X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sucuk, sosiste yeni bir hile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

, te yeni bir hile

  • Giriş Tarihi: 11.4.2012 10:12 Güncelleme Tarihi: 11.4.2012 14:29

Pazar ve market raflarında ucuz fiyata satılan , ve in üretiminde maliyeti düşürmek amacıyla tavuk kemiği kullanıldığı iddia edildi.

Pazar ve market raflarında ucuz fiyata satılan , ve in üretiminde maliyeti düşürmek amacıyla tavuk kemiği kullanıldığı iddia edildi. İstanbul Ticaret Borsası Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz'un verdiği bilgilere göre çok sayıda firmanın kilosu 4-5 liraya sattığı sucuk, salam ve sosiste tavuk kemiğinden yapılan mekanik kıyma bulunuyor. Toplu tüketim yerlerinden toplanan tavuk derisi ve kemiği ile mekanik kıyma yapılıyor. Bu da entegre tesislerde üretim yapan bazı firmalarla merdivenaltı şirketler tarafından kullanılıyor.

Zaman gazetesinin haberine göre; İstanbul Ticaret Borsası (İTB) Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz, firmaların mekanik kıymayı, merdivenaltında üretim yapan imalathanelere kilosunu 1 liradan sattığını belirtiyor. Normal tavuğun kilogram fiyatı 7-10 lira arasında değişiyor. Ancak mekanik kıyma ile yapılan işlenmiş ürünlerin ortalama satış fiyatı 5 lirayı geçmiyor. Ürünün ambalajı üzerinde yüzde 40 dana, yüzde 40 tavuk eti gibi ibareler olduğuna dikkat çeken Kopuz, tavuk etinden kastedilenin mekanik kıyma olduğu görüşünde.

Gerçek tavuk etinden sucuk, salam ve sosis yapılmasının sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmadığına dikkat çeken İTB Et Mamulleri Meslek Komitesi Başkanı Kopuz, "Tavuğun içerisindeki deri, kemik ve satılmayan hammaddelerle un yapılarak çok sayıda katkı malzemesi katılarak et mamulü yapıyor. Katkı malzemeler ile rengi kırılarak insan sağlığı ile oynanıyor. Yoksa normal tavuk etinden yapılsa bunun sağlık açısından herhangi bir sıkıntısı yok. Ama o zaman fiyat, kemik unu ile yapılanın üzerine çıkıyor. Merdivenaltında düşük fiyata üretim yapanlar da bunu istemiyor." diye konuştu. Türkiye'de son yıllarda sıkça kullanılmaya başlayan mekanik kıyma, tavuk kemiklerinin makineler aracılığı ile un haline getirilmesinden sonra oluşuyor. Ortalama satış fiyatı bir lirayı bulan bu üründen yapılan salam, sosis ve sucuk düşük fiyata market raflarında ve pazar tezgâhlarında satılabiliyor.

Avrupa'da da mekanik kıymanın kullanıldığını aktaran Kopuz, "Avrupa Birliği'nin her dediğini yapmak zorunda değiliz. Ekonomiye katkı olduğu ifade ediliyor. Ancak tavuğun içindeki deri ve kemiğin yanı sıra satılmayan hammadde konuluyor bu ürünün içerisine. Sonuçta rengi tutturmak için boya katılıyor." değerlendirmesinde bulundu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kanunda yer aldığı için bu konuda fazlaca bir şey yapamadığını aktaran Kopuz, "Bu konu oldukça önemli. Mekanik kıyma entegre tesislerin yanı sıra merdivenaltında da bu ürün üretilebiliyor. Mekanik kıymalar lokantalardan veya büyük toplu tüketim yerlerinden toplanan kemiklerden yapılabiliyor. Bu konunun da iyi denetlenmesi lazım." diye konuştu. Mekanik kıyma yerine gerçek dana ve tavuk etinden sucuk, salam ve sosis yapılmasının vergi kaybına yol açmayacağını ifade eden Kopuz'a merdivenaltı üretimi engellediği için tersine vergi artışına neden olur. Öte yandan Kopuz, ilk olarak geçtiğimiz aylarda Et Mamullerinin Üretim Koşulları ve Sağlığa Etkileri Paneli'nde konuyu masaya yatırmıştı.

kalan karakter 1000

AHMET AHMET

SUCUK DİYE NE YİYORUZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.06.2012 11:43
ersin ersin

ağır cezalar verilsin trafik cezası ve benzin zammı yerine burdan devlet hem para kazansın hem cezlandırsın hem millete hizmet etsin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 11.04.2012 13:22
ankaragucu76 ankaragucu76

etin kilosu 28 tl , kiymanin kilosu 26 tl dana sucuk 18 tl , sanki %100 dana sucuk yazanlarınki çok mu inandırıcı. bir ara domuz eti karıştırıyorlar, at eti karıştırıyorlar diye haber çıkmıştı. uğur dündarın kulakları çınlasın

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 11.04.2012 13:09
admin admin

bunlara göz yumuldu baktılarki sağlığa çok para gidiyor insanları hasta ettiler bu ürünler insan vuvcudunda denealarına ters gelen ve tolere edilmeyen her türlü hastalık ve sıralı tedaviler ve ölümler varan devlet yani sgk tedaviye çok para ödemek sgk çöktü şidi düğmeye basıldı halkımı düşünerek yoksa küresel sermayeye alt yapımı halkımız uyansın artık doludan kaç kara yakalanma ve yahut helal gıdaya alt yapı hazırlanması ne bileyim her şey geliyor ak

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 11.04.2012 13:07
agzlist agzlist // İSTANBUL

markalı tavuk üretenlerin paketli parça tavuk ürünlerinin iskartasından %95 i
kemik( sağlık bakanlığı verilerine göre insan sağlığına zaralıdır) MKS kıyması
ile adlandırılır makinası bile özeldir
MKS, MDM TAVUK KEMİĞİNDEN KIYMA MAKİNASI,
kısmen ve kıvam için soya unu ve iç yağı baharat ile sosis salam sucuk
benzeri ürünler markalı ürüteciler tarafından üretilip markalı ulusal ve yerel marketlerde 3- 6 tl arası satılır içerisnde büyükbaş hayvan yağı olduğundan tahlil de bile normal dana bulgusu verebilir ülkede milyonlarca kişi tarfından tüketilen bu ürünlere
NE HAZİNDİRKİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
tarafından sucuk sosis salam benzeri ürün diye imalat izin belgesi verilir
şunu sormak en doğru gerçek olsa gerek
VİCDANI HUKUK olmadıkça neyi düzeltebilirsinizki

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 11.04.2012 13:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.