X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Cari açığa yeni tedbir geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Cari açığa yeni tedbir geliyor

  • Giriş Tarihi: 2.1.2011

Merkez Bankası'nın bu ay içinde cari açıkla ilgili yeni tedbirler alacağını söyleyen Bakan Babacan "Kredi genişlemesinin yüzde 25'i aşması halinde cari açık daha da yükselir" dedi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı , cari açığın enflasyon riskinden daha önemli olduğunu belirterek, istikrar adına gerekirse en sert tedbirleri almaktan kaçınmayacaklarını vurguladı. Babacan, "Merkez Bankası zaten daha önce sinyallerini verdi. Açıklamalarına bakarsanız, birkaç adım daha geliyor. Ocak ayı içinde bazı kararlar alacaklar yine" dedi. Babacan, kredi hacminin 2009'da 392 milyar lira iken, bu yıl 508 liraya çıktığını belirterek, bu yıl yüzde 24-30 arasında bir kredi hacmi genişlemesinin olacağını söyledi. "Kredi hacmi artsın, ama ölçülü olsun" diyen Babacan, bu yılki kredi genişlemesinin 125 milyar lirayı bulacağını ve 2011'deki kredi artışının da bu civarda artmasını istediklerini kaydetti. Babacan, bunun ötesine gidildiğinde makro dengeler ile ilgili sıkıntıların baş gösterebileceğinin altını çizerek, Türkiye için enflasyon kaygısından çok cari açık kaygısının geçerli olduğunu ifade etti.

KREDİ GENİŞLERSE AÇIK ARTAR
Şu anda Türkiye için enflasyon riskinin çok ciddi oranlarda olmadığına, asıl dikkat ettikleri konunun cari denge olduğuna işaret eden Babacan, şöyle devam etti: "Yüzde 5-6 cari açık tamam ama yüzde 25'in üzerinde bir kredi genişlemesi olursa, 125 milyar liranın üzerinde bir kredi genişlemesi olursa, cari açığı yüzde 5-6'dan daha yükseğe taşıma riski var. Dikkatli olalım 2011'de. Bütün tedbirlerin arkasında cari dengeyi belli noktalarda tutma gayreti var."

AKARYAKITTA ÖTV DEĞİŞMEYECEK
Babacan, akaryakıttaki ÖTV'nin 1 Ocak 2010'dan beri maktu ve sabit olduğunu belirterek, bu uygulamayı 2011 sonuna kadar da değiştirmeyeceklerini bildirdi. Akaryakıttaki ÖTV'nin en önemli vergi kalemlerinden biri olduğunu ifade eden Babacan, iki yıl üst üste bu oranların artırılmamasının çok ciddi bir fedakarlık olduğunu, bütçe giderlerinin en az enflasyon artı büyüme kadar arttığını söyledi.

İLİŞKİLİ HABERLER

kalan karakter 1000

istufo67 istufo67 // İSTANBUL

Dünyanın en pahalı mazotu bizde. Mazotun yüzde 65'i vergiye gidiyor. Bu, açıkça halktan haraç gibi vergi almaktır. Millet aç, bu gidiş de gidiş değil.'' duy artık sesimizi sayın başkan.ben günde 80 kilometre yol gidiyorum.aracım kilometrede 300 Kr yakıyo.buda 300X80=24 LiraX30=720 LİRA.720%65=468 Lira.yani benden ayda 468 lira fazladan haraç gibi vergi alıyosunuz.8 seneden beri bu işi yapıyorum.yani bana 468X12 =5616 TlX8=44928TL YAZIYLA KIRKDÖRT BİN DOKUZYÜZ YİRMİ SEKİZ TL BORCUN VAR .Ben hakkımı helal etmiyorum.Mademki şu an sen başdasın bu durumu biran evvel düzelt hakı olanın hakkını ver.seçimdede oyumu bu durum devam etdiği sürece vermeyi düşünmüyorum.Ve hakkım olanı geri isdiyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 02.01.2011 23:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.