X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sözleşmeli askere süper maaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sözleşmeli askere süper maaş

  • Giriş Tarihi: 30.1.2013 09:00 Güncelleme Tarihi: 30.1.2013 16:10

Profesyonel orduya geçişin ilk adımı olarak başlatılan sözleşmeli er uygulamasında yeterli sayıya ulaşılamayınca, yüzde 50’ye varan maaş artışı, sağlık hizmetlerinde düzeltme ve görevden ayrıldıktan sonra kamuda işe başlamada öncelik olanakları sağlayacak düzenleme hazırlandı.

Hükümetin profesyonel orduya geçişin ilk adımı olarak geçen yıl uygulamaya koyduğu sözleşmeli er projesine, teşvik getiriliyor. TSK bünyesinde sözleşmeli er olarak çalışacak mensuplarının maaşları artırılıyor. Ayrıca sağlık kriterleri de yumuşatılıyor. Yeni düzenleme ile sözleşmeli erlerin operasyon tazminatı ile alacakları ücretin 3 bin liraya geçmesi mümkün olacak.

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre; geçen yıl gerçekleştirilen sözleşmeli er alımlarına yaklaşık 30 bin adayın ön başvuru yapmasına rağmen, bunun sadece bin 517'si sözleşmeli er olabildi. Söz konusu adayların da bir kısmı eğitimler sırasında elendi. Ve sözleşmeli er sayısı bin 200'lere geriledi. Hükümet ile TSK sözleşmeli er sayısını arttırmak ve sözleşmeli er statüsüne olan ilgiyi yükseltmek için yeni bir düzenleme yapmayı kararlaştırdı.


MAAŞLAR 3 BİN LİRAYI GEÇECEK

Söz konusu yasa tasarısı önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Kısa süre içinde Meclis'e sunularak yasalaşması öngörülen tasarıda, sözleşmeli erlerin özlük haklarında, sosyal haklarında önemli iyileştirmeler yapılıyor. 2011 yılında çıkarılan yasada, sözleşmeli erlerin maaşları bin 634 lira olarak belirlendi. Zamlarla birlikte söz konusu maaşlar 2 bin lira seviyesine çıktı. Yeni yapılacak düzenleme maaşlarda yeniden artışa gidiliyor. Ekonomi bürokratlarından edinilen bilgiye göre, operasyon tazminatı ile birlikte sözleşmeli erlerin eline geçecek maaş tutarı 3 bin lirayı geçecek. Bu da, 7 yıl görev yapacak olan sözleşmeli erlerin alacakları tazminatların daha da yükselmesini sağlayacak.


KRİTERLER DE YUMUŞATILACAK

Düzenlemede sözleşmeli er olabilmek için aranan boy, kilo ve sağlık gibi kriterlerde değişikliğe gidilecek. Komando statüsünde görev yapan sözleşmeli erler ile geri hizmette görev yapar erlerin kriterleri farklı olacak. Düzenlemelerden halen görev yapan sözleşmeli erler de yararlanacak. Görev bitiminde kamuya geçmede özel hak tanınacak.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

hasan hasan

bencede sözleşmeliler mesai bitiminde akşam evlerine gidebilmeli zira siz onları yarı açık ceza evine koymuş gibi oluyorsunuz bu konuyu devlet büyükleri ele almalı bakın o zaman talebe ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 03.01.2015 15:41
mahmut mahmut

güzel bir uygulama

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.08.2014 18:37
MESUT MESUT

daha önce uzman çavuşluk sınavına girdim sınavı geçtim spor mülakatını geçtim sölü mülakatta ise 5 sorudan 3 soru bildim elendim askerliğimi eğitim çavuşu olarak yaptım ve tek isteğim askeriyede olmak

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 22.01.2014 22:50
asi komando asi komando

7 bin lira dan aşasına yapılmaz o işş

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır6
cevapla 10.12.2013 18:22
mustafa çavuş mustafa çavuş

başvuru talep istenilen seviyede değilmiş burdaki sorun maaş değil sorun şartların ağır olması en basiti görev süresince kışlada iskan etmen bir mantıklı düşünün ya bir insan yıllarca ailesinden eşinden herşeyinden uzak yaşayabilirmi bu yüzden talep az aile şartı düzenlemesini yapın bakın bakalım başvurulara bunu tüm samimiyetimle söylüyorum sorun burda

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır1
cevapla 02.07.2013 00:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.