X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Petrolü artık kendimiz arayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Petrolü artık kendimiz arayacağız

  • Giriş Tarihi: 30.1.2013 13:11 Güncelleme Tarihi: 30.1.2013 15:07

Enerji Bakanı Taner Yıldız, petrol ve doğalgaz aramalarında Türkiye'ye ivme kazandıracak önemli bir adımın atıldığını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2 ve 3 boyutlu arama yapabilecek sismik gemi alındığını bildirdi.

Yıldız, denizlerdeki petrol ve doğalgaz aramalarıyla ilgili yapılan çalışmalarda bugün itibariyle önemli bir noktaya ulaşıldığını ve sismik aramalarla alakalı 6-7 aydan beri yürüttükleri çalışmalarda son aşamaya vardıklarını ifade etti.

2 ve 3 boyutlu sismik aramalarla alakalı uluslararası arenada başarısını kanıtlamış bir sismik gemi satın aldıklarını açıklayan Yıldız, ''130 milyon dolar civarında bir ödeme yaptık. Bugün de Çanakkale Boğazı'ndan inşallah geçişini yapacak ve İstanbul'a doğru da yol alacak'' dedi.

Yıldız, geminin öncelikle Karadeniz'de daha sonra da Akdeniz'deki sismik aramalar yapacağını kaydederek, şunları söyledi:

''3 boyutlu yaptığı için de daha hızlı mesafe alacağımızı düşünüyorum. Sayın Başbakanımıza arz ettiğimde isminin Barbaros Hayrettin Paşa konmasını da onayladılar, uygun gördüler. Bu bizim özellikle karadaki yaptığımız çalışmalara ek olarak denizdeki yaptığımız çalışmaları ve uluslararası anlaşmalara zemin oluşturacak yapıyı çok güçlendirecek, hızlandıracak. Bunu hep beraber inşallah görmüş olacağız. Bu manada ben ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.''

Yıldız, gazetecilerin Şubat ayında doğalgaza zam yapılmayacağı yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine, ham petrolün fiyatında ciddi bir sıçrama olmaması, döviz fiyatlarında büyük bir hareketlilik izlenmemesi nedeniyle Şubat ayında doğalgaza zam yapmayacaklarını yineledi.

kalan karakter 1000

isa isa

-zamanında ismet inönü metatıp 10 yıllık antlaşma imzalamasaydı bzide çıkarıyorduk petrolümüzü.! daha yeni yeni kurtulmaya başladık dış güçlerden ve derin devletten.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 31.01.2013 00:19
mahsun mahsun

niye bizde o gemi yi yapacak adam kalmadı mı? yoksa yapacak adamlar simit mi satıyor?

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır32
cevapla 30.01.2013 17:51
gerçekci gerçekci

evet sayın bakanım şubatta doğalgaza zam yok 4 yıl boyunca her ay üfe kadar zam var

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır4
cevapla 30.01.2013 16:54
gerçekçi20 gerçekçi20

arama yapmaya abd izin verir mi acaba...

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır10
cevapla 30.01.2013 16:44
ılgazlı Ali ılgazlı Ali

Türkiyenin her yerinden petrol fışkırsa ve bende aracıma benzin almak için benzinliğe gittiğimde yine dünyanın en pahalı benzinini alacaksam eğer çıkmasın varsın o petrol

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır13
cevapla 30.01.2013 16:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.