X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Patronun asgari ücret oyunu bozuluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Patronun asgari ücret oyunu bozuluyor

  • Giriş Tarihi: 2.10.2012

Hükümet asgari ücrete köklü çözüm için düğmeye bastı. Maliye ve SGK ücret tavanı belirleyecek, elden maaş dönemi kapanacak

Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), maaşları asgari ücretten gösteren şirketlere yönelik kapsamlı bir inceleme başlattı. Milyarlarca liralık prim, vergi kaybına neden olan asgari ücret oyununda köklü değişiklikler yapılacak. Bu kapsamda bütün meslek grupları için yeni maaş katsayısı belirleniyor. Yeni sistemle maaş listesi oluşturulacak. Özel sektörde çalışanların neredeyse yüzde 45'ine yakını asgari ücretten gösterilirken, her iki kurum da, şirketlerden personel, asgari ücretli sayısı ve bordroları istedi. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon 150 bin asgari ücretli bulunuyor. Sigortalı çalışan sayısının da 11 milyon 300 bin olduğu düşünüldüğünde bunun yarıya yakını asgari ücretli gösteriliyor. SGK yetkililerine göre bu tablo nedeniyle devletin kaybı yaklaşık 4 milyar liraya ulaşıyor. Maliye, faturasız, belgesiz elden ödeme yapan firmalara da göz açtırmıyor. Şirketlerden toplanan belgelerle yapılan ödemeler ve bordrolar karşılaştırılıyor. Ücretli kesimden beyanname sınırının üzerine çıkan ikinci gelirin vergisi talep edilirken, gerçek ödemeyi banka üzerinden değil de elden ödeme yapan şirketlere ceza kesilecek.

kalan karakter 1000

recep recep

parası çok olan ve bu yönetimden yana bir tavır sergileyen bir şirket harşeye rağmen işini yürütür.bunu da herkes biliyor ama çoğuda susuyor.bende içimde kalmasın dedim ve yazdım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 17.04.2013 09:30
erhan erhan

bi kere şu asgari ücretliden vergi kesilmeyecek aldığımız üç kuruş bunun bilmem kaçıda vergiye gidiyor devlet vereceği yerde alıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 05.12.2012 04:58
adem adem

bu asgari ücretten kesilen vergi indirimi ne zaman ve net ele gececek

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır3
cevapla 06.10.2012 10:02
adem adem

hiçbir zaman geçmeyecek kardeş çünkü o iş hayal oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.04.2013 12:55
Tekin Özaydın Tekin Özaydın

Bu sadece göstermelik bir hareket asla uygulamaya geçmez . Olaki uygulamaya geçti , patronların vereceği karşılık belli ; maaşları asgari ücrete çekerler !

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır4
cevapla 02.10.2012 21:47
jiraiya jiraiya

bunu yapanları şikayet edebileceğimiz bir yer var mı acaba :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır0
cevapla 02.10.2012 12:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.