X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gümrüklere polis modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gümrüklere polis modeli

  • Giriş Tarihi: 18.5.2012 11:20

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kaçakçılıkla mücadelede etkinliği artırmak amacıyla 2012 yılının hedeflerini belirledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kaçakçılıkla mücadelede etkinliği artırmak amacıyla 2012 yılının hedeflerini belirledi. Buna göre, polis teşkilatında olduğu gibi gümrük teşkilatında da nezarethaneler, ifade alma ve görüşme odaları, atış poligonu ve simülasyonlu atış eğitim merkezleri kurulacak.

Ceza Muhakemesi Kanununa göre Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile adli kolluk gücü olarak tespit edilen dört kuruluştan biri olan Gümrük Muhafaza teşkilatı, kaçakçılıkla mücadelede ''polis modeli''ni örnek alacak.

AA muhabirinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığından aldığı bilgiye göre, uluslararası ticaretin yasal zeminde gerçekleşmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren Bakanlık, bir taraftan ekonominin lokomotifi olan ithalatçı ve ihracatçılar için ticareti kolaylaştırmaya yönelik düzenlemeler yaparken, diğer taraftan yasa dışı ticareti engellemek amacıyla gümrük muhafaza teşkilatını güçlendiriyor.

Bakanlık, kaçakçılıkla mücadelede etkinliği artırmak amacıyla bu yıl için çeşitli hedefler belirledi. Buna göre, İçişleri Bakanlığı ile ''Kaçakçılıkla Mücadelede Gümrük İşbirliği Protokolü'' yapılacak. Ekonomik İşbirliği Örgütü bünyesinde yer alan üye devletler için ortak kaçakçılık ve gümrük suçları veri bankası oluşturulacak. Yolcu taşıyan firmaların varış öncesi bilgi verme yükümlülüğü için gerekli mevzuat değişikliği yapılacak, havayolu şirketleri, acenteler, Türk Telekom, GSM operatörleri gibi kuruluşlar ile mutabakat sağlanacak.

Mobil müdahale ekiplerinin sayıları artırılacak

Mobil müdahale ekiplerinin sayıları artırılacak. Operasyon, irtibat ve kontrol merkezi kurulacak. İstihbarat elemanı ve kapasitesi artırılacak. Kaçakçılıkla mücadelede kullanılan teknik ekipman sayısı ve kapasitesi artırılacak. Nezarethaneler, ifade alma ve görüşme odası, atış poligonu ve simülasyonlu atış eğitim merkezleri kurulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, muhafaza hizmetlerini, taşrada 16 Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak 29 Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile 147 Gümrük Müdürlüğü bünyesinde bulunan 2 bin 623 personel; merkezde 146 personel olmak üzere toplam 2 bin 769 personelle gerçekleştiriyor.

Bu arada, kaçakçılığa karşı yürütülen etkin mücadele sonucu son 5 yılda 2,6 milyar lira değerinde uyuşturucu ve ticari eşya ele geçirildi.

kalan karakter 1000

hakan ehlican hakan ehlican

gümrük muhafaza memuru, 4 yıllık üniversite mezunu, çoğu yabancı dil biliyor ama bu kurumda özlük hakkı olmayan, idarecilerin kafasına estiği gibi geçici göreve yollanan memurlardır...

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 19.05.2012 16:27
msimsek msimsek

ben 25 yıl hizmet ettim.Muhafaza Gümrük teşkilatının şamar oğlanıdır.18000 yıllardan bu güne kadar var olan Gümrük Muhafaza teşkilatı Gümrükler Genel Müdürlüğünün elinde piyon olarak tutmuştur.Bu anlayış hala hakimdir kimse Muhafaza teşkilatından başarı beklemesin.Her türlü Gümrük işlemi yapan Gümrük Müdürlüğü emri altında çalışan Muhafaza memur veya amirleri nasıl olur da bir olumsuzluğu ve kaçakçılığı önler.amiyane tabirle biraz sıkar.maksat İş olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 18.05.2012 11:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.