X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bankalardan karşı hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bankalardan karşı hamle

  • Giriş Tarihi: 13.9.2012 09:46

Yargıtay'ın ve tüketici mahkemelerinin, banka kredilerinde 10 yıllık dosya masrafının iade edileceğine ilişkin kararları, bankalar ile tüketicileri karşı karşıya getirdi.

Örnek kararların ardından binlerce tüketici, dosya masraflarını geri almak için bankaları dava yağmuruna tutarken, bankalar da tüketicileri 'sözleşmelerle' vurmaya hazırlanıyor. Tüketicilerin dosya masraflarının iadesine ilişkin taleplerinin artması üzerine bankalar da adeta seferberlik ilan etti. Bu çerçevede tüketicilerden tahsil ettikleri dosya masraflarını iade etmek istemeyen bankalar, silah olarak sözleşmelerde yer alan 'dosya masrafı alınır' hükmünü kullanmaya hazırlanıyor. Bunun için birçok banka, kendi bünyesinde sözleşmelerle ilgili çalışma başlattı. Çalışmalar doğrultusunda, sözleşmeler tek tek taranıyor ve 'dosya masrafı alınır' hükmünü içeren sözleşmeler mahkemeye sunulmak için hazırlanıyor. Söz konusu hüküm içermeyen sözleşmeler için ise ayrı bir savunma stratejisi geliştirilecek.

23 milyarlık 'masraf' topladılar

Banka yöneticileri, dosya masraflarının kredi sözleşmesinde yer alan hükümler doğrultusunda alındığını belirterek, sözleşmede 'dosya masrafı alınır' hükmü nedeniyle açılan davaların da bankaların lehine sonuçlanmasını beklediklerini söylediler. Bir kamu bankasının genel müdürü, kaybedilen davaların daha çok sözleşmesinde bu yönde hüküm bulunmayan kredilerde yaşandığını hatırlattı ve yeni kullandırılacak kredilerin sözleşmelerinde dosya masrafı alınacağına ilişkin hükümlerin daha fazla yer alacağını kaydetti. Genel müdür, 23 milyar liralık dosya masrafının geri ödenmesinin söz konusu olmayacağını da belirterek, bu yönde ortak bir strateji geliştirileceğini de kaydetti.

Öte yandan örnek kararların ardından, binlerce vatandaşın dosya masrafını geri almak için bankalara hücum ettiği ortaya çıktı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, sadece bir bankaya 10 binlere aşan dilekçe verildi. Yetkili, şube başına en az 100-150 dilekçenin verildiğini belirterek, toplam rakamın 100 bini aştığını tahmin ettiğini söyledi.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

Milleti bu kadar dilekçeyle uğraştırmayın,Siyasi irade kanun çıkarıp hak sahiplerine haklarını vermelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır0
cevapla 16.09.2012 14:36
aa aa

Bankacılar tefeciden başka birşey değil.. Adam diye dolaşıyorlar orta yerde.. İnsanları dolandırıp, kandırıp paralarını almak tek işleri.. Bunlarda din iman yok tabi, paraya tapıyorlar!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır2
cevapla 14.09.2012 01:45
arif arif

Bankalar bi yolunu bulur bundan siyrilir arkadaslar bildiginiz serefsiz bunlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.04.2013 05:34
AYDIN AYDIN

YALAN DOLAN YARGIDAN ÇIKMIŞDA FELAN YARGI FELAN DİNLEMİYOLAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.12.2012 13:04
vatandaş vatandaş

Bu konuda Başbakanımıza güveniyorum. Haklının yanında olacağından eminim. Ve inanıyorum ki Bankalara bir tokat Başbakanımızdan gelecektir. Sabırla bekliyorum. Bankalardan mutlaka paralarımızı alacağız. Lütfen bekleyin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır6
cevapla 13.09.2012 23:57
Bankacı Bankacı

Kredi çekerken masraf konusunda müşteri bilgilendiriliyor, Dosya masrafı şu kadar, hayat sigortası bu kadar , diye kredi çekerken müşteri hepsini biliyor, bilerek kabul ediyorsunuz, hatta masrafsız kredinin oranı bu masraflının bu diye anlatıyoruz, sonra da hiç bir ticari ahlaka sığmayan şekilde geri talep ediyosunuz, durmayın direk mahkemeye gidin, tüketici hakem heyetiyle uğraşmayın bankanın avukat masrafını da ödeyin mahkeme sonucunda....

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır24
cevapla 13.09.2012 22:28
Fenerli Fenerli

En az aldıkları masraf asgari ücretin yarısı, sanki her iki dosya için bir adam çalıştırıyor düzenbazlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır2
cevapla 13.09.2012 22:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.