X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Adıyaman'da petrol sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Adıyaman'da petrol sevinci

  • Giriş Tarihi: 24.1.2013 15:51

Türkiye'de üretilen ham petrolün yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan Adıyaman'da yeni bir petrol sevinci daha yaşandı.

Adıyaman sınırlarındaki 39 üretim sahasındaki 239 kuyudan üretilen ham petrole bir yenisi daha eklendi. Doğu Şambayat sahasındaki Doğu Şambayat-6 kuyusundan petrol üretimine başlandı. 2012 yılı Aralık ayında açılan Doğu Şambayat-6 kuyusundan bin 480 metrede günlük 230 varil petrol elde edilmeye başlandı. Geçtiğimiz aylarda yapılan sondajın petrolle sonuçlanması büyük sevinç yaşattı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Adıyaman Bölge Müdürü Halil Murat Demir, petrol üretiminin olduğu Doğu Şambayat-6 kuyusuna geldi. Burada açıklamalarda bulunan TPAO Adıyaman Bölge Müdürü Halil Murat Demir şunları kaydetti:

'2008 yılında Şambayat sahasının keşfinden sonra, ruhsat alanımızda 205 kilometrekare 3 boyutlu sismik çalışması yapıldı. Şambayat sahasında açılan kuyulardan elde edilen veriler ile birlikte bu sismik çalışmalar neticesinde Şambayat sahamızın Güneydoğu'sunda bulunan Doğu Şambayat ismini verdiğimiz bu sahada petrol olabileceğini gördük.
2011 yılının son aylarında kazılan Doğu Şambayat-1 kuyusu bu sahada kazılan ilk kuyumuzdan bin 418 metrede yapılan testte artezyen petrol gelişiyle sonuçlandı. Bu sevindirici haber neticesinde, sonuç neticesinde bu sahadaki çalışmalarımız artarak devam etti.

2012 yılının son aylarında Aralık ayında açmış olduğumuz ve şuanda üzerinde bulunduğumuz kuyumuz olan Doğu Şambayat-6 kuyusunda bin 480 metrede yapmış olduğumuz test sonucunda günde 230 varil artezyen petrol ile karşılaştık. Bunun neticesinde de sondajımız tamamlandıktan sonra üretim alma çalışmalarımız faaliyetlerimiz devam etti. 3 Ocak 2013 tarihinden itibaren de, yaklaşık 20 günden beri de günlük 230 varil mertebesinde artezyen olarak petrol üretimi gerçekleştirmekteyiz.

Şu anda Doğu Şambayat-4 kuyumuzda sondajımız devam ediyor. İnşallah önümüzdeki ay içerisinde oradaki sondajımız neticelenir, oradan da testlerle olumlu petrolle karşılaşacak olursak orayı da üretime alacağız. Bu sahamızdaki üretimimiz ve çalışmalarımız devam ediyor.

2011 yılının son ayında başlayan üretimimizle birlikte Doğu Şambayat-1 kuyusundan toplamda 60 bin varil petrol ürettik. 20 gündür bu kuyumuzdan yaklaşık 5 bin varil petrol ürettik. Doğu Şambayat sahasında ürettiğimiz kümülatif petrolümüz, bir yıl içersinde ürettiğimiz petrol miktarımız 65 bin varili buldu.'

kalan karakter 1000

ZAFER DEMİR ZAFER DEMİR // ANKARA

MALATYA İlinin HEKİMHAN İlçesine bağlı KÖYLÜKÖYÜ'nde Çamkoyak,Ağdere ve Matıt Mevkiilerinde de PETROL

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 25.01.2013 12:16
kemal sahin kemal sahin

borulari daha genis hullanirsaniz,daha cok petrol cikarirsiniz,son teknolojileri takip etmek gerekir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 25.01.2013 09:52
okuyucu okuyucu

Deneme yanılmalarla inatla bu araştırmalara devam edilirse en küçük bir başarısızlıkta veya olumsuzlukta çalışmalardan vazgeçilmez ise sonunda başarı mutlaka görülecektir.enerji konusunda Türkiyenin bu şekilde petrol aramalarına inat ve ısrarla devam edip petrol ve doğalgaz konusunda dışa bağımlılıktan ve ülkenin maddi kaynaklarının dışarıya transferinin önüne geçilmesi gerek.takip edilen yol doğrudur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 25.01.2013 00:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.