X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kaçak parasını geri aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kaçak parasını geri aldı

  • Giriş Tarihi: 10.1.2013 13:00 Güncelleme Tarihi: 10.1.2013 13:06

Yargıtay, Kozan ilçesinde bir tüketicinin haksız şekilde ''kayıp kaçak bedeli'' alındığı yönündeki başvurusunu haklı bulan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin kararına itiraz eden elektrik şirketinin temyiz istemini reddetti.

Kozan'da Fırıncılar Odası BaşkanI Muhammet Yorulmaz, fırınına gelen 577,40 liralık elektrik faturasında yer alan 63,73 lira tutarındaki ''kayıp kaçak bedelinin'' haksız yere alındığı gerekçesiyle geçen yıl İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunmuş, hakem heyeti de, tüketici lehine karar vermişti.

Elektrik şirketi yetkilileri de, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin verdiği kararın iptali için Kozan 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 24 Şubat 2012'de açtığı davayı kaybetmişti.

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi ise, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararının iptali amacıyla açılan Kozan 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararına itiraz eden elektrik şirketinin temyiz istemini reddetti. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği kararı 22 Kasım 2012 tarihinde değerlendirerek, ''Söz konusu kararda bir isabetsizlik bulunmadığı, bu nedenlerle yerinde olmayan temyiz itirazlarının reddi ile kararın onanmasına'' hükmetti.

Muhammet Yorulmaz, yaptığı açıklamada, verilen kararların, emsal niteliğinde olabileceğini belirterek, ''Bu dava, haksız bulduğum uygulamaya hukuki yollara başvurarak gösterdiğim bir tepkiydi. Sonunda hak yerini buldu. Sırtımıza yüklenen bu haksız uygulamadan artık kurtularak, kullanmadığımız elektriğin parasını ödemek zorunda bırakılmamalıyız'' diye konuştu.

Yorulmaz, en kısa sürede mahkeme kararıyla elektrik şirketine başvurarak, kendisinden alınan kayıp kaçak bedelini yasal faizleriyle tarafına ödenmesini isteyeceğini söyledi.

kalan karakter 1000

adalet anlayışı adalet anlayışı

bununla neden vatandaş uğraşıyor? neden devlet, hükümet uğraşmıyor? herkesi uğraştıracaklarına bir kanun yetmiyor mu? neden çıkmıyor böyle bir kanun? elektrik şirketleri ile ayrı bir anlaşma mı yapıldı yoksa? neden haksızlık yapanları ki, hırsızlarınkini dürüst vatandaş ödüyor?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.01.2013 19:17
alikobim alikobim

yalnızca kaçak elk bedelimi,bankaların kredi kullandırırken haksız bir şekilde aldığı dosya masrafları ne oldu,niye iade edilmiyor hükümet görmüyormu yasal bir düzenleme ile bu haksız kesintilerin vatandaşına iade edilmesine isterlerse 5 dakikada karar verirler ama sermaye vatandaşın hakkından önce geliyor vah benim garip milletim,inşallah seçim zamanı bunlar aklınıza gelirde gerekeni yaparsınız!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.01.2013 18:58
mmt mmt

bende doğuda oturuyorum bende kaçak kullanım bedeli ödüyorum hangi doğuyu ödüyorsun sen

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.01.2013 18:43
ömer ömer

Adam ahırının içerisinde demir somyaya elektrik bağlayıp elektrikli soba gibi kullanıyor bende onun bunun parasını ödüyorum. Haram olsun bu parayı ödemeyip kaçak kullananlara

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 10.01.2013 18:05
ALİ ALİ

KAYIP KAÇAK BEDELİNİN HUKUKİ DURUMU NEDİR, KAÇAK MİKTARININ DA DÜZENLİ OLARAK AÇIKLANMASI GEREKİR.AYNI ZAMANDA KAÇAK VARSA NEDENLERİ, TÜKETİMDE Mİ? DAĞITIMDA MI? BUNLARIN VATANDAŞA AÇIKLANMASI GEREKİR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır0
cevapla 10.01.2013 17:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.