ARKADAŞINA GÖNDER Marka değişti bal yine sahte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Marka değişti bal yine sahte

  • Giriş Tarihi: 10.4.2012

Balı sahte çıkan ve ceza alan şirketlerin alicengiz oyunu sürüyor. Gıda Bakanlığı'nın internet sitesinde teşhir ettiği şirketler isim değiştirip pazarda kalmanın yolunu arıyor

Araştırmalarda balı sahte çıkan, reklamları yasaklanan ve ceza alan şirketler yeni bir yöntem buldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sitesinde deşifre olan şirketler isim değişikliği yapmaya başladı. Sahte bal üreten uyanık şirketler böylece pazarda kalmaya çalışıyor. Edinilen bilgiye göre, bakanlık ile firmalar arasında bu nedenle sürekli kovalamaca yaşanıyor. Sadece ürünlere yönelik yapılan denetimler, bakanlığın isim değiştiren firmalara karşı elini kolunu bağlıyor.

YANLIŞ NUMUNE İDDİASI
Ürününde "taklit ve tağşiş" yaptığı gerekçesiyle ismi kamuoyuna duyurulan Tadaban, markası ile birlikte firma ismini de değiştirerek, sıfırdan piyasaya geri dönmeye hazırlanıyor. Tadaban, isim değişikliği için yakın zamanda başvuruda bulunacağını belirterek, bunun gerekçesini "güvenilirliğimiz kalmadı" olarak açıkladı. Ayrıca ismi açıklanan firmalardan biri "Haksızlık ettiniz. Yanlış numune alındı. İtibarımızı düzeltin" diyerek bakanlığa dilekçe ile başvurdu.

DİLEKÇE YAZDILAR

Deşifre edilen firmalardan Kayserilioğulları'nın da isminin açıklamasından hemen sonra bakanlığa dilekçe ile başvuruda bulunduğu ortaya çıktı. Firma yetkilileri, kendilerine haksızlık edildiğini, kontrolörlerin imha deposunda bekletilen ürünlerden numune alarak, kendilerini karaladığını öne sürdü. SABAH gazetesi sahte bal konusunu yayınlarıyla gündeme getirmişti. Bakanlık halkın sağlığını tehlikeye atan üreticilere pazara cezası vermiş ve şirketleri internet sitesinden teşhir etmişti.

BAKAN'IN KAPISINI ÇALACAKLAR
Uygulamanın ilk adımında iki bal firması deşifre edilirken, bu firmalardan Kayserilioğulları, "haksızlık edildiği" gerekçesiyle Tarım Bakanı Mehdi Eker'le görüşeceklerini belirtti. Firmadan bir yetkili, "Rafta olmayan ürünlerimizden numune alındı. Bunu Sayın Bakan'a izah etmemiz lazım" dedi.

kalan karakter 1000

ALİ ALİ

barkadaslar ben bankada görev yapıyorum. bir müşterinin hesabındaki para miktarını eşine dahi sölesem ve bu ispat edilse 2 seneden başlayan hapis ağır para cezası gibi yaptırımlarla karşılaşma riskim var. ama görüyoruz ki milleti zehirleyip para hırsızlığı yapanlar piyasada elini kolunu sallayarak geziyor. söylenecek hiç birşey yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 26.04.2012 13:32
SABRİ SABRİ

Arkadaşlar hemen astık kestik.Evet sahtecilikler kötü ve mutlaka cezasının verilmesi gerekli fakat belkide yeni çıkacak ürünler aynı olmayack.Firma dersini almış ve doğru ürünler üretmeye başlamış olabilir. Hayatta hiç kimse yaptığı bir hatanın bedelini tüm hayatıyla ödememeli.Zannetmeyinki onları savunuyorum sadece eminimki o işletmelerde de bir çok aile işçi olarak çalışıp ekmeğini kazanmaya çalışıyor.Neden büyüklerin üzerinede gidilmiyor.2 firmamı balcı

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır17
cevapla 11.04.2012 11:30
mert mert

aslında idamlık bunlar.. ne utanmazlar...hiçmi çocukları aileleri yok bunların?

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır1
cevapla 10.04.2012 23:04
Nevzat GÜNAY Kim.Müh. Nevzat GÜNAY Kim.Müh.

Sahte bal piyasasının en korkunç hilesinin kimse farkında değil.Söz konusu zararlı ürünlerin içinde arı ile ilgisi olmayan "ticari glikoz" vardır.Ticari glikoza esans vs.katkılar konularak bu sahtekarlıklar yapılmaktadır.Buraya kadarını herkes biliyor.Ancak sıra laboratuvarlarda bunun tahlili ile tespitine gelince işte korkunç hile burada devreye girmektedir.Bu ürünlerde Analitik kimyacıların teşhisini gölgeleyen katkılar olduğu..!

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır0
cevapla 10.04.2012 10:42
misafir misafir

Bu ülkede aç insanın aldığı bir simit için kaç yıl ceza veriliyor ama bu insanlar icin hiç bir yaptırım yok.Nasıl bir adalettir??

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır1
cevapla 10.04.2012 09:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.