X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bankalardan şok hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bankalardan şok hamle

  • Giriş Tarihi: 22.1.2013 10:08 Güncelleme Tarihi: 22.1.2013 13:09

Kredi kullanırken ödedikleri komisyon ve ücretler için dava açan tüketicilere, bankalardan şok hamle geldi.

Bankalar 'komisyon alınır' hükmü bulunan sözleşmeleri mahkemeye sununca, tüketicinin umutları söndü.

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; Yargıtay'ın emsal kararları üzerine, geçtiğimiz yıl adeta bankaları dava yağmuruna tutan milyonlarca tüketici, bankaların taahhütname kozu ile karşı karşıya kaldı. Bankalar, Tüketici Mahkemeleri'ne kredi kullanırken müşterilerine imzalattıkları 'komisyon ve ücret ödemeyi kabul ediyorum' ifadelerinin yer aldığı taahhütnameleri sundu. Taahhütnameler, son 10 yılda bireysel kredi kullanan yaklaşık 12 milyon vatandaşın komisyonları geri alabilme umudunu söndürdü. Yargıtay'ın vermiş olduğu kararlar doğrultusunda, 2012 yılında binlerce vatandaş, son 10 yılda bankalara ödedikleri komisyon ve ücretleri tahsil edebilmek için tüketici mahkemelerine dava açmıştı. Tüketici Mahkemeleri bu kapsamda açılan davalarla ilgili olarak davalı bankalardan savunma istedi. Bankalar da dava açan tüketicilerin sözleşme ile taahhütnamelerini çıkararak tüketici mahkemelerine gönderdi. Bankaların, tüketici mahkemelerine sunduğu sözleşme ve taahhütnameler, bireysel kredi başvurusu esnasında tüketicilere imzalatılmış.


'TÜKETİCİ ÖDEMEYİ KABUL ETTİ'

İmza altına alınan belgelerde ise kullanılan kredi karşılığında, tüketicinin her türlü komisyon ve ücreti ödeyeceğine ilişkin hükümler bulunuyor. Tüketicilerin, bir anlamda komisyon ve ücret ödemeyi kabul ettiği belgelerle tescillenmiş oldu. Mahkemeler sözleşmeler nedeniyle tüketiciler lehine karar alamıyor. Aynı kapsamda açılan bazı davalarda ise bankalar mahkemeye sözleşme sunamadı. Söz konusu kredilerin 2008 öncesine ait olduğu öğrenildi. Bazı bankaların sözleşmeleri bulamadıkları için mahkemeye sunamadığı bildirildi.


31 KALEM ÜCRET VE KOMİSYON ALINIYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı yeni tüketici kanunu taslağına ilişkin çalışmalar ise devam ediyor. Taslakla ilgili olarak bankaların dışında tüketici derneklerinden de görüşler geldi. Görüşler doğrultusunda taslak yeniden ele alınarak Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Tüketici Genel Müdürlüğü'nün taslak aşamasında yapmış olduğu araştırmada, bankaların tüketicilerden 31 ayrı kalemde ücret ve komisyon tahsil ettiği tespit edilmişti.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

Marangoz Marangoz

Matbu vaziyetteki sözleşmelerdeki maddeler banka tarafından hazırlandığı ve tüketici de bu maddelere karşı imza esnasında herhangi bir itirazda bulunamadığı için zaman zaman açılan davalarda tek taraf yararına olan bu uygulama iptal edilebiliyor. Parasını alabilenler bu şekilde alabilmiştir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.01.2013 15:05
Ahmet Ahmet

evet bu tür haberler doğrudur. önce ödemeyi kabul ederken sonra itiraz etmenin mantığı olamaz. bankalarda bu tür sözleşmelerde sürekli haklı çıkar

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 22.01.2013 14:14
Hakan Hakan

asılsız haber böyle olduğunu sanmıyorum olsaydı ben davamı kazanmazdım ödediğim masrafı geri aldım bütün tüketiciler için sesleniyorum davanızdan vazgeçmeyin %90 kazanma ihtimaliniz var ama siz mahkemeye başvurmadan önce konunuzla ilgili bi bilir kişiye danışın onlar sizi doğru yönlendirirler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır7
cevapla 22.01.2013 12:41
berkecan berkecan

bankalar bir imzayla herseyi kabul ettiriyor fakat imzasız cekilen banka dekontunu kabul etmiyor b d d k denen kurumda buna goz yumuyor bole olurmu bu nasıl bir celiski

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 22.01.2013 12:17
VATANDAŞ VATANDAŞ

ESAS TERÖRİST BANKALAR OLMUŞ NEREDE DEVLET

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır5
cevapla 22.01.2013 11:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.