X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER SGK'dan flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

SGK'dan flaş açıklama

  • Giriş Tarihi: 9.1.2013 16:18

Sosyal Güvenlik Kurumu, intibak düzenlemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), intibak düzenlemesinin tüm emekli aylıklarında artış meydana getiren bir zam düzenlemesi olmadığını vurgulayarak, bu nedenle, sadece belirli bir dönem için yayınlanan ve yanlış rakamları içeren haberlere emeklilerin itibar etmemelerini, intibak farkı alıp alamayacaklarına ilişkin en doğru bilgiyi SGK'nın internet sitesinden öğrenmeleri gerektiğini belirtti.

SGK'dan yapılan açıklamada bazı basın-yayın organlarında "Sıfır İntibak İçin İtiraz Edin" başlığıyla verilen haberlerde, Kanun'da açıklanan tüm şartları taşımasına rağmen, intibak zammı alamadığı bildirilen emekliler için itiraz hakkı bulunduğu, gazetelerde yayınlanan tablolarla, SGK'nın internet sayfasında belirtilen intibak zammı arasında fark varsa ya da 2000 yılından önce emekli olunmasına rağmen hiç intibak zammı çıkmadıysa SGK'ya dilekçe ile başvurarak hesaplamanın yeniden yapılmasını isteyebilecekleri ifade edildiği vurgulandı. İntibak düzenlemesinin "tüm emekli aylıklarında artış meydana getiren bir zam" düzenlemesi olmadığına dikkat çekilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"İntibak uygulaması, 2000 yılından önce bağlanan aylıkların alt sınır uygulanmaksızın, gerçek gün sayıları ve kazançları üzerinden tespit edilen gösterge rakamlarına göre aylıkların yeniden hesaplanması ve gelişme hızından yüzde 75 oranında pay verilerek 2008 yılına taşınması esasına dayandığından, gerek prim ödeme gün sayısı, gerekse kazanç yönünden sisteme ilave katkısı olmayanlara bir artış sağlamaması doğaldır. Bu nedenle, asgari kazanç üzerinden 5000 gün ve daha az gün prim ödeyerek emekli olanlara intibaktan dolayı verilecek bir fark bulunmamaktadır. Asgari kazanç üzerinden emekli olanların intibak farkından yararlanabilmesi için emekli gün sayılarının en az 5240 gün olması, 5240 günden az gün sayısıyla emekli olanların intibak farkı alabilmeleri için ise kazançlarının asgari kazancın üstünde olması gerekmektedir. 2,7 milyon emeklimizin dosyası, Kurum personelinin özverili ve titiz çalışması sonucunda tek tek incelenmiş ve emeklilerimizin intibak farkları en doğru şekilde hesaplanarak, alınacak intibak farkları duyurulmuştur. Bazı gazetelerin yayınladığı intibak farklarına ilişkin tablolar incelendiğinde, intibak farklarının sadece 1982 sonrasında bağlanan yaşlılık aylıklarını içerdiği, intibak farklarına 2012 Temmuz ile 2013 Ocak aylık artışlarının verilmediğinden, açıklanan rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır."


"HABERLERE İTİBAR EDİLMEMELİ"

SGK, bu nedenle, sadece belirli bir dönem için yayınlanan ve yanlış rakamları içeren haberlere emeklilerin itibar etmemeleri ve intibak farkı alıp alamayacaklarına ilişkin en doğru bilgiyi SGK'nın internet sitesinden öğrenmelerini istedi.

kalan karakter 1000

cafer güneş cafer güneş

2007 yılında 7200 günprim ile emekli oldum intibak farkıalamıyormuşum bu anayasanını eşitlik ilkesine ve ilgili kanunlara aykırıdır gerekli yasal yeni düzenlemeler ilgili bakanliklarca acilen yapılmalı ve bizlerde intibak farkı almalıyız saygılarımla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 10.01.2013 16:21
bahar bahar

bu ne biçim ya adam 1987 de emekli olmuş ama intibak ile hiç para yok milleti umutlandırıp sonra da dalga geçer gibi cüzi paralar o paraları alsın başlarına çalsınlar....

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 10.01.2013 13:17
Aslı Aslı

annem ve ben dul ve yetim maaşı alıyoruz. 2002 de bağlanan maaşla şu an toplamda 1950Tl 3 aylık maaş alıyoruz. Aylık demiyorum dikkat edin 3 aylık diyorum. Adaletsizlik. Siz yıllarca memurluk yapıp devlet için çalışın karşılığı da bu olsun. Sen çalışmadın ama harcayan sensin diye düşünülüyorsa eğer, iş gücünü arttırın biz de konuşmak zorunda kalmayalım. Yine de elhamdülillah ama zamlar da cabası. Allah yardımcımız olsun, bizi bizden başkası anlamıyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.01.2013 03:23
hasan hasan

bağkur emeklisi 13 .veya14, 15,basamaklar 12.basamaktan az emekli aylığı alıyor dahası aynı ay emekli olan 14.basamak emeklisi 9027 gün veya 9030 günü olanlar arasında bile eşitsizlik var

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.01.2013 01:27
KADİR KADİR

ANNEM 740 TL MAAŞ ALIYORDU DUL MAAŞI YÜZDE 75LE. 40 TL ALDIĞI İNTİBAK.. TOPLAM MAAŞI 804 TL OLDU BAŞKA BİRİSİ 930 TL MAAŞ ALIRKEN MAAŞI OCAK ZAMMIYLA 1091 TL OLMUŞ BU NASIL HESAPLAMA O ADAMA YÜZDE ONSEKİZ ANAM OCAK ZAMMIYLA...ANNEME 64 TL ZAM ADAMA 161 TL... BU NASIL İŞ ANLAMADIM

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır3
cevapla 09.01.2013 21:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.