X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yargıtay'dan SGK'ya şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yargıtay'dan SGK'ya şok

  • Giriş Tarihi: 23.9.2012 11:25

Yargıtay, SGK’nın yetim maaşı alabilmek için hileli olarak boşanan çiftlere ceza talebini, kişilerin birlikte yaşamaya özgür iradeleri ile karar verebileceklerini belirterek reddetti.

Rize'de yaşayan F.T.İ ve M.İ çifti, Kalkandere Asliye Hukuk Mahkemesi'ne anlaşmalı boşanma dava açtılar. Mahkeme de bu talebi kabul ederek çifti 1 Nisan 2005'de kesinleşen kararla boşadı. Boşanma kararından sonra F.T.İ'ye vefat eden babasından kaynaklı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu'nca yetim maaşı bağlandı. Ancak SGK, çiftin boşanmış olmalarına rağmen aynı evde yaşamaya devam ettiği, amaçlarının yetim maaşını alabilmek olduğu ve bu yüzden "kamu kurumunu dolandırmak" suçunu işledikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

7 yıla kadar hapis


Rize Cumhuriyet Başsavcılığı da F.T.İ ve M.İ hakkında Türk Ceza Kanunu'nun "nitelikli dolandırıcılık" suçunu düzenleyen 158. maddesine göre 3 yıldan 7 yıla kadar hapis ve en az 13 bin 163 TL para cezası talep edildi. İddianamede, çiftin boşanmış olmalarına rağmen gerçekte bir arada yaşamaya devam ederek muvazaalı boşanma yaptıkları, boşanma kararına dayanarak sanık F.T.İ'nin babasından kalan yetim maaşını aldığı anlatıldı. İddianamede, bu suretle SGK'nın 6 bin 581 TL zarara uğratıldığı ileri sürülerek sanıkların cezalandırılmaları istendi.

"Özgür irade"


Rize Ağır Ceza Mahkemesi, iddianamenin aksine sanıkların beraatine karar verdi. Ancak SGK, kararın bozulması talebiyle Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 15. Ceza Dairesi kararında dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için; failin bir kimseyi, kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp yarar sağlaması gerektiği belirtilerek "Bu suçun oluşması için hileli nitelikte bir takım hareketler olmalıdır. Kullanılan hileli davranışlarla mağdur yanılgıya düşürülmeli ve bu yanıltma sonucu yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız çıkar sağlanmalıdır. Hilenin kandırıcı nitelikte olup olmadığı olaysal olarak değerlendirilmeli, olayın özelliği, mağdurun durumu, fiille olan ilişkisi, kullanılan hilenin şekli, kullanılmışsa gizlenen veya değiştirilen belgenin nitelikleri ayrı ayrı nazara alınmalıdır" denildi.

"Özgür irade"

Dava konusu olayda, sanıkların kesinleşmiş bir mahkeme kararı ile boşandıklarına dikkat çekilerek sanıkların böyle bir kararın varlığına rağmen birarada yaşayıp yaşamama hususunda özgür iradeleri ile davranabilecekleri belirtildi. Bu durumda hak sahibine maaş bağlanıp bağlanılmaması hususunun SGK'nın takdirinde bulunduğu ve usulsüz yapılan bir ödeme ve zarar var ise bunun idare tarafından Hukuk Mahkemelerinde açılabilecek davalar yoluyla tazmin edilebileceği belirtilen kararda "Bu nedenle sanıklara isnat edilen dolandırıcılık suçunun yasal unsurlarının suç konusu olayda oluşmadığına yönelik kabulde bir isabetsizlik görülmemiştir" denildi. Daire bu gerekçeyle yerel mahkeme kararının onanmasına hükmetti.

Kaynak : Vatan

kalan karakter 1000

kader kader

yetim malı alıp evlatlarını okutmayıp başka yerlerde o parayı harcıyan bayanların maaşına el konulması gerek .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır29
cevapla 10.01.2013 10:16
magdur magdur

yetim maasi adi altinda ödenen bu maas ya tamamen kaldirilmali yada kisilere egitim süresi devam ettigi süre icinde ödeme yapilmali,bundan sonra kisilerin calisip ihtiyaclarini kendileri saglamalari gerekir.calisamiyacak durumda hasta veya engelli olan kisilere sosyal yardim fonundan maas baglanmali bu uygulama zaten mevcut,sayet kisi saglikli ise ve baska biri ile beraber yasiyorsa o kisiye maas ödenmemeli zengin avrupada bu böyle devlet bunu arastirmali.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır32
cevapla 24.09.2012 16:55
yrmc yrmc

yargıtay sonuna kadar haklı milleti sahtekar lık yapmak zorunda bırakan namuslular utansın. yazıklar olsun onlara ki halkı bu hale getirdiler. boşanıp da birarada yaşayanların vebali onları bu duruma düşürenlerin boynuna. aklederler mi bilemem ama. gidin ingiltere örneğine bakın nasılmış sosyal devlet de ondan sonra ahkam kesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet66
hayır5
cevapla 24.09.2012 13:51
dastar dastar

babası ölen kız eğer evli değilse yani kız veya dul ise sgk dan yetim maaşı alabilir diye bir imkan varsa neden istediği kişiyle birarada yaşama hakkını kullanamasın....sgk bu kadının kocasımı oluyorki onun istemediği kişiyle yaşamasın

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır1
cevapla 23.09.2012 22:29
Laik Hoca Laik Hoca

evlenen kadından temelli kaldıracaksın yetim maaşını boşansada alamayacak hale gelmeli. Artık Türk kadını kendi ayakları üzerinde durmayı dilencilik yapmamayı ve acziyeti reddetmeyi öğrenmeli . Bir kaç aklı evvel hemen sorar senin kardeşin ana bacın diye onlarada cevap vereyim evet benim annem benim bacımda acziyeti reddedip çalışmalı ve hayatını kazanmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır41
cevapla 23.09.2012 13:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.