X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kıdem tazminatında süre müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kıdem tazminatında süre müjdesi

  • Giriş Tarihi: 1.5.2012 11:22 Güncelleme Tarihi: 1.5.2012 11:24

Çalışmaları süren oluşturulmasına ilişkin yasa tasarısı taslağında 10 yıl olan para çekme süresi esnetiliyor. lar, fonda biriken parayı 3, 5 ve 10 yıl gibi belirlenecek sürelerde alabilecek.

Yaklaşık 11 milyon kişiyi ilgilendiren yeni kıdem tazminatı sistemi şekilleniyor. Kıdem fonu oluşturulmasına ilişkin yasa tasarısı taslağında, ilk etapta 10 yıl olarak öngörülen, 'kıdem tazminatını çekme hakkı süresinin' esnetilmesi kararlaştırıldı. Buna göre, oluşturulacak olan fondan, tazminatı çekme hakkı 3 veya 5 yıla çekilecek. Ancak, kısa vadede tazminatını alan, düşük nema alacak. Uzun vadede tazminatını alan ise daha fazla nema alma imkanı elde edecek.

BES modeli uygulanacak

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; ekonomi bakanlarının geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda, kıdem tazminatı çalışmaları masaya yatırıldı. Yapılan değerlendirmelerde, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) olduğu gibi tazminat ödemelerinin kademeli olarak yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Ancak, teknik ayrıntılar konusunda ise ekibin biraz daha çalışması kararlaştırıldı. Yeni kıdem tazminatı sistemine ilişkin taslağın, bu ay içinde Meclis'e sunulması ve Haziran sonuna kadar Meclis'ten çıkarılması hedeflendi. Yılın ikinci yarısında ise teknik ve hukuki altyapı hazırlanacak. Bir değişiklik yapılmazsa, sistem 2013 yılı başında yürürlüğe girecek. Fon bünyesinde her için bir hesap açılacak. Örneğin 11 milyon çalışanın, bir bankada olduğu gibi tazminat hesabı olacak.

Erken çekene nema yok

İşveren bu hesaba belirlenen oran doğrultusunda aylık olarak tazminat payı ödeyecek. Söz konusu yükümlülüğün yüzde 2-3 düzeyinde olması öngörülüyor. Hesaplardaki paralara, faiz işletilecek. Tahsil edileceği esnada da vadeye göre tazminat için nema ödenecek. Çalışanlar, hesaplarında biriken paraları belirli vadelerin ardından çekebilecekler. Bu vadelerin ise 3, 5, 10 yıl gibi zaman dilimlerini kapması planlanıyor. Ancak, örneğin 3 yılın sonunda tazminatını alanlara sadece anapara ödenmesi gibi seçenekler üzerinde duruluyor. Yani, tazminatını erken çeken çalışanın düşük tazminat alması söz konusu olacak.

PARANIN YÖNETİMİ

Kıdem tazminatı komisyonunda işçiler de var

Kıdem tazminatına yönelik çalışmalarda en çok merak edilen ise oluşturulacak fonun nasıl yönetileceği konusu. Edinilen bilgiye göre, fonda toplanan paraların idaresi, kıdem tazminatı komisyonu tarafından gerçekleştirilecek. Fonda, kamunun temsilcilerinin yanında, işçi sendikalarından temsilciler de bulunacak. Dolayısıyla, fon özerk bir yapıda çalışacak. Ayrıca, nda biriken paralar, 'kutsal para' özelliğinde olacak ve başka harcamalar için kullanılmayacak.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Her çalışan adına bir hesap açılacak

Kıdem tazminatı fonu şöyle işleyecek:

Oluşturulacak Kıdem Tazminatı Fonu bünyesinde, her çalışan adına bir hesap açılacak.
Hesaplara, nema da verilecek.
Hesaplarda toplanan tazminatlar, kademeli olarak çekilebilecek.
Uzun süre hesapta tutulan tazminat yüksek nema alacak.
Çalışanlar, internetten hesaplarındaki biriken paraları günlük olarak takip edebilecek.

kalan karakter 1000

özgün özgün

ben 5 yıldır calısıyorum fakat kovulamadıgım ıcın tazmınatımı alamıyorum bu yuzden ısı bırakamıyorum simdi bu yasaya gore dıledıgım zaman tazmınatımı alabılecekmıyım lutfen cevap

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır11
cevapla 01.08.2013 01:15
hakan hakan

ben şirkete bağlı başka bir işletmede yaklaşı 5 yıldır çalışıyorum ama 3600 gunum yok ben tazminat alabilecekmiyim cevaplarsanız sevinirim teşekkürler :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır7
cevapla 14.02.2013 17:44
erdal karabacak erdal karabacak

ben ucyll bir is yerinde calistlm kendim ayrildim bir tazminat hakklm varmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 12.02.2013 11:37
ismail ismail

ben eski calıştıklarımı geri alabilecekmiyim yasayı cıkaranlara soruyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 21.01.2013 10:18
okan okan

askere giderken tazminat alınamayacak mı ?3 yıldır çalıştığım şirketten ancak emekli olduğumda mı hakkımı alabileceğim.bu sistem ne zman kullanıma girecek tam zman olarak ???

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 19.07.2012 15:23
hasan hasan

ben emekliligime 2 yıl var ne yapmam gerekiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.03.2015 14:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.