X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Davutoğlu'ndan Yunanlara sert yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Davutoğlu'ndan Yunanlara sert yanıt

  • Giriş Tarihi: 7.1.2013 13:08 Güncelleme Tarihi: 7.1.2013 16:10

Ege Denizi'nde petrol arama çalışmaları başlatacağı iddia edilen Yunanistan'a Dışişleri Bakanı Davutoğlu'dan önemli bir ikaz geldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde petrol arama çalışması başlattığı haberleriyle ilgili konuyu takip ettiklerini, iki ülke arasında olumlu bir atmosfer bulunduğunu, böylesi bir dönemde tek taraflı adımlardan kaçınılması gerektiğini belirterek, ''Böyle bir durumda Türkiye de mukabil adımlar atar. Ama buna ihtiyaç hissedilmeyeceğini ümit ediyorum'' dedi.

5. Büyükelçiler Konferansı kapsamında İzmir'de bulunan Davutoğlu, Vali Kıraç'ı makamında ziyaret etti.

Basının kısa bir süre görüntü almasına izin verilen görüşme sonrası valilik anı defterini imzalayan Davutoğlu, yaptığı konuşmada 5. Büyükelçiler Konferansı'nın bu yıl ikinci ayağının İzmir ev sahipliğinde tamamlandığını, İzmir'de büyük misafirperverlik gördüklerini, büyükelçiler adına İzmir'e teşekkür ettiklerini belirtti.

Brezilya ve İsveç dışişleri bakanlarının da ilk kez İzmir'e geldiğini, Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota'nın İzmir ile Rio'yu karşılaştırdığını, benzer özellikler tespit ettiklerini dile getiren Davutoğlu, İzmir'in aday olduğu EXPO 2020'nin Türkiye için önemli bir hedef olduğunu bildirdi.

Davutoğlu, ''Tüm bakanlıklarımız EXPO için seferber olmuş durumda. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız konuyu yakından takip ediyor. Her bir bakanlığımızın zimmetine verilmiş ülkeler var. Seferberlik ilan etmiş durumdayız. Kritik ülkelere özel ekipler gönderiyoruz. İzmirliler'in bu meseleye sahip çıkması lazım, zaten çıkıyorlar. İnşallah neticesini alırız, İzmir bunu hakediyor'' dedi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, bir gazetecinin ''Suriye'de bombalama emri alan bir pilotun emri uygulamayarak Türkiye'ye kaçtığı iddiasının doğru olup olmadığı'' yönündeki bir sorusu üzerine, ''Bu tür iddialar yayılıyor. Kamuoyumuz bu tür haberlere doğrudan bizden açıklama olmadıkça dikkat etmeli. Böyle durumlarda Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığımız gerekli açıklamaları yapar'' dedi. Gazetecinin ''böyle bir olay var mı ?'' sorusuna Davutoğlu, ''Hayır, olduğu zaman bilgilendiririz'' yanıtını verdi.

-Türkiye - Yunanistan ilişkileri-

Davutoğlu, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde petrol arama çalışması başlattığı haberleriyle ilgili bir soru üzerine konuyu yakından takip ettiklerini vurguladı.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

''Yunanistan ile aramızda istişare kanalları mevcut. Değerli dostum Sayın Dimitri Avramopulos ile son görüşmelerimizde bu konuları, Türkiye ve Yunanistan ilişkilerini konuştuk. Tek taraflı adımlardan, böylesi kritik dönemlerde kaçınılması gerektiği kanaatini taşıyoruz. Çünkü Türkiye ile Yunanistan arasında olumlu atmosfer var. Mart ayı başında Yüksek Dereceli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı ile ilgili tarih tespitinde büyük ölçüde mesafe alındı. Onu gerçekleştireceğiz. Dolayısıyla bugünlerde Türkiye-Yunanistan ilişkileri bu ivmeyi kazanmışken bütün atılacak adımları, bu istişare içinde birlikte atmamız önem taşır.

Tabi herkes ulusal pozisyonunu biliyor. Böyle bir durumda Türkiye de mukabil adımlar atar. Ama buna ihtiyaç hissedilmeyeceğini ümit ediyorum. Yunanistan ile aramızda zaten işleyen bir mekanizma var.''

Bir gazetecinin ''Patriot füzelerinin taşınması masraflarıyla ilgili Almanya ile anlaşmazlık çıktığı'' iddiaları bulunduğunu, bunun doğru olup olmadığını sorması üzerine Davutoğlu, ''Hayır. Bunlar NATO içinde, ikili olarak istişarelerle yürütülüyor. Bu konularda spekülatif haberlerden kaçınmak lazım'' yanıtını verdi.

Bakan Davutoğlu, daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada da İzmir'den güzel hatıralarla ayrıldığını, EXPO sürecinde zor bir yarış içinde olduklarını ancak zoru başarmanın mutluluk verdiğini ifade etti.

Kocaoğlu da, 5. Büşükelçiler Konferansı'nın İzmir'de düzenlenmesiyle İzmir'in EXPO yarışında elinin güçlendiğini belirterek Davutoğlu'na teşekkür etti.

kalan karakter 1000

hawkx hawkx

hüseyin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu olsa gerek. Yunanlılara ne demek, Yunanlar doğru.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır17
cevapla 07.01.2013 18:55
Ahmet Çınar Ahmet Çınar

Sayın Bakan, hani olayların içinde ya da önünde olacaktınız...Ege'deki gelişmeleri takip ediyormuşsunuz. Kıbrıs sorununda da önden gidelim dediniz, Rumlar'dan kazığı yediniz.Onun için mi Ege'de temkinli davranıyorsunuz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır7
cevapla 07.01.2013 18:53
metin metin

Biri buna sus desin.Konuştukça batıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 07.01.2013 17:22
s s

tabi kıbrıs rum kesimine yaptıklarımız ortada yollarız oraya da bi taka yunanlıların ödleri patlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 07.01.2013 16:51
kanarya kanarya

maalesef 10 yıldır türkiye sadece konuşuyor ne bir çözüm var nede bir şey.insanlar borçlarından konuşamaz oldular.atatürkçüler ile hocaların memleketi getirdikleri durum ortada sizin cezanız elbet bir gün verilecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır22
cevapla 07.01.2013 16:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.