X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Oda başkanlığı tek döneme inecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Oda başkanlığı tek döneme inecek

  • Giriş Tarihi: 8.1.2013 11:41

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, mevcut yasada oda başkanlarının 2 dönem başkan olabildiğini belirterek, bu sürenin çok uzun olduğunu savundu.

Sürenin tek döneme inmesi için hazırlık yaptıklarını aktaran Yazıcı, ilgili düzenlemeyi çıkaracakları yeni Torba Yasası'na koyduklarını söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin Ankara Marriot Otelde düzenlediği 'NACE- Şirketlerin Faaliyet Kodları Bildirim Toplantısı'na katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı'nın gündeminde Şubat ayında yapılacak oda başkanı seçimleri vardı. Hayati Yazıcı, yeni çıkacak Torba Yasası'yla oda başkanlarının üst üste 2 dönem başkan seçilemeyeceğini, yeni başkanların artık en fazla 4 yıl başkan kalabileceğini bildirdi.


ARTIK ŞİRKETLERİN DE TC NUMARASI VAR

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, TÜGİK, SGK, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve TOBB tarafından ortaklaşa yürütülen şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin sınıflandırılması NACE isimli kodlama sistemi tamamlandı. Gümrük ve Ticaret Bakanı ile TOBB Başkanı'nın katılımıyla şirketlerin kodları 365 oda ve borsa başkanına tanıtıldı. Şubat ve Mart aylarında yapılacak oda ve borsa seçimleri bu kodlamaya göre yapılacak. Toplantıda NACE hakkında bilgi veren TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

"Vatandaşların nasıl bir tek TC kimlik numarası varsa, artık şirketlerin de tek bir faaliyet kodu olacak. Eskiden şirketlerin faaliyet kodlarını tespit eden, yani hangi ticari faaliyeti yaptıklarını gösteren objektif ve somut kriterler yoktu. Benim ayakkabıcı dediğime, Gelir İdaresi çantacı diyor, SGK kimyacı diyor, TÜİK başka bir şey diyordu. Şimdi, tüm ilgili kurumlarımızın müşterek olarak tamamladığı bu NACE çalışması sayesinde, artık her bir işletmemiz uluslararası kodlama sistemine uyumlu bu rehberdeki bir faaliyet koduna denk gelmektedir. Hangi firmanın hangi sektöre ait faaliyet kodunda yer alacağı, belgeye ve somut ciro rakamına dayalı hale getirildi."

NACE sistemine göre Gelir İdaresi Başkanlığı'nca şirket bazında tespit edilen en yüksek cironun sağladığı sektör, o şirketin esas faaliyet kodu olarak belirlendi. Bir milyondan fazla şirketin faaliyet kodları kayıtlı ciro bilgilerine göre belirlendi. KOSGEB'in kredilerinde de artık bu faaliyet kodları dikkate alınacak. Bu sisteme göre web üzerinden şirketlere ulaşmak daha kolay hale gelecek.

kalan karakter 1000

yan gel yat lüküs hayat yan gel yat lüküs hayat

olur olu merak etmeyin oda başkanları baro başkanları hanedanlık olsun hep onlar sendikalara bakın metin tiryakioğlu diye bir adam var basisen de adam işbankasının asıl sahibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 08.01.2013 14:40
mert_37 mert_37

Oda başkanları seçiliyor değişik hilelerle ölünceye kadar başkanlık ediyorlar.40 yıldır başkanlık edenleri bilirim.Zaten bir soru sormak gerek:ODALAR amacından çıkmıştır.Odalar halkı soymak için kurulmuş bu devletin başında düzmece bir kurum.Bana göre odalar Uyanık esnafların oluşturduğu,aralarınada kimseyi sokmadıkları esnafı yolmak haraca bağlamak için yürüttükleri bir kurum.Bütün esnafa sorun odaların esnafa hiçbir faydası bunlar Ticaret Odasına Aktarın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 08.01.2013 14:14
antalya bşk antalya bşk

çok güzel hazılık ben kurucusu olduğum ant oda benden sora kilerin yıllardır rant ları oldu
ve listelrde istedikleri gibi oynuyorlar esnaf korktoğu için bir şey yapamıyordu.şimdi yapsınlar
bakalım .bakanlılğı tebrik ediyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 08.01.2013 12:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.