X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kredide eş izni kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kredide eş izni kalkıyor

  • Giriş Tarihi: 23.7.2012 10:27 Güncelleme Tarihi: 23.7.2012 15:47

İş dünyasını zora sokan Borçlar Kanunu’ndaki ‘ticari kredilerde eş rızası’ şartı yeniden düzenlenecek.

Bakan Yazıcı, düzenlemeyi gözden geçirmek için komisyon kurduklarını belirterek değişiklik sinyali verdi.

İş dünyasını ayağa kaldıran, banka kredilerinde 'eş rızası' aranmasına ilişkin şartta, yeni düzenleme yolda. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bankaların Borçlar Kanunu'nda yer alan, kredilerde eş rızası aranmasına ilişkin düzenlemede, 'frijit' davranıldığını belirterek, kanunların amacının insanların hayatını kolaylaştırmak olduğunu, zorlaştıran düzenlemeler konusunda ise gereken işlemlerin yapılacağını söyledi. Konuyla ilgili olarak bilgi veren Yazıcı, iş dünyasından gelen yoğun eleştiriler üzerine, bakanlık bünyesinde bir komisyon oluşturulduğunu ifade ederek, komisyonun şu anda uygulama ile ilgili bilgi topladığını ifade etti. İş dünyasından ve bankalardan elde edilen bilgiler doğrultusunda, eş rızası konusunda yeni düzenlemenin yapılacağını kaydeden Yazıcı "Her yönüyle inceleyin diye talimat verdim. Kanundan kaynaklanan bir sorun varsa, gereken yapılır. Kanunları neden yapıyoruz, insanların hayatını ve işlemlerini kolaylaştırmak için. Amacımız kimsenin hayatını zorlaştırmak değil" diye konuştu.

Bankalar biraz abartıyor

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; "Bankaların uygulamasının kanunu aşan bir düzeyde olduğunu sanıyorum" diyen Yazıcı, kendisine gelen şikayetlere baktığında, bankaların düzenlemeyi biraz abarttığını gördüğünü söyledi. Bazı işadamlarının "Hanımı günde üç kez bankaya götürmek zorunda kaldık" şeklinde şikayetlerde bulunduğunu ifade eden Yazıcı, bazı bankaların üç ay önceki kredilere bile eş rızası aradığını söyledi. Yazıcı "Bankalar yoğurdu üfleyerek yeriz mantığı ile hareket ediyor. Çok frijit uygulamaları var. Tüm bunlar aksayan yönler. Arkadaşların incelemesinin ardından netleşecek. Gereken düzenleme de yapılacak" dedi.

Eş krizi nasıl çıktı?

Türk Borçlar Kanunu'nun 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi ile birlikte, "banka kredilerinde eş rızası aranır" hükmü de hayata geçti. Bankalar ise Borçlar Kanunu'nda yer alan hükmü, abartarak uygulaya başladı. Bu süreçte, holdinglerde, şirketlerde patronlardan bile eşin rızası aranmaya başlandı. Hatta bazı bankaların, geçmişte kullanılan kredilerde bile eşlerin imzasını istemesi iş dünyasını adeta ayağa kaldırdı. Konuyla ilgili olarak iş dünyasından Başbakan'a, ekonomi bakanlıklarına ve hükümet üyelerine çok sayıda şikayet geldi. Bu şikayetler üzerine de kanundaki aksayan yönleri tespit etmek için çalışma başlatıldı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da bir süre önce yaptığı açıklamada, ticari kredi almak için eşlerden rıza aranmasının ekonomide sıkıntılara yol açacağını söylemişti. Yalçıntaş "Bu kanun tüm evli tacirleri zora sokacak gibi görünüyor. Rızası istenen eşin kendi adına malı varsa kefalete rıza talebi o eşlerde çok önemli endişe ve kararsızlığa sebep olacak. Hele acil durumda stresli bir işadamının eşinden imza talep etmesinin nelere mal olabileceği konusunda hiç de iyimser değilim" şeklinde değerlendirmelerde bulunmuştu.

kalan karakter 1000

emine emine

kanun ne derse banka onu uygular. tabiki yoğurdu üfleyerek yiyecekler. sonra takibe düştüğünde personelden çıkıyor acısı. o zaman da neden kanunu uygulamadın derler. ticari kredide kalksın fakat bireysel de devam etsin. kocam benden habersiz kefil olmasın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 02.04.2013 11:54
ahmet ahmet

kardeşim 20 ortaklı şirketler ne yapsın eşi yurt dışında olanlar ne yapsın eşim amerikada nasıl gel imza için saçmalak bu buna biran çnce bir çözüm bulmaları lazım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 19.03.2013 14:55
vatandaş vatandaş

ticaretle uğraşıyorum ve bu yasa beni hat safada sıkıntıya düşmeme sebeb oldu sıkıntımda eşimle boşanma noktasına geldim :(

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 06.03.2013 12:49
HASAN HASAN

çıkan kanunun gözden geçirilmesi şart. sıkıntılar büyük. kredi.kullanan kişiden neden eş muvafakatı isteniyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 18.09.2012 13:18
HASAN HASAN

ben 09.02.2012 tarihinde eşimden ayrıldım.nafaka nedeniyle temyiz e gidildi. ortak olan evimizde kendisi kalıyor.başımı sokacak 2 1 alayım kredi kullanayım dedim.banka bana sen evli gözüküyorsun eşini getir dedi. ayrılan eş gelir imza atarmı. bankaya rica ettim.siz görüşün dedim. nuh diyor peygamber demiyor. eh şimdi ben ayrıldığım eş imza atmıyor diye 1 çocukla sokakta mı kalayım. yoksa çıkan kanundan dolayı kafayı bozuk eşe mi zarar vereyim. Sayın yetkil

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 18.09.2012 13:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.