ARKADAŞINA GÖNDER Kredi faizi ne zaman düşer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

i ne zaman düşer?

  • Giriş Tarihi: 22.6.2011 10:50 Güncelleme Tarihi: 22.6.2011 11:10

BDDK'nın kararının ardından lerinin ne kadar yükseleceğini Finzoom Türkiye Analisti Gökhan Göğebakan yorumladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun talebini kısmak için aldığı kararlar piyasalarda tartışılmaya devam ediyor. Tüketici kredilerinde meydana gelen artışın önünü kesebilmek için alınan ek önlemler işe yaracak mı? Kredi leri artar mı? Bu dönemde kredi almak mantıklı mı?

Finzoom Türkiye Analisti Gökhan Göğebakan, Sabah.com.tr için sorularımızı yanıtladı:

"Aslına bakarsanız BDDK almış olduğu karar Nisan, Mayıs ayından beri beklenen kararlardı. Zira Mayıs ayı Finzoom analizine bakacak olursak Merkez Bankası'nın ve BDDK'nın nasıl bir politika izleyeceği açıklanacak kredi kullandırım rakamlarına bağlı demiştik ve rakamların açıklanması (rakamların Merkez'in isteğinden yüksek çıkacağı belliydi) ile beraber faiz oranlarında artırımlar başladı.

Ancak alınan bu kararların ne kadar etkili olacağı konusunda şimdilik bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü bildiğiniz gibi Merkez Bankası'nın kredi pazarının bu denli genişlemesini önleme amacıyla almış olduğu önlemler, ilk olarak 2010'un son çeyreğinde başlamıştı (KKDF artışı ile başlayan) ve aşağı yukarı her kredi pazar rakamları açıklandığında (Merkez'in istediği artış oranı aşılıyor sanıyorum), pazarın genişlemesini durdurmak amacıyla yeni kararlar-önlemler alınıyor. Bu da kararların ardından bankaların bir faiz artışı yarışına girmesine sebep oluyor. Ancak şu ana kadar gözlemlediğim bu yarışın çok uzun sürmediği yani kararların ardından bir faiz artırımı başlıyor, ancak 2-3 hafta bilemediniz 1 ay sonra faiz oranları yavaş yavaş tekrar geri çekiliyor. Elbette bunda pazar kaygısı olan bankaların faiz artırımı yarışına girmemeleri de rol oynuyor. Önceki günden itibaren yapılan faiz artırımlarında maksimum görmüş olduğum rakam 8 baz puanlık bir artış, elbette bu önümüzdeki dönemde değişebilir ancak maksimum artırımların 8-9 baz puanı geçmeyeceği ve ortalamada 4-6 baz puanda kalacağını düşünüyorum.

Şu anki faiz oranlarının 2010'un son çeyreği ve 2011'in ilk çeyreğindeki rakamlardan uzak olduğu aşikar ancak bu piyasada yaklaşık olarak 2011'in ilk çeyreğindeki rakamlarla kredi bulamayacağınız anlamına gelmiyor (Konut kredisi için). Gene Mayıs ayı analizimizde bahsettiğim üzere, her ne olursa olsun Merkez Bankası bugün tekrar zorunlu karşılıklara zam yapsın örneğin tüketici kredileri faiz oranları Ağustos'un 10-15'ine kadar bir miktar artacaktır. Ancak bu tarihten sonra bayram kredileri raflara sürülecektir ve yoğun rekabet ile beraber faiz oranlarında indirimler başlayacaktır."

kalan karakter 1000

fakir fakir

bankalara bulaşmayın .hayırını gören olmamıştır

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.07.2013 15:28
ADEM ADEM

Bankalar faize doymuyor, tek ümidimiz kredi almaktı bu da zora girdi.Bu gidişe bir dur diyen çıkamayacak mı? Her geçen gün ümitler tükeniyor halimiz ne olacak?.Mutlaka buna Merkez Bankası mı olur başkası mı olur biri el atmalıdır...

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır2
cevapla 20.03.2012 11:49
AHMET AHMET

Kimse kimseye artık yardımcı olamıyor, banka kredi faizleri de normalleşmeli ki insanlar işlerini yürütebilsin. Ve de banka,devlet, millet yaşasın hayat sürsün.Bedevaya birşey olmayacağı malum. Ancak; yetmeyen gelirler karşısında bankalardan başka para veren kurum ve kişi olmadığından bankaları el kapısı değil dost kapısı olarak görmek durumundayız. Bankalarımızın da bu dostlarına karşı daha insaflı olmaları ve faiz indirimidileğiyle saygılar sunuyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 19.03.2012 15:45
AHMET AHMET

Toplumumuzda her insanın kendisine göre ihtiyaçları bulunmaktadır.Bunları karşılayabilmek içinde ihtiyaç ve tüketici kredileri başta gelmektedir.Faizler de düşmesi gerekirken habire artıyor, insanlarda kredi alamıyor alanlarda çok zorlanıyor sorunlu toplum haline geliyoruz.Ülkenin bankaları ülke insanlarını düşünerek faizleri makul seviyeye çekmeli, bunun için aylarca beklememelidir.Bizi bizden başka kim düşünebilir.Herşey normalleşmeli, bankalar devlet v

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 19.03.2012 15:32
hasan hasan

gerçekten faizler düşsede ev sahibi olsak.....yoksa zor

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 18.12.2011 02:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.