X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 4.5 milyon vatandaşa müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

4.5 milyon vatandaşa müjde

  • Giriş Tarihi: 12.1.2013

Sosyal güvenlik reformundan 4.5 milyon vatandaşa müjdeli haber çıktı. Esnafın prim borçları yeniden yapılandırılacak, 500 bin genç sağlık hizmetinden yararlanacak. Başkasının sigortasından yararlanana ise af geldi

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu önceki gece Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tasarıyla 4.5 milyona yakın vatandaşa müjdeli haber geldi. Liseyi bitiren 500 bin genç sağlık hizmetinden, 600 bin esnaf ise prim borçlarının yapılandırmasından yararlanacak. Sigorta birleştirene fatura çıkarılmazken, prim borçları yeniden yapılandırıldı. Radikal düzenlemelerden bazıları şöyle:
500 BİN GENCE SAĞLIK HİZMETİ: Lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayıp aynı yıl yükseköğrenime başlayan öğrenciler, 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak.
YAKINI ÜZERİNDEN DOKTORA GİDENE AF: Prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur'lular, SGK'nın çıkaracağı borcu ödemeyecek.
TERÖR MAĞDURLARINA ÖZEL HASTANE: Terörle mücadeleyle emniyet ve asayiş nedeniyle malul kalanlar ve eşleri, kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastaneye gidebilecek. İlave ücret ödemeyecek.
PRİM BORCUNA AF: 1 Ekim 2008'den önceki sigortalılık süresine ait değişiklikten dolayı tahakkuk eden prim borcu, usulüne uygun olarak ödenen af, tecil, taksitlendirme ve yapılandırma uygulamalarını etkilemeyecek.
SİGORTA BİRLEŞTİREN MAĞDUR OLMAYACAK: Verilen bir önergeyle, sigorta birleştirmesi yapmış olanların mevcut durumunun korunması kabul edildi. Sigorta birleştiren, ilk tercih ettiği basamaktan devam edecek.

SGK'dan emekli aylığı aldığı halde, işyeri açan ve SGK primini ödemeyenlere de yapılandırma geliyor. 260 bin esnaf, kanun çıktıktan sonraki 3 ay içinde başvurarak, prim borçlarını yapılandıracak. Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, maaş alan memurlar, borçlarını taksitlendirebilecek.

kalan karakter 1000

hülya ipek hülya ipek

1976 girişliyim aftan nasıl yararlanabilirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.07.2013 17:08
hülya ipek hülya ipek

1976 girişliyim nasıl aftan yararlanabilirim ne yapmalıyım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.07.2013 17:07
ALDATKANDIRPARÇALA ALDATKANDIRPARÇALA

GAZ ALMA POLİTİKASI

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 12.01.2013 14:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.