X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gürcistan'la pasaport kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gürcistan'la pasaport kalktı

  • Giriş Tarihi: 1.6.2011

Türkiye, Gürcistan'la karşılıklı geçişlerde pasaport uygulamasına son verdi. Yeni protokole göre iki ülke vatandaşları sınır geçişlerinde pasaport yerine nüfus cüzdanlarını kullanabilecek

Türkiye, tarihi bir uygulamaya imza atarak komşusu Gürcistan'la pasaport uygulamasına son verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan, Sarp Sınır Kapısı'na gelerek, sınır kapısının Gürcistan tarafındaki tesislerin açılışını Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'yle birlikte yaptı. Açılış töreninde iki ülke vatandaşlarının sınır geçişlerinde pasaportların yerini nüfus cüzdanlarının alacağı yeni uygulama için protokole imza atıldı. Başbakan Erdoğan, ayrıca "ortak kapı modeli uygulaması"nın müjdesini verdi. Türkiye ile Gürcistan ortak sınır kapısı uygulamasıyla sınır geçişlerindeki formaliteleri azaltmış olacak. Pilot bölge, Sarp Sınır Kapısı olacak. Uygulama Suriye ve İran ile de devreye sokulacak.

ÜÇÜNCÜ SINIR KAPISI
"5 Mart 2009'da modernize edilen tesislerin açılışını Saakaşvili'yle birlikte yapmıştık" diyen Erdoğan şu bilgileri verdi: "Bu açılış bizler için çok anlamlı. Türkiye, Gürcistan'ın ithalat ve ihracatında ilk sırada yer alıyor. Ticaret hacmi 2010'da 1 milyar doları aştı ve artarak devam ediyor. Gürcistan ve Türkiye arasında Sarp ve Türkgözü olmak üzere 2 kara hudut kapısı hizmet veriyor. 2011'de temelini atacağımız Çıldır-Aktaş hudut kapısıyla bu sayıyı 3'e çıkaracağız."

kalan karakter 1000

DOĞUKAN DOĞUKAN

GÜRCİSTANA VİZE KALKSA NE FARKEDER ONLAR BİZDEN AÇ

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 01.06.2011 13:42
ricardo ricardo

Süper

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.06.2011 11:42
archerous archerous // İSTANBUL

Özellikle İran ve Suriye ile yapılmasa iyi olur. Bu ülkelerdeki siyasi sorunlar nedeniyle muhtemel mülteci akını bizi zorlar. Aynen avrupalının çektiği sıkıntıların bir benzeri (daha fazla olarak) bizde yaşanır. Avrupalıda en azından bir sistem var. Bizde kim kime dum duma.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.06.2011 10:04
Tenten Tenten

MÜKEMMEL ÖTESİ BİR ŞEY
Şehirler arası yolculuk yapar gibi başka bir ülkeye, başka bir kültürü görmeye gidebiliyorsun. Ticaret imkanlarını da arttırabilecek bir gelişme. Biz de bu şekilde bizi 50 yıldır Müslüman diye almayan Avrupa Birliği yerine kendi Avrupa Birliğimizi yaratabiliriz. Norveç ve İsviçre Avrupa Birliğinde değil ama bütün Avrupa ülkelerine vizesiz gidebiliyorlar, biz neden gitmeyelim?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 01.06.2011 10:00
İlangi İlangi

SÜPER BİR GELİŞME
Rusya, Ukrayna,Rusya, Bulgaristan, Yunanistan, İtalya gibi ülkelerlede devamını diliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 01.06.2011 09:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.