X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Panama'yı dörde katlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Panama'yı dörde katlayacak

  • Giriş Tarihi: 28.4.2011

Erdoğan'ın çılgın proje olarak adlandırdığı ikinci boğaz Kanalistanbul, günde 150-160 gemilik trafik hedefiyle benzeri Panama Kanalı'nın dört katı gemiye ev sahipliği yapacak. Kanalın yıllık olarak en az 5 milyar dolar gelir getireceği belirtiliyor

Merakla beklenen çılgın proje dün Recep tarafından açıklandı. İstanbul'a ikinci bir boğaz öngören Kanalistanbul Projesi şehrin çehresi kadar ekonomisine de oldukça önemli katkılar sağlayacak. Başbakan Erdoğan'ın günde 150-160 arasında geminin geçeceğini söylediği Kanalistanbul'dan sadece gemi trafiğiyle her yıl en kötü ihtimalle 5-6 milyar dolar arasında bir gelir elde edilmesi hedefleniyor.

BEKLEME MALİYETLİ

Benzer geçiş yollarından biri olan Panama Kanalı her gün ortalama 40 gemiye ev sahipliği yaparken yıllık ortalama getirisi de 1.5 milyar dolara kadar çıkıyor. Süveyş Kanalı'nda ise durum biraz daha farklı. Günde 54 geminin geçiş yaptığı Süveyş Kanalı'nın yıllık getirisi 4 milyar dolara kadar çıkıyor. İstanbul Boğaz'ında bekleyen gemi görüntüleri Kanalistanbul Projesi ile son bulacak. Gemilerin halihazırda çok cüzi bir geçiş ücreti ödediği İstanbul Boğazı'ndaki bu trafik gemilerin geçiş için yeni Kanal'ı tercih etmesini de sağlayacak. Çünkü ortalama bir geminin ticaretin en düşük olduğu dönemde günlük bekleme maliyeti 30 bin dolar. Navlunların ve ticaretin en hızlı arttığı dönemlerde ise bu rakam 120 bin dolara kadar çıkıyor. Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Halim Mete, "Projenin denizcilik açısından çok olumlu yanları var. Yılda 50 bin geminin geçtiği bir yer İstanbul Boğazı. Panama, Süveyş Kanalı'ndan daha büyük olması planlanan projede su derinliği yaklaşık 25 metre olacak ve 300 bin dwt'lik dünyanın en büyük gemileri kanaldan geçebilecek. Proje bizi cezbetti" dedi."Kaynak sıkıntısı yok"
Türkiye'nin bu projeyi başaracak güçte olduğunu ve projeyi gerçekleştirecek iradeye ulaştığını kaydeden Başbakan Erdoğan, "Kaynaklar noktasında sıkıntı yok. Tamamıyla milli kaynaklarla olmasına yönelik bir sıkıntıya da ihtiyaç yok. Artık kaynaklar çeşitlendi, Yap-İşlet ve Yap-İşlet-Devret gibi sistemlerle artık bunu yapmak mümkün. Çünkü Türkiye, bir istikrar, güven ülkesi. Burada istikrar oldukça girişimciler rahatlıkla girebiliyor. Türkiye, 2023'e, böyle büyük, çılgın ve muhteşem bir projeyle girmeyi fazlasıyla hak etmektedir" diye konuştu.

kalan karakter 1000

onur onur

banada hic mantikli gelmiyor.bedava gecmek varken bogazdan ne diye gemiler para odesin ki haddi gecdiklerini varsayalim 1982de rus ya gemi gecis ucretleri cok yuksek diye atar yapdi bugun ki bogazlardan gecis maliyetini dusurdu bunada gider yaparsa ne diyecegiz adamlara hadi onuda gecdik gercekden istanbul bi ada durumuna donusuyo bi afet oldugunda adad yasayan insanalri nasil kurtaricagaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.04.2014 03:15
selim/ESK selim/ESK

Antlaşmaının geçerlilik süresi 24 Temmuz 2023 te dolacak ve Türkiye boğazdan geçen tüm gemilerden tam ücret almaya başlıyacakken bu tip bir projenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda yap işlet devret yani 25 yıl yine para kazanamıyacaksın. Diğer taraftan bu proje ile doğal denge büyük bir ölçüde zarar görecek. Bence iptal edilmeli..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 13.07.2013 16:35
zlob zlob

O zaman şöyle bir hesap yapalım günde
ortalama 150 gemiden yılda kabaca 55
bin gemi eder. Onuda başbakanın dediği
gibi hasılata yani 5 milyar dolara
bölersek gemi başına 90 bin dolar eder.
Yani boğaz dan neredeyse bedavaya
geçmek varken hiç bir gemi 90 bin
dolar ödemez üstelik günlük bekleme
maliyeti yük gemileri için 30 bin dolar
değildir lütfen göbekten atmayalım her
ticari gemi boğaz trafiğini hesap ederek
yola çıkarlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır4
cevapla 29.04.2011 16:52
nemir79 nemir79 // DENİZLİ

Trafikten elde edilecek gelir düşünüldüğünde çok faydalı bir proje,en kısa zamanda hayata geçmesini dilerim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 28.04.2011 11:29
hasanmurt hasanmurt // ADANA

sayın başbakanımız, tüm dünyada sız bızden daha ıyı bılırısınız, bu tur projelere fınansman hısse senedı çıkarılarak olur, atıyorum her bırı 10 000 tl lık 1000 000 adet hısse piyasaya sürülse 10 trilyon eder,yetmeyecekse ücret 15 000 tl lık mılyon tane piyasaya verılır,alacak kişilere gelır gelmeye başlayana kadar ortalama 10 yıl herhangı bır ücret alamayacağı sonradanda ömür boyu hıssesi oranında boğazdan elde edilen gelırlerın bellı bır yuzdesini hıssesı oranında alacağı belırtılmelıdır, bu gelır ayrıca tüm icra vs takıplerınden kanun çıkarılarak muafıyet sağlanmalıdır, inanıyorımkı halkımız hem kendılerıne ömür boyu bır çeşıt devlet guvencesi sağlayacak gelır elde edebilmek için akın eecek hısse alamayanlarda hukumetı eleştırecek sonuçta hukumet eleştrıler karşısında benzer yenı projeler üretmek zorunda kalacaktır,çıkarılacak kanunda , hısse senedine yabancıların sahıp olamayacağı, ıcra -hacız vs den muaf olacağı, ilk gelırın de en erken 10 yıl sonra verılebıleceği belirtılmeldıır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 28.04.2011 09:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.