ARKADAŞINA GÖNDER 6.5 milyon kart nakite kapalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

6.5 milyon kart nakite kapalı

  • Giriş Tarihi: 6.3.2012

BDDK'nın kredi kartları ile ilgili düzenlemesi, bir ayda borcunun en az yarısını ödemeyen 6.5 milyon karta limit artış ve nakit çekim yolunu kapattı. Borcunu ödeyenlerin kartı nakit çekime açılacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) harcamaları kontrol altına almayı hedefleyen kredi kartı düzenlemesi, hem bankalar hem de tüketiciler açısından riskleri azaltmaya başladı. Kredi kartı borcunun en az yarısını ödemeyen 6.5 milyon karta limit artış ve nakit çekim yolu kapatıldı. Borcunun tamamını kapatanların kartları nakit çekimine yeniden açılacak, limitleri de orantılı olarak yükseltilecek.

50 MİLYON KART VAR

BDDK verilerine göre, Türkiye'de ek kartlarla birlikte yaklaşık 50 milyon kredi kartı bulunuyor. Toplam 18 milyon kişi cüzdanında kredi kartı taşıyor. Ek kartlarla beraber kişi başına ortalama 2 kart düşüyor. Bunun yaklaşık 10 milyonu kredi kartı borçlarında yalnızca asgari tutarda ödeme yaparak günü kurtarıyor.

3.5 YILDA KAPATIYOR

Bir tüketici bin liralık kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyerek borcunu 3.5 yılda kapatabiliyor. Toplam kredi kartı büyüklüğü 53.8 milyar lirayı aşarken, kredi kartı ile yapılan alışverişler sektördeki krediler arasında üçüncü sırada yer alıyor. BDDK, Eylül 2011'de yürürlüğe giren düzenlemeyle bir yılda en fazla 3 kez dönem borcunun yarısından daha az ödeme yapan tüketicilere nakit para çekme yasağı getirdi. Şubat 2012 sonu itibariyle bu düzenleme kapsamında borcunun en az yarısı ödenmeyen 6.5 milyon kart limit artış ve nakit çekime kapatıldı. Kapatılan bu kartlar, borcun tamamı ödeninceye kadar limit artış ve nakit çekime açılmayacak.

500 BİN KART AÇILDI
10-20 kuruş gibi tutarlar nedeniyle kredi kartı kapatılan vatandaşlar için BDDK devreye girdi. BDDK, bu kapsamdaki 50 bin kartın nakit çekime açılması için bankalara yazı gönderdi. Böylece borcu 20 liranın altında olanların kartları nakit çekime açıldı.

GÜNÜ KURTAR DÖNEMİ BİTTİ
Milyonlarca müşterinin kredi kartı borcunda sadece asgari tutarı ödeyerek günü kurtardığına işaret eden BDDK yetkilileri, şu bilgileri verdi: "Bu önlemlerin alınmasının nedeni asgari ödeme tutarının alışkanlık haline dönüşmemesi. Yalnızca borcunun asgari tutarını ödeyenlerin limitleri de artırılmayacak."

kalan karakter 1000

ALPER KIZILCAN ALPER KIZILCAN

Sayın BDDK lılar sizler başka iş yapamazsınız ki.Detayına girmeyeceğim,kredimin kapatılması için muhabir bankayla gönderdiğim havaleyi havaleyi alan banka adıma hesap açmış,taksitler halinde ödemeye devam etmiş kapandı sandığım borcumu 1 yıl sonra bana hatırlatıp hesabınıza para yatırın bakiyeniz taksitleri karşılamıyacak diyen pervasız bankaya sizlere şikayet ettim de bana,bizi ilgilendirmez deyip geçiştirdiniz.y BİRAZ OLACAK İŞLERLE UĞRAŞSANIZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 06.03.2012 12:01
Atila şapçı Atila şapçı

Ne diyorsunuz Allah aşkına Extreleri ödediğimize dua edin.Biz e yurt dışından gelen emekli maaşımızı bile devletten alamıyoruz.Evela insanların bir dertlerini dinleyin ondan sonra karar verin.Siz hemen asıyorsunuz olmaz ya ayıptır be.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 06.03.2012 07:50
Atila şapçı Atila şapçı

Ne diyorsunuz Allah aşkına extreleri ödediğimize dua edin .Bize yurt dışından gelen parayı biz devletten alamıyoruz. 6 ay oldu yahu ayıptır be.Daha muameleleri(İşlemleri) tamamlayamadılar. Genede ödüyoruz ama.Bankalar evela bir sorsun ondan sonra karar versin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 06.03.2012 07:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.