ARKADAŞINA GÖNDER İşçinin zammı belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşçinin mı belli oldu

  • Giriş Tarihi: 28.7.2011 09:39 Güncelleme Tarihi: 28.7.2011 09:40

Kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin iki yıllık sürede alacağı oranları netleşti.

, 2011'in Ocak ayından itibaren geçerli olarak uygulanacak. Bu nedenle kamu işçisi 8 aylık zam farkı alacak. Düşük maaşlı kamu işçisine, seyyanen zam, yüzdelik zam ve sosyal yardımla birlikte yaklaşık 330 TL artış sağlanmıştı.

Buna göre bu gruba giren işçiler, ortalama 2 bin 500 TL zam farkı alacak. Yüksek maaş aldığı için seyyanen zamdan yararlanamayan işçiler de 8 aylık döneme ait sosyal yardım ve zam farkı alacaklar. Bu miktarın da 1.500 TL civarında olacağı belirtiliyor.

Hükümetle Türk-İş ve Hak-İş arasında yürütülen toplu iş sözleşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. Anlaşmaya göre işçilere 2011 için yüzde 4+4 olmak üzere yüzde 8, 2012 içinse yüzde 3+3 olmak üzere yüzde 6 zam verildi. Ayrıca düşük maaşlı çalışanlar için önemli iyileştirmeler yapıldı. Maaşı bin liranın altında olan işçilere 150 TL ile 100 TL arasında değişen oranlarda seyyanen zam verildi. Böylece düşük maaşlı işçinin zammı yüzde 30'ları buldu.

İşçilere 145 lira da sosyal yardım ödenecek. İki yılda bir yapılan toplu iş sözleşmeleri 1 Ocak'tan geçerli olacağı için işçilerin geriye dönük alacağı ortaya çıktı. Bu farklar 15 Ağustos'ta toptan ödenebileceği gibi işverenle varılan anlaşma çerçevesinde parça parça da ödenebiliyor. Ancak çerçeve sözleşmeye, zam farklarının ivedilikle ödenmesi yönünde hüküm konuldu. Hükümetle konfederasyonlar arasında uzlaşma ile sonuçlanan toplu iş sözleşmeleri, işçiyle işverenin varacağı uzlaşma için çerçeveyi oluşturuyor. Her işyerinde örgütlü olan sendika, bu çerçeve sözleşmeyi dikkate alarak işverenle masaya oturup anlaşma sağlıyor. Buna göre kimi sendikalar anlaşma sağlarken kimi işyerlerinde görüşmeler sürüyor. Toplu iş sözleşmelerinin 15 Ağustos'a kadar tamamlandığı işyerlerinde zamlı maaşlar ve zam farkları bu tarihte alınacak. Toplu sözleşme görüşmeleri uzarsa zamlı maaş ve farklar eylül ya da sonraki aylara kalabilecek. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, ocak ayından itibaren devam ediyordu.

Maaş farkları, bayram harçlığı olacak

Toplu iş sözleşmelerini Zaman'a değerlendiren Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, beklentilerinin daha yüksek olmasına rağmen elde edilen sonucun başarı olduğunu söyledi.

Hak-İş'ten önce Türk-İş'in toplu iş sözleşmelerinde hükümetle anlaşmaya vardığını, bu nedenle kendilerinin manevra alanının daraldığını kaydeden Arslan, "Hükümetin de samimi, uzlaşmacı tavrını gördük. Çözüm bulma iradesi ve esnekliği önemliydi. Bu şartlar altında bakınca 'kötü sözleşme oldu' diyemem." dedi. İşçilerin 1 Ocak'tan itibaren oluşacak zam farklarının en kısa sürede ödenmesinin imzalanan protokole konulduğunu ifade eden Hak-İş Başkanı, "Bu maaş farklarının Ramazan Bayramı öncesi alınmasını istiyoruz. Bu farkların bayram harçlığı olacağı düşüncesindeyim." dedi.

kalan karakter 1000

doğrucu doğrucu

devlet işçilerinin maaşları bana görede çok hak etmiyorlar. özel sektörde asgari üçretli işçileri düşününde halinize şükredin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 10.09.2013 01:14
et ve balık kurumu et ve balık kurumu

kadrolu işçiyim tonlarca et taşıyorum 10-12 saat çalışıyorum maaş mı 1314 bu adalet mi ya memurlar akşama kadar kahve içip oturuyor ve bize emrediyorlar maaşları 2350...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 27.08.2013 19:31
ahmet ahmet

memur ne yapıyor sırtında taşmı taşıyor söyleyene bak

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.08.2013 21:40
ibrahim ibrahim

murat kardeş sen o işi yanlış biliyosun bende kamudsa işçiyim aldıgım maaş 1,400 15 yıdırda çalışıyorum ikramiye dediginde senede verilir her ay ikramiye verilmez ayrıca ben elektronik mühendisiyim işçi arkadaşlar a söylüyosun da sen 365 gü yatıyosun ayrıca 2,300 maaş alıyosunuz hemde yatarak her ay alıyosun ben ce işçi arkadaşların günahını alma ayıptır bence çok az alıyolar 3000 tl bile az işçiler bedenen çalışıyorlar alın teri ile ya sen yatarak ....

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır3
cevapla 01.04.2013 15:33
cem cem

murat taş kardeşim sen kaç yıllık memursun anlam veremeim ayrıca ne iş yapıyosun oldugun kurumda işçilerin aile ve sosyal yardımları olmadıgını yol paralarınında maaşlarının içinde oldugun bilmiyormusun eşi çalışmayan bir işçi asgeri geçim indiriminden faydalanıyo ve 3,25 tl alıyo memur eşi çalışmıyorsa 187 lira eş yardımı alıyo bence sağa sola farazi yazılar yazana kadar aldıgın paraya yaptığın işe şükretmelisin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.03.2013 09:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.