X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hummer'ı giydiren TPI Türkiye'de rüzgâra geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

Hummer'ı giydiren TPI Türkiye'de rüzgâra geldi

Hummer ciplerine kompozit giydiren ABD'li TPI, rüzgâr yatırımına geldi. Alke İnşaat ile ortak olan Arizonalı TPI, İzmir'de üreteceği rüzgâr kanatlarını dünyaya satacak

Türkiye'deki yenilenebilir enerji potansiyeli yabancıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Pazarın 2015'te 10 bin, 2023'te ise 20 bin MW'lık bir kapasiteye ulaşması yerli firmaları yatırıma, yabancıyı ise ekipman üretimine yöneltti. Türk firmalarının yenilenebilir enerjiye milyarlarca dolarlık yatırım yapacağını açıklaması, rüzgâr santrali üretimlerinin de önünü açtı. ABD'nin en büyük rüzgâr enerjisi ekipmanları üreticilerinden TPI Composites, İzmir'e üretime geldi.

İLK KEZ ÜRETİLİYOR
Alke inşaat ile işbirliği anlaşması imzalayan ABD'li şirket, TPI Kompozit Kanat Sanayi adlı bir firma kurdu. İzmir'de 33 bin metrekarelik tesisten bölge ülkelerine de ihracat gerçekleştirilecek. Alke'nin 2008'de rüzgâr santrali kulesi üretmeye başladığını kaydeden Alke İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi ve Finans Koordinatörü Ayhan Kemaloğlu, "Türkiye'de bir ilk olan rüzgâr kanadı tesisinde ilk planda 350 kişi çalışacak. Önümüzdeki yıllarda gelen siparişlerle hem üretim alanı genişleyecek hem de istihdam artırılacak. 2014 yılına kadar 600 kişiye iş imkanı yaratmak istiyoruz" dedi. Rüzgâr kanadı üretiminin Türkiye'de ilk kez gerçekleştirileceğini anlatan Kemaloğlu, "Üretimimiz, ithalat bağımlılığının da önüne geçecek" diye konuştu. TPI Composites CEO'su Steve Lockard, Türkiye'deki tesisle uzun yıllardır müşterisi olan firmalara ürün sağlanacağını belirtti. Lockard, "Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika için Türkiye mükemmel bir noktada yer alıyor" diye konuştu.

Dev aracı 420 kilo zayıflattı
2 bin 500'den fazla çalışanı olan TPI, ABD ordusuna taktik araçların kaplamalarını üretiyor. Ticari olarak Hummer adıyla bilinen askeri ciplerin dış kabinlerini yapan TPI sayesinde yeni zırh olarak kullanılan kompozit ile 2.3 ton boş ağırlıklı araç 420 kilo hafifledi.

kalan karakter 1000

yeşim yeşim

ben bu firmaya iş başvurusu yapmak istiyorum genel bir başvuru nasıl yapabilirim ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 07.02.2013 01:27
yusuf yusuf

ben bu firmada çalışıyorum ve çok güzel bir iş gelecek vaad eden bir sektör

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır8
cevapla 07.06.2012 13:15
Akın Akın

Merhaba Yusuf Bey,
Firmada eleman sirkülasyonunun çok olduğuna dair bilgiler aldım. Bu bilgiler doğru mudur? Bir de eğer sizin için sakıncası yoksa şirketin sizi hangi konularda mutlu ettiğini öğrenebilir miyim?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 02.01.2013 11:59
ali ali

rüzgar türbin kanadı, izmir'de 2002 yılından beri serbest bölgede üretiliyor,
bilginize :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır4
cevapla 26.03.2012 09:43
ahmet ahmet

serbest bölgede enerkon adlı alman şirketi kendi ihtiyacı için üretim yapıyor oysa bu bu fabrikada global piyasalara satılmak üzere üretim yapılacak yani ihracat yapılacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır8
cevapla 26.03.2012 23:09
yorumsuz yorumsuz


Ayrıca alke inşaat alkeg olarak zaten 2008 yılından beri kanat üretiyor:) kendi ürettiklerini de saymıyorlar halde senın 2002 yi saymadıkları gibi:)

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır1
cevapla 26.03.2012 20:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.