ARKADAŞINA GÖNDER ''Dosya masrafı''na iade kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

''Dosya masrafı''na iade kararı

  • Giriş Tarihi: 15.2.2012 18:10 Güncelleme Tarihi: 15.2.2012 18:15

Kastamonu'nun Abana ilçesinde tüketici mahkemesi, bir bankanın, konut kredisi kullanan tüketiciden aldığı dosya masrafının tamamı ile ekspertiz ücretinin bir kısmını tüketiciye geri ödenmesine hükmetti.

Kastamonu'nun Abana ilçesinde tüketici mahkemesi, bir bankanın, konut kredisi kullanan tüketiciden aldığı dosya masrafının tamamı ile ekspertiz ücretinin bir kısmını tüketiciye geri ödenmesine hükmetti.
Abana'da bir kamu kurumunda çalışan ve bir süre önce bir bankadan 78 bin 500 TL'lik konut kredisi kullanan D.G.Ç, kendisinden komisyon ve çeşitli masraflar adı altında bin 570 lira fazla ücret alındığını öne sürerek tüketici mahkemesine başvurdu.

Dava dilekçesinde bankanın verdiği kredi ödeme planında komisyon ve masraflar adı altında alınan ücretten bahsedilmediğini vurgulayan davacı, evrensel tüketici hakları arasında bilgilendirme hakkının olduğunu, bankanın kullanacağı kredinin tüm koşullarını ve içeriğine kendisine anlatmak, kendisini bilgilendirmek ve aydınlatmak zorunda olduğunu ifade etti.

Davacı, bunların hiç birinin yapılmadığı gibi, önüne sayfalar dolusu bir sözleşme konulduğunu ve imzalamasının istendiğini, bu sözleşmeleri okumasının mümkün olmadığını ve okusa da içeriğine etki etmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Dilekçesinde bunun, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'nun 6. maddesi gereği haksız şart teşkil ettiğinin açık olduğunu öne süren davacı, komisyon ve masraf altında alınan bin 570 liranın tarafına iadesine karar verilmesini talep etti.

Bankanın mahkemeye gönderilen savunma dilekçesinde ise müşteriye hangi şartlarda kredi kullanabileceği ve kredi koşulları hakkında konut finansmanı sözleşme öncesi bilgi formu düzenlenerek verildiğini ve formun müşteri tarafından incelendikten sonra imzalanarak şubeye teslim edildiği öne sürüldü.

Davacıya sözleşme öncesinde bilgi formunun masraf ve giderler başlıklı bölümünde düzenlemenin yer aldığı iddia edilen dilekçede, çeşitli giderler için toplam bin 570 TL'nin davacıdan kredi kullandırma aşamasında peşin olarak tahsil edildiği hatırlatıldı.

Dilekçede, davacının, bankanın kendisini masraf ve gider oranları hakkında ve kredi sözleşmesinin içeriği hakkında bilgilendirmediği yönündeki iddialarının asılsız olduğu belirtilerek, davanın reddedilmesi, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalı tarafa yükletilmesi talep edildi.

Tüketici mahkemesi sıfatıyla davaya bakan Abana Asliye Hukuk Mahkemesi ise bilirkişi raporu doğrultusunda başvuruyu kısmen kabul ederek, 785 liralık dosya masrafı ücreti ile ekspertiz ücretinin 285 lirasının D.G.Ç'ye geri ödenmesine karar verdi.

kalan karakter 1000

murat murat

hak mış ne hakkı kardeşim.Sen ihtiyacım var de git bankalara kredi kredi diye kıvran.Banka şu kadar faiz şu kadar masraf tek tek söylüyor kabul ediyorsun.sözleşmeleri imzalıyorsun.sonra ben okumadım, ben bilmiyordum, cahildim,yada ben çok akıllıyım hakkımı arıyorum diye geri iste varmı böyle bişey anlamıyorum.alma ozaman zorla mı veriyorlar sana kredi.Kart ücretini istemiyorsan kart kullanma kardeşim kim zorluyor seni.Yakanamı yapışıyor banka ......

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır21
cevapla 29.08.2012 14:28
hacııııı hacııııı

helal olsunn hakkını arayanlara....

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 19.02.2012 20:20
Kaan Yakup Kaan Yakup

Sayfalarca sözleşme varsa okumak zorundasın, ben sözleşmeyi bilmiyordum, ben maddelerinden birşey anlamadım demek hukuk devletinde yaşayan bir bireyin söylemesi gereken en son söz olmalı. Böyle saçma bir sebeten mahkeme-hakim bunu nasıl kabul eder anlamış değil. Ayrıca kredi öncesinde zaten tüm masraflar söyleniyor ve defalarca hesaplanıyor. Kredi kullandırılıncada satıcı hesabına aktarılıyor. O esnada neden müdahale etmedin. Bunlar tamamen ne koparırım ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır15
cevapla 15.02.2012 20:38
zafer zafer

bu para herkesten alınıyo aynı sekilde böyle bir karar verildiyse bankaların hepsinin o paraları iade etmesi gerekmezmi bu nasıl kanun

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır2
cevapla 15.02.2012 18:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.