X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Elektrik dağıtım özelleştirmesi tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

özelleştirmesi tamamlandı

  • Giriş Tarihi: 12.4.2011 09:37 Güncelleme Tarihi: 12.4.2011 09:38

Boğaziçi, Dicle, Gediz, Trakya, Akdeniz, Ayedaş ve Toroslar 'a onay verildi.

ÖYK, Boğaziçi, Dicle, Gediz, Trakya, Akdeniz, İstanbul Anadolu Yakası ve Toroslar Bölgesi'nin Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'deki yüzde 100 hissesinin, özelleştirme ihalelerinde en yüksek teklifi veren şirketlere devrine onay verdi. ÖYK'nın bu kararıyla birlikte toplam 10 milyar 808 milyon dolarlık özelleştirme uygulamasında son karar verilmiş oldu.

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Boğaziçi, Dicle, Gediz, Trakya, Akdeniz, İstanbul Anadolu Yakası ve Toroslar Elektrik Dağıtım Bölgesi'nin Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'deki yüzde 100 hissesinin, özelleştirme ihalelerinde en yüksek teklifi veren şirketlere devrine onay verdi. ÖYK'nın bu kararıyla birlikte elektrik dağıtım bölgesi devirlerinin en yüksek teklif sahiplerine yapılması halinde toplam 10 milyar 808 milyon dolarlık özelleştirme uygulamasında son karar verilmiş oldu.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleleri gerçekleştirilen, TEDAŞ'a ait 7 elektrik dağıtım bölgesinin en yüksek teklif sahiplerine devrine ilişkin ÖYK Kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre ÖYK, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş'nin TEDAŞ'daki yüzde 100 hissesinin ihale komisyonu tarafından 9 Ağustos 2010'da yapılan nihai pazarlık görüşmeleri sonucunda 2 milyar 990 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.- MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu'na ihale şartnamesi çerçevesinde satılmasına onay verdi. Grubun sorumluluğunu yerine getirmemesi halinde, teminat idare lehine irat kaydedilecek. Boğaziçi Elektrik Dağıtım'ın yüzde 100 hisse satışı şu sırayla ihalede en yüksek teklifi veren firmalara yapılacak:

"2 milyar 751 milyon dolar bedelle Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.; 2 milyar 496 milyon dolar bedelle Park Holding A.Ş."

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin TEDAŞ'taki yüzde 100 hissesinin 9 Ağustos 2010 tarihinde yapılan nihai pazarlık görüşmeleri sonucunda 228 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Karavil Dayanıklı Tüketim Malları İnşaat Otomobil. Pet. Ürün Paza. Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti-Ceylan İnşaat ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu'na satışına izin verildi. Grubun sorumluluğunu yerine getirmemesi halinde, teminat idare lehine irat kaydedilecek. Dicle Elektrik Dağıtım'ın yüzde 100 hisse satışı şu sırayla ihalede en yüksek teklifi veren firmalara yapılacak:

"227 milyon dolar bedelle Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye, 168 milyon dolar bedelle Eti Gümüş A.Ş.&Sögütsen Seramik Sanayi İnşaat Madencilik İthalat, İhracat A.Ş. Ortak Girişim Grubu'na satışı yapılacak."

GEDİZ, İHALEDE EN YÜKSEK TEKLİFİ VEREN ETİ GÜMÜŞ'E DEVREDİLECEK

ÖYK'nın satışına izin verdiği diğer elektrik dağıtım bölgeleri ve en yüksek teklif sahiplerinin sıralaması ise şöyle:

"-Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. :1 milyar 915 milyon dolar bedelle Eti Gümüş A.Ş. &Sögütsen Seramik Sanayi İnşaat Madencilik İthalat İhracat A.Ş. Ortak Girişim Grubu. Grubun sorumluluğunu yerine getirmemesi durumunda, satış ihalede 1 milyar 800 milyon dolar bedelle en yüksek üçüncü teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye yapılacak.

-Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.: 622 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş'ye devri yapılacak. Grubun sorumluluğunu yerine getirmemesi halinde ise 575 milyon dolarlık teklifiyle ihalede üçüncü sırada yer alan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye, bu grubun da sorumluluğunu yerine getirmemesi durumunda 571.5 milyon dolarla Kcetaş-Ayen-Rel-Petco Ortak Girişim Grubu'na ihale şartnamesi çerçevesinde satılacak.

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.: 1 milyar 165 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Park Holding A.Ş.'ye, grubun sözleşme şartlarını ve sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde sırasıyla ihalede en yüksek teklifleri veren (1 milyar 128 milyon dolarla dördüncü en yüksek teklifin sahibi) Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye, (1 milyar 100 milyon dolar bedelle beşinci teklifi veren) EMKAT Ortak Girişim Grubu'na devri yapılacak.

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.: 1 milyar 813 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş.'ye ihale şartnamesi çerçevesinde satışı gerçekleştirilecek. Grubun sorumluluğunu yerine getirmemesi halinde bölge, 1 milyar 812 milyon dolar bedelle ihalede en yüksek ikinci teklifi veren Yıldızlar SSS Holding A.Ş.'ye, bu grubun da sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde sırasıyla 1 milyar 515 milyon dolar bedelle en yüksek üçüncü teklifin sahibi Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye, 1 milyar 459 milyon dolar dördüncü teklifi veren Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.'ye, 1 milyar 321 milyon dolarla altıncı teklifi veren Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu'na ihale şartnamesi çerçevesinde satış yapılabilecek.

TOROSLAR, YILDIZLAR SSS HOLDİNG'E 2 MİLYAR 75 MİLYON DOLAR BEDELLE DEVREDİLECEK

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.: 2 milyar 75 milyon dolar bedelle ihalede en yüksek teklifi veren Yıldızlar SSS Holding A.Ş.'ye ihale şartnamesi çerçevesinde satılacak. SSS Yıldızların sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi ve diğer yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde Toroslar Elektrik Dağıtım'ın satışı ihalede ikinci en yüksek teklifi veren 2 milyar 16 milyon dolar bedelle Park Holding'e satısı yapılabilecek. Bu şirketinde sorumluluğunu yerine getirmemesi halinde, teklif sırasına göre şu şirketlere devir yapılabilecek: Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş., Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu, EMKAT Ortak Girişim Grubu."

ÖYK, söz konusu 7 elektrik dağıtım bölgesinin devrinde satış sözleşmesi ve konu ile ilgili diğer hususların belirlenmesi ile satış sözleşmesinin imzalanması, satış ve devir ile ilgili işlemlerin yerine getirilmesi hususlarında ÖİB'yi yetkili kıldı. Devirlerin en yüksek teklifi veren gruplara devredilmesi halinde, bu özelleştirmelerden toplam 10 milyar 808 milyon dolarlık özelleştirme geliri elde edilecek.

kalan karakter 1000

fuat avni geceyatmaz fuat avni geceyatmaz

özelleşmenin zararlarını görün çalık grubu bğziçi elektirk olarak satın aldı bedaş ı ödediği paraları mecburi abonelik bedelleri ile açığı çoktan kapadı şimdi ise yılsonu insanları şok etti 80 tl gelen fatura 130 tl oldu ev başına 50 tl alan bir anlayışla hiç bir kişinin gık ı çıkmaz oldu sevdinizmi özeleşmesini isteyenler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 09.01.2015 21:45
kazım kazım

özelleştikten sonrada cvplarınızı faturalarınızdaki mebleğ vede geciktirdiginizdeki durumlarınızı merak ediyorum .......:)))

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 29.05.2013 12:41
samet samet

bencede bir an önce özelleşsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır12
cevapla 28.01.2012 20:47
mehmet mehmet

kesinlikle biran önce özelleştirilmesi gerekir.devlete büyük yük külfet kitler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır23
cevapla 15.08.2011 11:59
abidin abidin

satılıp özelleşse ne lacak zengin kazanacak işçi hakk yenecek sanki hak mı savunulacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.03.2013 19:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.