X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakanlıktan devrim gibi karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakanlıktan devrim gibi karar

  • Giriş Tarihi: 9.1.2013 15:57

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele kapsamında 'teşhir dönemi' başlatılacağını açıkladı.

Mevcut düzenlemede kaçak akaryakıt satışı yapıldığı tespit edilen tesislerde sadece satışın yapıldığı pompanın mühürlendiğini söyleyen Yazıcı, "Yeni düzenleme ile bunu ortadan kaldırıyoruz. Böyle bir fiilin işlenmiş olduğunun tespiti halinde o işletme geçici olarak faaliyetten men edilecek. Bu tür fiilleri icar edenleri de belli bir prosedür içerisinde kamuya teşhir edeceğiz." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gazi Üniversitesi'nde düzenlenen 'Suç Ekonomisi, Mücadele Yöntemleri ve Türkiye Değerlendirmesi' konulu panelin açılışına katıldı. Bakan Yazıcı burada yaptığı konuşmada Bakanlar Kurulu'na sunulan kanun tasarısı ile kaçakçılık ile mücadelenin daha etkin hale geleceğini söyledi. Akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili örnek veren Bakan Yazıcı, "Bir istasyonda kontrol yapıyorsunuz, 8-9 pompa var. Bir tanesinin deposunda kaçak kayıt buluyorsunuz. Yapılan uygulamada sadece o pompa mühürleniyor. Adam kaçakçılığı fiili olarak yapıyor sadece bir elini bağlıyorsunuz diğerleri serbest. Yeni düzenleme ile bunu ortadan kaldırıyoruz. Böyle bir fiilin işlenmiş olduğunun tespiti halinde o işletme geçici olarak faaliyetten men edilecek. Tabi yargı karar verir. Yargı başımızın üstünde." diye konuştu.

Kaçak akaryakıtta da teşhir döneminin başlayacağını söyleyen Yazıcı, "Bu tür fiilleri icar edenleri de belli bir prosedür içerisinde kamuya teşhir edeceğiz. Bu işletme şu yasa dışı fiil icra edildiği için kapatılmıştır diye kamuoyu ile paylaşacağız." dedi.

kalan karakter 1000

idris güngör idris güngör

kaçak mazot satan benzin istasyonları kapatılmalı ve ruhsatları elinden alınmalıdır,,şayet bu durumda aynı davranış tekrarlanmaz ve diğer istasyon sahiplerinede gözdağı werilmiş olur...ayrıca zafer yıldız demişki benzin pahalı,,evet doğrudur pahallı ama sen o istasyondan kaçak mazotu aldığın zaman sana normal ücretten satıyorlar parayı istasyon sahibi cukka ediyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.01.2013 13:35
ggozmen ggozmen

Tebrikler ama eksik yakıt verdiğini tespit ettiğiniz istasyonları da teşhir edebilseniz tam olurdu

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 09.01.2013 21:43
Zafer Yıldız Zafer Yıldız

Peki sayın bakan hiç sordunuz mu kendinize neden kaçak akaryakıt kullanılıyor diye.? bu kadar fahiş vergi alınan ülkede akaryakıt kaçakçılığı olur! ne yaparsanız yapın olacaktır da. Bence alınan vergileri gözden geçirin. Vatandaşa sattığınız fiyata bir göz atın birde işlenmiş fazla petrolün dış ülkelere kaçtan satıldığına göz atın.. Vergileri gözden geçirin. Ayıptır, yazıktır, günahtır.. İnsaf yahu..

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 09.01.2013 20:44
D.1937 D.1937

Kim bu kanunları uygulayacak?İstanbul da Yıllardır sokaklarda duran hurda araçlara kimse birşey yapmamaktadır.Prensip öğrendiğime göre trafiğe mani olmadıkça orada durabilir.Bizdeki trafiğe manilik anlayışı,sadece yolun tıkanmasıdır.Buda bir süper zekalılığın belgesidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 09.01.2013 18:31
BENZİNCİ SEBO BENZİNCİ SEBO

yakalanan istasyonla beraber o istasyonun gizli sahibinide teşhir etmek lazım o kişilerede bu işi bir daha yaptırmamak gerek kaçaktan çok ötv indirimli deniz araçlarında kullanılan motorin ve uçaklarda kullanılan jeta1 motorin diye satılıyor buda ÖTV KAÇAKÇILIGI OLUYOR DEMEKKİ MALİYE BAKANIDA BU İŞE EL ATMASI LAZIM

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 09.01.2013 18:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.