X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bankayı dize getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bankayı dize getirdi

  • Giriş Tarihi: 12.1.2013 10:24

Kütahya Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, bireysel kredi kullanan bir vatandaşın şikayeti üzerine, kredi sözleşmesinde açıkça belirtilmediği ve tüketicinin bilgilendirilmediği gerekçesiyle ilgili bankanın 630 liralık dosya masrafını geri ödemesine karar verdi.

Kütahya'da yaşayan Mehmet Can, bir banka şubesinden ilkinde 10 bin lira, ikincisinde 17 bin lira olmak üzere toplam 27 bin lira kredi kullandı.

Banka, kredi işlemleri sırasında Can'dan ilk başvuruda 210 lira, ikinci başvuruda 420 lira, toplamda ise 630 lira dosya masrafı tahsil etti.

Can, imzaladığı kredi sözleşmelerinde dosya masrafı alınacağına ilişkin madde bulunmadığı iddiasıyla Kütahya Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti'ne dilekçeyle şikayetçi oldu.

Heyetin talebi doğrultusunda banka adına hazırlanan savunma metninde, ilgili yasaya göre bankaların işlemleri için ücret isteme hakkı bulunduğu ve müşteriden dosya masrafı alınacağı hükmünün kredi sözleşmesinde yer aldığı belirtilerek, tüketicinin talebinin reddedilmesi istendi.

Konuyu değerlendiren heyet, kredi sözleşmesinde her türlü ücret ve masrafın banka tarafından tahsil edileceğinin yazıldığını, ancak tahsil edilecek bedelin açıkça sözleşmede yer almadığını ve tahsil edilen tutarın tüketiciyle müzakere edildiğini gösteren bir ibareye rastlanmadığını belirledi.

Heyet, başka bir tüketicinin benzer konudan dolayı yaptığı şikayet doğrultusunda Isparta 1. Asliye Mahkemesi'nin verdiği ve Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin onayladığı kararı da inceleyerek, tüketicinin bilgilendirilmediği ve sözleşmede açıkça belirtilmediği gerekçesiyle 630 liralık dosya masrafının, Can'a iadesini kararlaştırdı.

Bankanın, bu karara karşı süresi içinde Tüketici Mahkemesi'nde dava açabileceği öğrenildi.

kalan karakter 1000

bayram dindar bayram dindar

ne zaman bıtecek bu bankaların somurusu dunyanın dıger ulgelerınde bankalar zarar acıklarken ulkemızde %25 lere varan oranlarda kar elde edıyorlar bu kan emıcıler ne zaman tusecek bu ulke ınsanlarından olur olmadık zamanlarda paraları kesıyorlar bın bırturlu bahanelerle

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 12.01.2013 14:15
MEMUR MEMUR

BANKANIN DİZE GETİRDİKLERİ YANINDA BU DEVEDE TÜY BİLE OLMAZ FAKAT ADALET PARTİSİ SEYRETMEYE DEVAM ETSİN

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır2
cevapla 12.01.2013 12:17
Hocatorunu Hocatorunu

Bu işi devle tin yasa ile düzenlemesi gerekir kan ekici konuma gelmiş ülkemizdeki bankaların müşteri haklarına saygı göstermeleri gerekir

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır2
cevapla 12.01.2013 10:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.