X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Vize yoksa turist de yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Vize yoksa turist de yok

  • Giriş Tarihi: 28.4.2012

Türk iş dünyası ve turizmciler Türklere vize muafiyetine sıcak bakmayan AB'ye tepki gösterdi. İşadamları "Ortaklıklar yapmamıza rağmen bize bakışları değişmedi" diyor. Turizmciler ise AB'ye "Kolaylık sağlamayana turist yok" mesajı veriyor

Türkiye ile AB ülkeleri arasında vize muafiyeti için 26 Nisan'da toplanan AB Komisyonu'nda beklenen kararın çıkmaması Türk iş dünyasında tepkiyle karşılandı. Önceki akşam yapılan AB İçişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin istediği metnin çıkmayacağı belli olunca Brüksel'deki Daimi Temsilcilik devreye girerek "Biz bu metni Geri Kabul Anlaşması'nı imzalamak için kabul etmeyiz. Siz bu kararı alırsanız geri dönemezsiniz. İsterseniz karar almayı erteleyin, görüşmelere devam edelim" mesajını verdi. AB ile vize muafiyeti bekleyen Türk iş dünyası ise kararın çıkmamasına tepki gösterdi.

İLİŞKİLER RÖLANTİDE
İşadamları, Avrupa'da büyük işbirlikleri yapmalarına rağmen AB ülkelerine hâlâ vizesiz girememekten şikayet ederken turizmciler 'Bize kolaylık sağlayana turist göndeririz' görüşünde birleşti. Türk ekonomisinin gelişmesine rağmen Türkiye'ye karşı bakış açısının hâlâ değişmediğini söyleyen işadamları soruna artık kalıcı bir çözüm bekliyor. Bu süreçte de Türkiye vize sorununa karşı elindeki kozları kullanmaya başlıyor. Artık sadece turist çeken değil Avrupa'ya turist gönderen ülke konumuna da yükselen Türkiye, vize engeli çıkartan ülkelere turist göndermeyip, işbirliği çalışmalarını rölantiye alacak. Geçen hafta batmakta olan Fransız bir şirketi Türkiye'de yatırıma ikna eden Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, "Gerek olmadıkça gitmeyelim" dedi.

Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal:
İki taraf da olumsuz etkileniyor
Vize muafiyetine hatta vize kolaylığına sıcak bakmıyor olmaları turizmde ilişkileri aşırı olumsuz etkiliyor. Artık sadece turistik olarak değil iş gezileri, bayi toplantıları, Avrupalı şirketlerle ortalık için giden çok işadamımız var. Bu ülkelerle ciddi bağlantılar oluyor. Bu gelişmeler ise her iki tarafı da olumsuz etkileyen sonuçlara neden oluyor. Türkiye'nin kişibaşı geliri artıyor ve insanımız yurtdışına çok sık seyahat ediyor. Bu nedenle de vize muafiyetinin acilen getirilmesi gerekir. Avrupalı turizmciler ya da iş dünyası da bundan olumsuz etkileniyor ancak buna rağmen Almanya, Hollanda gibi ülkeler bu kararı almakta ısrarcı. En azından insani boyutuyla vizelerin kolaylaştırılması lazım.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy:
Kolaylık sağlayana turist göndeririz
Kendileri bilirler. Türkiye artık sadece turist çeken değil turist gönderen de bir ülke. Artık Türk turistler, işadamları yurtdışına çok seyahat ediyor ve iyi harcamalar yapıyor. Avrupalı meslektaşlarımızla konuşmalarımızda 'bize kolaylık sağlayın size turist gönderelim. Zorluk çıkartılan yere kimse gitmek istemez' diyoruz. Mesela Yunanistan, içinde bulunduğu duruma rağmen bize zorluk çıkarıyor.

Zorlu Holding Y.K.B. Ahmet Nazif Zorlu:
Canım ülkemde dolaşalım
Zorla güzellik olmaz. Çok daha fazla çalışmalıyız ve üretmeliyiz. Üretimden ve çalışmaktan gelen güç her zorluğu aşar. Ayrıca gerek olmadıkça da gitmeyelim o ülkelere. Canım memleketimde dolaşalım. Türkiye çok güzel bir ülke.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak:
Vize ısrarı rencide edici
Dün Avrupalı müteahhitlerle bir toplantı yaptık. Biz bu ülkelerle ciddi işbirlikleri düşünüyoruz. Ancak hâlâ vize muafiyeti sağlanmıyor. AB müktesebatı çok hızlı karar almaya elverişli değil. Ancak ben Türkiye ekonomisi geliştikçe bunun zaman içinde düzeleceğini düşünüyorum. Tabi bunun rencide edici boyutlarda olması rahatsız edici. Türkiye'nin AB ülkelerine ekonomik katkısı arttıkça bu düşünceler de değişecektir.

kalan karakter 1000

Laik Hoca Laik Hoca

Benden vize isteyen bir ülkeye gitmeyi hiç düşünmedim halada düşünmüyorum bir arkadaşın söylediği japon ve kore malı araç olayı da hiç fena fikir değil vize zorluğu çıkaran ülkelere elimizden gelen zararı verelim...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 01.05.2012 07:50
oğuzhan çağlar oğuzhan çağlar

bu konuda Brezilyanın dış politikasını tek geçiyorum kendi ülkesinin vatandaşına iyi davranan ülkeye sorun çıkarmadan vize veriyor yok çıkaran varsa aynı zorluklarıda o çıkarıyyor çözüm gayet kolay bulmuşlar. bizde sorun çıkaran avrupanın arabaları yerine bir süre japon ve kore malı araba alalım (vize sorunsuz bu iki ülkeye) bak nasıl vize işi çözülüyor araba üreticileri tarafından

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 29.04.2012 07:47
mehmet mehmet

Arkadaslar AB ye kizabilirsiniz ama 1960 lardan beri AB eye borc para istemeye giden yada IMF den borc para isteyen Turk devlet yetkilileri resmen bir dilenci gibi ve AB tarafindan verilecek borcu kendisine ve dostlara peskes cekecegi cok iyi bilinen, AB de Bugunku Turk imajini yaratmis bu kisiler cok defa asagilayici bir sekilde geri cevirildiler. 90 lara kadar AB ye Turk turist gitimiyordu, koyunden gitmis isci, dogudan esrar tasiyanlar gidiyordu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 29.04.2012 00:30
misafir misafir

bir kez Almanya ya gittim. yine gezmek için bir ay gitmeyi düşünüyordum.ama erteledim.hepimiz eğer bir süre seyahatlerimizi ertelesek zaten şaşıracaklar.vize ücretlerinden para kazanıyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 28.04.2012 10:26
ZEPLIN ZEPLIN

ARTIK AVRUPA BİZE MUHTAÇ VE BİZİM TURİSTİMİZE BU KRİZ ORTAMINDA İHTİYAÇLARI VAR.. TÜRK TURİZM ŞİRKETLERİ FİYATLARI YÜKSELTİRSE TÜRK TURİST GİTMEZ ZATEN ACİL DURUM VE GEREKLİLİK HARİCİNDE O KÖHNE AVRUPA'YA GİTSEN NE OLUR GİTMESEN NE OLUR. YUNANİSTAN VE İSPANYA'NIN ACİL TÜRK TURİSTE İHTİYACA VAR AMA VİZE İLE HAKARET EDİYORLAR GİTMEYİN. AB VİZE KONUSUNDA BÜTÜN KREDİLERİNİ KULLANDI ARTIK İYİ NİYET BİTTİ ARTIK

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır1
cevapla 28.04.2012 09:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.