X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İsviçre hesapları açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İsviçre hesapları açıldı

  • Giriş Tarihi: 2.1.2013

Türk işadamlarının İsviçre'deki zulaları açılıyor. Bilgi değişim anlaşması yürürlüğe girdi. İsviçre'de hesabı bulunanların bilgileri 5 yıl geriye dönük incelenebilecek

Türk ekonomisindeki büyümeyle kazanıp vergiden kaçmak için parasını İsviçre bankalarında zula yapan patronlar için sis perdesi aralandı. İsviçre ile imzalanan tam bilgi değişimi anlaşması dün itibarıyla devreye girdi. Anlaşmaya göre Türkiye, İsviçre bankalarında hesabı bulunan Türkler'in bilgilerini 5 yıl geriye dönük olarak inceleyebilecek. İşadamlarının vergiden kaçmak için kullandığı 'back to back' (bir cepten bir cebe) kredilerin üzerine gidilebilecek. Yeni düzenleme İsviçre üzerinden yürütülen nakdi hareketleri izleme imkânı verecek. Her iki devletin yetkili makamları, bilgileri değiştirip, gizli tutacak.

ARKASI GELECEK

Türkler'in İsviçre'deki varlıklarının 5 milyar doları geçtiği belirtiliyor. İngiliz hükümetinin desteklediği Vergi Adaleti Ağı'nın araştırmasına göre de Türkiye'deki zenginlerin yurtdışında 'zula' tabir edilen hesapları 158 milyar doları buluyor. Patronlar bu hesaplarla vergi kaçırıyor. Gizli hesaplar konusunda kilit ülke olan İsviçre'nin bilgilerinin geriye dönük açılmasıyla işadamları için çember daraldı. İsviçre ile yapılan protokolün benzeri Malezya, Singapur ve Lüksemburg ile de imzalandı. Maliye vergi cennetlerinin tamamını mercek altına aldı. Jersey, Bermuda, Guernsey ve Man Adası ile anlaşma imzalandı. Seyşeller, Bahamalar, Cebelitarık, Cayman Adaları, İngiliz Virjin Adaları ile de görüşmeler sürüyor.

158 milyar $'lık zula var
İngiltere hükümetinin desteklediği Tax Justice Network (Vergi Adaleti Ağı) raporu dünyadaki işadamlarının vergi cennetlerinde toplam 21 trilyon dolarının olduğunu ortaya çıkarmıştı. Raporda Türkiye'den yurtdışına çıkan para tutarı da 158 milyar dolar olarak belgelenmişti.

Şimşek müjdeyi vermişti
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek SABAH'a yaptığı açıklamada İsviçre'de bulunan gizli hesapların üzerindeki sis perdesinin 1 Ocak 2013'ten itibaren kaldırılacağını söylemişti. Şimşek, "İsviçre ile imzalanan tam bilgi değişimi anlaşması bu tarihte devreye girecek" demişti. Şimşek 10 tane vergi cenneti belirlediklerini de söylemişti.kalan karakter 1000

emre emre

Burda atladığımız bi şeyler var bu müjde değil bence bu adamlar zaten tetbirini almıştır.söz konusu alan kişiler sıradan değil dünyayı avcunun içi gibi bilen insanlardan bahsediyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 02.01.2013 12:48
Fikir Fikir

Amerika da geliri senelik net 400.000 (1.600.000TL) Dolar olanlara %30 vergi yükü getirilirken, bizde Ev almak için biriktirdiğimi paramız 76.000 Milyar olduğu an %35 vergi çıkaracaklarmış bu olur mu Allahtan korkun Zenginler gene kaçacak yer bulur bari en azından vergiyi senelik geliri 200.000 milyar gibi bir şey yapında azcık ev bark alacak büyüyeceklerin önünü kesmeyin, yada kurumlar vergisini %35 yapın o dev şirketlerden koç sabancı alında görelim..

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır2
cevapla 02.01.2013 12:12
VATANDAS VATANDAS

BUNLARIN GUCU BIZ VATANDASA YETIYOR. ZENGINI ZENGIN YAPMAK ICN ELINDEN GELENI YAPIYORLAR. PIRLANTADAN VERGI ALMA. ZENGIN KULANIR. HALKIN TEMEL YIYECEKGINDEN VERGI AL. ONU VATANDAS KULANIR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır4
cevapla 02.01.2013 16:00
cari açıgın büyük nedenlerinden birisi cari açıgın büyük nedenlerinden birisi

servet transferi gerçekten cari açıga neden olan kalemlerden.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır2
cevapla 02.01.2013 10:32
nejatturk nejatturk

CHP ne diyecek bu işe? Şeffaflığa kesinlikle karşıydı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır4
cevapla 02.01.2013 08:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.