ARKADAŞINA GÖNDER Sanayi Bakanı uyarmıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sanayi Bakanı uyarmıştı

  • Giriş Tarihi: 21.2.2012

80 yıl önce hukuk güvenliğini sağlamak için kurulan noterler e-devlet çağında sorgulanmaya başlandı. Başta KOBİ'ler olmak üzere iş dünyası noterlerin kendilerine bürokratik ve maddi olarak yük oluşturduğunu söylüyor

Küresel rekabette maliyetlerin en ince detayına kadar önem kazandığı bu dönemde şirketler sırtlarındaki gereksiz yükleri sorgulamaya başladı. Hedef tahtasında ise noterlik kurumu var. E-devlet e-imza gibi uygulamaların hız kazandığı günümüzde noterlerin şirketler için ağır bir külfete dönüştüğünü belirten iş dünyası, sistemin yeniden yapılandırılmasını istiyor. SABAH Türkiye genelindeki 1650 adet noteri mercek altına aldı. Ortaya çarpıcı bir tablo çıktı. Kuruluş amacı sahtekârlıkları engellemek olan noterler zaman içinde bu önemini kaybederek ağır bir bürokrasiye dönüşmüş durumda. Buna göre Türkiye'de vekâletten alım satıma, tercümeden, defter tasdiklerine kadar 181 ayrı kalemde notere gidilmesi gerekiyor. 35 kişi çalıştıran bir işletme, yıl içinde 50 ila 80 kez noterde işlem yaptırmak zorunda. En basit işlem ücreti 23 TL'den başlarken bu rakam 5 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Bu durumun şirkete yıllık maliyeti minimum 10 bin TL'den başlıyor, 180 bin TL'ye kadar çıkıyor.

İHRACATÇI İSYANDA
Özellikle ihracat yapan şirketler isyanda. Çünkü tek bir sayfa noter onaylı tercüme masrafı 26 TL'den başlıyor. Bunun yanı sıra defter tasdik onayları, beyanname sirküleri, sicil kayıtları, denetim raporları, her türlü alım satım gibi uzun bir liste için firmalar notere gitmek zorunda. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye göre noterlik kurumu çağın gereklerine göre yeniden yapılanmak zorunda. Büyükekşi'ye göre buradaki hedef ise şirketlerin verimliliğini artırmak olmalı. Markiz Patent Genel Müdürü Orhan Eriman, kendi sektörlerinde de yoğun şekilde noterler kullanıldığına ve çoğu işlemin gereksiz olduğuna dikkat çekiyor. Aktif Isı Genel Müdürü Halim Özdemir ise iş dünyasının yaşadığı sıkıntıları şu sözlerle anlatıyor: "Şirket kuruluşlarında notere yaklaşık 600 TL ödeniyor. İki şirketim için geçen sene yaklaşık 4000 TL işlem parası ödedik. Yapılan işlem sayısı 30 civarında. Bunun için bu konunun hükümet tarafından ele alınması gerekir."

Bakan uyarmıştı
Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı da yakın zamanda konu ile ilgili açıklama yapmıştı. Noterlerin iş dünyasında sorgulanmaya başlandığını belirten Bakan Ergün, "Noterler için de yeni mekanizmalar kuracağız. Bu kadar çok noter olmayacak" uyarısında bulunmuştu.

Asıl vatandaş bıktı
Sadece şirketler değil vatandaş da noter masraflarından yılmış durumda. 2012 yılı noter tasdik ücretlerine göre basit bir diploma noter tasdik ücreti 25 TL basit bir vekâlet ücreti ise 100 TL'yi buluyor. Yeni işe başlayacak her bir kişi de diploma ve benzeri tasdikler için notere minimum 100 TL ödemek zorunda kalıyor. En fazla şikâyet edilen konu ise araç alım satımları. Gerçekleşen her satışta uzun bir belge listesinin noter onayı için hazırlanması gerekiyor. Bu da vatandaş için hem zaman hem de para kaybı olarak yorumlanıyor.

Hukuk hizmeti veriyoruz
Türkiye Noterler Birliği Başkanı Fahri Köse ise noter ücretlerinden kendilerinin de mustarip olduğunu ancak bu konuda ağır bir vergilendirmeye tabi olduklarını ifade ediyor. Köse noterlerin yeni teknolojiye ayak uydurmak için bir dizi çalışma içinde de olduklarını vurgulayarak, "Biz insanlara hukuk hizmeti veriyoruz. Türkiye'nin her noktasında varız" diyor.

kalan karakter 1000

Noterlerden... Noterlerden...

Ne yazık ki son bir yılı dahi incelerseniz Noterlerin hiç bir yenilik içerisinde olmadıklarını, bir çok kurumun istediği elektronik hizmetleri yıllardır vermediklerini, verilmesine yönelik gayretleri de engellediklerini göreceksiniz. Bunu kurumlar da teyid edeceklerdir. Teknoloji açısından: 2006 yılında (7 yıldır) Türkiye Bilgi Toplumu Stratejisi'nde Noterlere verilen görevlerden hangilerinin tamamlandığını incelemek de yeterli olacaktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.02.2012 23:34
ert ert

Günümüzde gereği kalmamış, Halktan para almak için mevcudiyeti devam eden kurum,

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır2
cevapla 21.02.2012 08:23
sergei sergei

türkiyenin her noktasından vatandaşa geçiriyorsunuz noter efendiler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır2
cevapla 21.02.2012 08:17
MUSTAFA MUSTAFA

BİR KİŞİ NOTER OLDUMU 7 CEDDİ HAWAİ ADALARINDA YILLARCA TATİL YAPABİLİYOR, EN GÜZEL OKULLARDA OKUYABİLİYOR. BU DA MASAYA YATIRILMALI. 45 DEDİNMİ MESLEKLERİ SONLANDIRILMALI.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 21.02.2012 08:11
Nedim Nedim

noterci bakkalı açmak için ne yapmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır3
cevapla 21.02.2012 07:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.