X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 49 yıllık kiralama dönemi bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

49 yıllık kiralama dönemi bitti

  • Giriş Tarihi: 5.2.2012 09:38 Güncelleme Tarihi: 5.2.2012 11:28

Maliye, Hazine taşınmazlarının kiralanması ve irtifak hakkı devrinde yeni uygulamaya gitti.

Hazine arazileri için 49 yıl olarak belirlenen irtifak hakkı, 30 yıl ile sınırlandırıldı. Yatırım gerektirmeyen gayrimenkullerde ise bu süre 20 yılı geçemeyecek. Yeni tebliğin gerekçesinde sürenin uzunluğu ve Hazine'ye dönüşünün geç olması gösteriliyor.

Hak sahibine taşınmaz mal üzerinde kullanma ve yararlanma yetkisi olarak bilinen irtifaktaki değişikliği öngören tebliğ yürürlüğe girdi. Bu düzenleme ile yeni verilecek irtifak hakları daha kısa sürede el değiştirecek. El değiştirmede arazi üzerinde yapılan gayrimenkullerden de kira geliri tahsilatı yapılacağı için Hazine'nin daha çok gelir elde etmesi öngörülüyor. Hazine taşınmazlarının ekonomiye kazandırılması için çalışan Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre son yedi yıllık dönemde irtifak hakkı tesisi suretiyle enerji, turizm, sosyal ve diğer (iskele, dolgu alanı vb.) yatırımlar için 178 milyon metrekare yüzölçümlü, 186,6 milyon TL değerinde 2 bin 254 taşınmaza kullanma izni ve ön izin verildi.

Maliye Bakanlığı, Hazine taşınmazları üzerinde ön izin ve kullanma izni verilmesi ile irtifak hakkı tesis edilmesiyle ilgili işlemlerin usul ve esaslarını yeniden düzenledi. Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Emlak Genel Tebliği'ne göre, Hazine taşınmazları üzerinde verilecek kullanma izni ve tesis edilecek irtifak haklarında bedel tespiti, oluşturulan komisyonca ilgili mevzuatta yer alan bedel tespit ve takdirine ilişkin hükümlere göre yapılacak. İlgili kanunlarda süre belirtilenler hariç Hazine taşınmazları üzerinde kullanma izni ve irtifak hakkı süresi en fazla 30 yıl olarak uygulanacak. Ancak daha önce kullanma izni verilen veya irtifak hakkı tesis edilen taşınmazlarla proje bütünlüğü taşıyan taşınmazlar üzerinde daha önce verilen kullanma izni veya tesis edilen irtifak hakkının kalan süresi kadar kullanma izni verilecek veya irtifak hakkı tesis edilecek.

İrtifak tapuya tescil ediliyor

Kamuoyunda kiralama olarak bilinen irtifak hakkı, taşınmazı alana normal kiralamadan farklı olarak önemli haklar getiriyor. İrtifak hakkının doğması için hakkın tapuya tescil edilmesi gerekirken, kira ise yazılı sözleşme yapılması ile oluşuyor. Kiraya verilecek taşınmazların kira süresi on yıl. İrtifak hakkının sona ermesiyle birlikte taşınmaz üzerindeki yapılarla birlikte Hazine'ye geçer. Kirada ise böyle bir durum söz konusu değil. İrtifak hakkında öncelikle plan ve proje yapılması için ön izin verilir, kirada ise ön izin söz konusu değildir. İrtifak hakkı tesis edilen taşınmaz üzerinde projeye dayalı sabit tesis inşa edilir, kirada ise taşınmaz üzerinde sabit tesis yapımı mümkün olmamakla birlikte prefabrik veya taşınır yapılar yapılabilir. İrtifak hakkında yatırım şartı bulunuyor. İrtifak proje ile veriliyor. Tapuya tescil ediliyor.

kalan karakter 1000

hasan yılmaz hasan yılmaz

orman bakanlığından arazi kiralamak istiyorum,tarımsal faaliyetlerde kullanmak için.ne zaman ve nerelere müracaat etmem gerekir,bilgi veren olursa sevinirim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır6
cevapla 17.10.2012 21:07
Lokman EKİCİ Lokman EKİCİ

Yeri kiralayan kişi üzerine taahhüt ettiği yatırımı yaptıktan sora o yeri milli emlaktan satın almak istiyor milli emlakta kanuna uygun olarak o yeri açık artırma ile satışa çıkarıyor. Buraya kadar herşey mantıklı ancak bundan sonra haksızlık hatta hırsızlık başlıyor. İhaleye herkes katılabiliyor engel yok. Ancak ihaleyi kiralayan alırsa zaten mülkü kullanıyor sorun yok, ama başka birisi alırsa o mülkün kira sözleşmesi bitene kadar beklemek zorunda Sayın SABAH gazetesi sahipleri sayın bu haberi yazan kişi siz 49 yıl sonrasına para verirde bir yer alırmısınız hadi yeni düzenlemeyle 30 yıl. Bu arazi kiralayanların bir kısmı bu yolla devleti zarara uğratıyor. O aldığında mülkü hemen kullanacak siz aldığınızda 49 yada 30 yıl bekleyeceksiniz. Geçen dönem Beldiye başkanlığı yaptım bu bilgileri milli emlakçılardan aldım kanunun bu tarafı hakikaten böyleyse bunun adı KANUNİ HIRSIZLIKTIR

Aynı Görüşte misiniz?
evet50
hayır10
cevapla 05.02.2012 11:38
serdal şahiner serdal şahiner

olumlu bir karar ,rahmetli özal döneminde kıyı şeridinde yer kalmadı ,bakanlıktanda kıredi alıp ,uyanıklar turizmci oldu,şimdi çogusu saygın iş adımı milyonlarsa dar maaşları ile avunuyor! ama birde türk telekom gibi parabasan kaynaklar özelleşmeseydi gelen para direk hazineye girseydi !

Aynı Görüşte misiniz?
evet36
hayır7
cevapla 05.02.2012 10:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.