdışı deneyimli mentorlarla eşleştirmek ve onlara bu anlamda hizmet vermek. Birde kampüs projemiz var: 2 ve 3. sınıftaki üniversite öğrencilerine birer mentor atayıp üniversitelerde kendi hikayelerini ve TurkishWIN'deki katılımcıların hikayelerini paylaşmaları ve women in business kulüplerini kurmalarını istiyoruz. Örneğin, Boğaziçi Üniversitesinde kampüs liderimiz ilk kulübün kurulmasına liderlik etti. Bu bizim için çok heyecan verici bir gelişme. Başka üniversitelerde de bunu yapmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda, Boğaziçi Üniversitesi mezunları da bu etkinliklere davet edildi, bu da öğrenci ve mezun ilişkisinde deneyim aktarımı açısından çok önemli. Ayrıca, her ay üyelere açık networking toplantılarımız oluyor. Bundan sonda amacımız web tv üzerinden kadınlara ulaşmak ve oradan da paylaşımlarda bulunmak.

TurkishWIN'e nasıl üye olunuyor?

TurkishWIN, kar amacı gütmeyen kendi kendini döndüren bir yapıya sahip. Geliri senede 150 dolar olan üyelik aidatı ve sponsorluklardan oluşmakta. Aynı değerlere sahip kadınları bir araya getirmeyi amaçlayan bir organizasyonuz. Şu an Boston, Londra, San Francisco, New York ve İstanbul'da aktifiz. Bir üyenin referansıyla ayrım ve fark gözetmeksizin üye olunabiliyor. Şu an 400 üyemiz var amacımız 10 bin üyemizin olması.

Sponsorlarınız kimler?

TurkishWIN'in mutfağında birçok paydaşımız yer almakta. Ana sponsorlarımız: Borusan Holding, Dell, Microsoft, Solvoyo ve Turkcell. Prodüksiyon sponsorlarımız Iltek Media, canlı yayın sponsorumuz Medyanova, kampus sponsorumuz Akampus ve basın sponsorlarımız Webrazzi ve Marjinal Porter Novelli. Kagider ile omuz omuza çalışıyoruz. Tach Connect programımıza ise birçok kuluçka merkezi destek vermekte.

Türkiye'de iş hayatında kadınların rolüyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ben, teknoloji sektöründenim bu sektörde Amerika'da da az sayıda kadın var keza Türkiye'de de böyle. Bence başarılı kadınların hikayeleri ne kadar artar ve bunlar ne kadar çok duyulup, paylaşılırsa o kadar iyi olacaktır. Başka bir sektörden örnek vermem gerekirse, Betül Mardin halkla ilişkiler mesleğine kırk yaşından sonra başlamış ve çok başarılı olmuş. Rol model eksikliğinin yanı sıra, kanımca kadınların dnalarında kısa kontak yaratan ve kör noktamız olan bir içgüdü de var. Bir kadın risk alırken % 80 duruma hazır olmak istiyor. Bu risk bir terfi veya yeni bir iş kurmak olabilir. Erkeklerde ise bu oran %40. Belki bunun sebebi erkek örneklerinin daha çok olmasından da kaynaklanıyordur ama kadınların daha az risk aldığı çok net. İş hayatında kadınların sorumluluk ve risk aldığı hikayeler ne kadar çok anlatılırsa bu içgüdünün etkisi azalacak ve kadınlar daha cesur kararlar vereceklerdir diye düşünüyorum.

Türkiye'de iş hayatında kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanmalı mı?

Pozitif ayrımcılık iş hayatında doğru uygulanırsa dengeler oturabilir. Burada 'doğru' kelimesinin altını çizmek istiyorum. Türkiye'de ekonominin ileri gitmesi için kürek çekiyoruz. Bir yere gitmek için bu kürek kadın ve erkek tarafından eşzamanlı ve eş güçte ve beraber çekilirse işe yarayacaktır. Yoksa, tek küreğe asılan bir sandalcı gibi, hareket halinde ve yol almayarak olduğumuz yerde döneriz. Kadının iş hayatında potansiyelini bulması bir kadın meselesi değil, memleket meselesidir. Bu, kadının ve erkeğin birlikte çözeceği bir meseledir. Kısa vadede yol almak için iş hayatında doğru pozitif ayrımcılık politikaları, esnek çalışma koşulları, ilham verici kadınların hikayelerinin paylaşılması, genç kadınların kendilerine iş hayatı hedefleri koymaları, eşinin, kızının ve çalışanın potansiyelini bulması için destekçi erkeklerin güç veren örneklerinin çoklanması gibi adımlar ülkemizi hak ettiği yere taşıyacaktır. TurkishWIN olarak elimizden geleni yapmak için heyecanla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ekonomi Haberleri

Pegasus karını iki katına çıkardı
Okul sütü ihalesinde teklif alındı
Fatih ihalesinde en uygun teklif
Yeni İnci'den iki yeni marka
Mustafa Nevzat'ın hedefi bölgesel liderlik
Uçak da hızlı tren de rakibimiz değil
Yeni dünyaya ayak uyduramayan yok olur
Yabancıdan ekonomiye güven
Dolar yeniden uçuşa geçti
Köylüye "Büyükşehir" piyangosu
Bu tuzağa düşmeyin
Bankaların yeni uyanıklığı
O kredi kartları kapatılacak
Suriyeli parasını da getirdi
Türkiye'nin petrolü o
Kıdem kalkmıyor panik yapmayın
17'sinde milyon $ kazandı
Kaya gazında bin metreyi geçtik
Ziraat'ın kârı 2.6 milyar TL
Oto sigortalarında yeni model arayışı
Fatih projesinde en uygun teklif Vestel'den geldi
Fırtına Vadisi'ne 1 milyonluk yatırım
En iyi balayı yeri Kapadokya
Avea'nın geliri 1 milyara dayandı
Koç Holding'in geliri 50 milyara ulaştı
Sabancı'dan 1.5 milyar liralık kâr
Yapı Kredi'ye vergi cezası: 103 milyon TL
Kuveyt Türk'ten 236.7 milyonluk kâr
OYAK Grubu, Chemson'ı satın aldı
İstanbul kalkışlı gemi turları başlıyor
Bakan tartışmalara son noktayı koydu
Erdoğan İstanbullu'ya hayalini soracak
O hatlar kapatılıyor
Bireysel kredi ücretlerine tırpan
Aegon Emeklilik'in hayat poliçeleri yara sarıyor
Altın fren tutmuyor
Fatih ihalesine 7 teklif geldi
Eureko'nun 2012 Faaliyet Raporu'na uluslararası ödül
BES'e katılım 2.5 kat arttı
Rekabet ve gıda sanayi
BIST 100 (2014/09/17)
BIST 100 78634,55
Değişim oranı % 0,92
Hacim-milyon TL 3453950961
Yükselen hisse 316
Düşen hisse 283
Değişmeyen hisse 247
BIST 100 DEĞİŞİM GRAFİĞİ
2014/09/17
1000 TL'NİZ GEÇEN HAFTA NE OLDU
USD % 0,87 1019 TL
EURO % 1,2 1034 TL
BIST % -4,34 956,63 TL
DÖVİZ
Döviz Alış Satış
ABD Doları 2,2135 2,214
EURO 2,864 2,865
İngiliz Sterlini 3,576 3,591
İsviçe Frangı 2,354 2,367
Japon Yeni 2,045 2,059
PARİTELER
Döviz Parite
Euro / USD 1,294
Sterlin / USD 1,622
USD / Japon Yeni 1,0753
USD / İsviçre Frangı 0,9354
DÜNYA BORSALARI
Borsa Son Değer %Değişim
T300 Comp. Toronto 15510,54 0
Bovespa, Sao Paulo 59114,66 2,01
Argentina MERVAL 11448,63 4,44
DJ Industrial 17131,97 0,59
DJ Transport 8570,11 0,57
Bombay SENSEX 26492,51 -1,21
Hang Seng HK 24136,01 -0,91
Straits Times 3177,06 -1,03
Athens Composite Index 1123,07 -2,84
ATX Index Vienna 2255,79 -1,41
HİSSELER
Sembol (ör: "ISCTR")
ARA
YÜKSELEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
FENIS 0,41 10,81
GENYH 19,95 10,22
BAKAN 3,06 10,07
MZHLD 1,32 10,00
DÜŞEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
ASYAB 0,80 -19,19
KSTUR 38,60 -19,08
FVORI 0,18 -14,29
OSMEN 2,50 -11,03
EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ
Hisse Hacim
GARAN 8,40
HALKB 15,25
VAKBN 4,72
ISCTR 5,47
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol