X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Barış gelirse 2023 erken kutlanır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Barış gelirse 2023 erken kutlanır

  • Giriş Tarihi: 8.1.2013

Bugüne kadar 350 milyar dolar harcanan terörün bitmesi için hükümetin attığı adım büyük heyecan yarattı. Barış gelirse 2023 gelmeden Cumhuriyet'in 100'üncü yıl hedeflerinin tutacağını belirten işadamları, "Türkiye Ortadoğu'nun İngilteresi olur" diyor

T ürkiye'nin en büyük sorunu olan terörün bitirilmesi için hükümetin başlattığı girişime iş dünyasından 'tam' destek geldi. Bugüne kadar Türkiye'ye 350 milyar dolarlık fatura çıkaran terör konusunda atılan adımlar daha başlangıç aşamasında iş dünyasına moral oldu. İşadamları terörün sona ermesi durumunda Türk ekonomisinin dünyanın yıldızı haline geleceğini ve 2023 hedeflerine daha önce ulaşılacağını belirtiyor. İşadamları, "Barışın gelmesiyle Cumhuriyet'in 100'üncü yıl hedefleri olan 500 milyar dolarlık ihracat ve 25 bin dolarlık kişibaşı milli gelir daha erken bir dönemde tutturulabilir" diyor.

İŞSİZLİK TERÖRÜ BESLİYOR

İş dünyası, terör korkusu biteceği için bölgedeki yatırımların artacağını ve işsizlik sorunun sona ereceğini vurguluyor. Teröre bugüne kadar harcanan parayla 32 milyar dolara mal olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) gibi 10 projenin daha yapılabileceğini söyleyen işadamları şöyle konuşuyor: "Yüzde 86'sı bitirilen GAP, şu ana kadar 1 milyon kişiye iş sağladı. Tamamı bittiğinde bölge Ortadoğu'nun gıda ambarı olacak. Terörün sona ermesiyle Doğulu işadamları da Batı yerine kendi şehrine yatırım yapacak."

TÜRKİYE ORTADOĞU'NUN İNGİLTERESİ OLUR

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu:
350 milyar $ uçtu gitti
Bu işin bitmesini herkes istiyor. Zaten terönün 30 seneden beri devam etmesi mantık dışı. Eğer barış gerçekleşirse Türkiye Ortadoğu'nun İngilteresi olur. Kamu ve özel sektör borcumuz 350 milyar dolar. Teröre bunun üzerinde harcamışız. Bu para yatırıma gitseydi çok daha iyi olurdu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu:
İstihdam patlayacak
Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğusu'na ciddi altyapı yatırımları yapılıyor. Terör bittiği anda bölgede istihdam kapıları sonuna kadar açılacak. İhracat bölge ülkelerinden başlamak üzere patlayacak. Biz barış sürecini sonuna kadar destekliyoruz.

The Green Park Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Adil Üstündağ:
Terör biterse 'Allah' derim
Ben zaten bu bölgenin insanıyım. Diyarbakır, Van ve Tatvan'da otellerim var. 4 bin 200 kişiye istihdam sağlıyorum. Çözüm olursa 'Allah derim'. İstanbul'da 7, Güneydoğu'da 2 otelim var. Barış sağlanırsa ek yatırımlar yaparım. Artık terör bitsin istiyoruz.

Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir:
Turizm şahlanır
Biz zaten Güneydoğu'da yatırım yapan bir kuruluşuz. Bölgede 12 bin çalışanımız var. Terör sonlanırsa, Türkiye'nin en büyük grupları yatırıma gelir. Bölgeye gelen turist sayısı yüzde 50 azaldı. Terör biterse turizm sektörü şahlanacak.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Bşk. Altan Elmas:
Tarıma dayalı yatırım artar
Terörün etkili olduğu alanlarda güvenlik endişesiyle yatırım yapılmıyor. Bu sorunun kalkmasıyla, tarıma dayalı ve madencilik alanındaki yatırımların artacağını düşünüyorum. Barışla birlikte konut ihtiyacı da çoğalacak.

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı:
İhracat ve satış katlanır
Suriye'deki karışıklıktan önce Antakya, Van ve Gaziantep mağazalarımız yüksek ciro yapıyordu. Şu anda ise cirolar düştü. Barış sağlanırsa bölgedeki satışlar da ihracat da katlanarak artar.

Sanko Holding Başkanı Abdülkadir Konukoğlu:
İş bulamayan dağa çıkıyor
Terörün bitmesiyle yatırım artacak, bu işsizliği azaltacak. İş bulamayan dağa çıkıyor. Birçok yabancı yatırım yapmak istediğini ancak terör nedeniyle gelemediklerini belirtiyor.

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya:
İnşaat bölgeye gider
İnsanların can güvenliğinin korunmasıyla birlikte o bölgelere özellikle Güneydoğu'ya konut yatırımlarının artacağını düşünüyorum.

Torunlar GYO Başkanı Aziz Torun:
Gençlere iş verilecek
Bölgede özellikle gençler ve kadınlara istihdam sağlanabilecek. Çok sayıda turist gelecek. AVM yatırımlarında da artış olabilir. Bankalar bölgenin riskine karşılık kredi vermiyor. İstikrarın sağlanması durumunda kredi muslukları açılır.
kalan karakter 1000

mehmet mehmet

inşallah biterde bu ülke düşmanlarıda çatlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 08.01.2013 09:21
kalem kalem

TÜM DUAMIZLA BU OLAYA KATKI SAĞLAMAMIZ LAZIM
CENABUHAK BİZEDE SORACAK
BİRAZ YAŞ KURU MESELESİ NEDERSİNİZ
CENABUHAK TERÖR NİYETİ İLE DAĞA ÇIKANLAR İLE ŞEHİRDE ONLARA YARDIM
VE YATAKLIK EDENLERE ŞUUR VERSİN İSLAH ETSİN
İŞTE IRAK -SURIYE ZANNEDİYORMUYUZKİ BİZİ ÖZGÜRLEŞTIRECEKLER
ÖZGÜRLEŞTİKLERİ GÖZ ÖUNDE
TÜRKÜN BÜTÜN UNSURLARIYLE TÜRKTEN DOSTU YOK

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 08.01.2013 09:18
mehmet mehmet

Bu ülke kanı hak etmiyor barışı kardeşliği hak ediyor inşallah bu iş hayırlısı ile çözülür ne gerekiyor ise vatandaşların her türlü desteği vermesi gerekiyor bu ülkenin geleceği için çocuklarımız için

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 08.01.2013 03:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.