X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Vergiden kaçış yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Vergiden kaçış yok

  • Giriş Tarihi: 8.1.2013

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, İsviçre'de ikamet eden 2 bin zengin Fransız'dan da yüksek vergi alacak

Zenginlere yüksek vergide ısrar eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande cepheyi genişletiyor. Fransız hükümeti ülke içindeki zenginlerden sonra İsviçre'de yaşayan multi milyoner Fransızlar'ı da vergilendirmek için harekete geçti. Hükümet, Fransa ile İsviçre arasında 40 yıldır yürürlükte olan çifte vergilendirmenin önlenmesine ilişkin uygulamayı 1 Ocak itibarıyla kaldırdığını duyurdu. Böylece, Fransa'da çalışan veya gelirini bu ülkede kazanan ama ikameti İsviçre'de olanlar da artık vergi mükellefi muamelesi görecek. İsviçre'de bu durumda olan 2 bin Fransız milyarder olduğu belirtiliyor. Söz konusu bireyler bugüne kadar İsviçre devletinin verdiği resmi ikamet belgesiyle Fransa'da vergi ödemiyordu. İsviçre kendilerinden daha düşük oranda vergi topluyordu.

Milyarderlerin yarısı Fransız
İki ülke arasındaki anlaşma 1966'da imzalanmıştı. 1972'den bu yana yürürlükteydi. Resmi rakamlara göre ikameti İsviçre'de olan 5 bin 445 yabancı milyonerin yaklaşık 2 binini Fransız vatandaşları oluşturuyor. Özellikle İsviçre'nin Fransızca konuşulan kantonlarında ikamet eden Fransız vatandaşlarına yönelik vergi uygulamaları nedeniyle bir süredir anlaşmazlıklar yaşanıyor.

İsviçre suçlanıyor
İki ülke arasında geçen yıl da İsviçre'de ikamet eden Fransızlar'ın Fransa'da yaşayan vârislerinin vergilendirilmesi konusunda sorun yaşanmış, İsviçre hükümeti Paris'in bu konudaki hamlesine sert tepki göstermişti. Paris ise, İsviçre'nin vergi kaçakçılığıyla mücadele konusunda "yeterli işbirliği yapmadığını" ve Fransa'ya bu konuda "sadece işine gelen belgeleri ilettiğini" savunuyor.

kalan karakter 1000

Zootech Zootech

Kısır döngü! Kapitalist, devletin yük olmaması, küçükmesi gerektiğini savunuyor (Atlas Shrugged), sosyalist herşeye el koymak istiyor(Karl Marx)...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.01.2013 02:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.