X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER SGK'dan maaş denetimine çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

SGK'dan maaş denetimine çıkıyor

  • Giriş Tarihi: 31.1.2013 15:18

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, ''meslek kodu'' uygulamasıyla işletmelerin çalışanlarına ne kadar ücret ödediğini öğreneceklerini belirterek, ''Nisandan önce tüm işletmelerimize çağrıda bulunuyorum, lütfen ödenen ücretleri gözden geçirelim ve ödediğimiz ücreti beyan edelim'' dedi.

Acar, yaptığı açıklamada, 2008'den itibaren kayıt dışılığı önlemek için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

2008 yılından itibaren aktif sigortalı sayısının 3,5 milyon civarında arttığına dikkati çeken Acar, gelinen noktada 1 milyon 435 bin kayıt dışı çalışanın kayıt altına alındığını vurguladı.

Meslek kodu uygulamasının kayıt dışılıkla mücadelede çok önemli olduğunu anlatan Acar, işletmeler için 5 bin 200 civarında meslek kodunun prim hizmet belgeleriyle beyan edilmesini zorunlu hale getirdiklerini dile getirdi.

Acar, işletmedeki çalışanların mesleki statülerine göre sınıflandırılacağını belirterek, ''Daha önce çalışanlar olarak beyan ediliyordu ama artık tüm çalışanlar görevlerine göre isimlendirilecek'' dedi.

Acar, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu sayede işletmelerin gerçek manada çalışanlarına ne kadar ücret ödediğini öğreneceğiz. Nisandan itibaren bunun denetimlerine başlıyoruz. Nisandan önce tüm işletmelerimize çağrıda bulunuyorum, lütfen ödenen ücretleri gözden geçirelim ve ödediğimiz ücreti beyan edelim. Asgari ücretten ödeme yapılmadığı takdirde asgari ücretten beyan edilen ücretler varsa bunları gerçek durumlarıyla beyan edelim. Nisandan itibaren teftişlerimiz başlıyor. Bu denetim programında meslek kodu konusunda çalışma yapacağız. İşletmelerimiz bir an önce durumlarını düzeltsin.

2008 reform sürecinden sonra asgari ücretten beyan edilen ücretlerin tutarı yüzde 61'den yüzde 41'e düşürüldü. Bunu olması gereken orana indirmek için çalışıyoruz. Gerçekten kayıt dışı sorununu çözdüğümüz zaman sosyal güvenlik açıklarını da kapatmış olacağız.''

kalan karakter 1000

ankaralı ankaralı

memleketin tum pastanelerinde usta başıyla bulaşıkçı resmıyetde asgari ucret alıyor ama gercekte en az usta bası maaşı 2 mılyar ama bu devletın umrunda değil biliyor ama umursamıyor bir i yerini şikayet ettim 10 ay oldu hala denetime gidemedi beyfendiler

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 01.02.2013 16:09
mcthkn mcthkn

gaziantebe gidin 5 organize sanayi bölgesi ar 1 kaç firma dışında gerçek maaşla belgelenebilir maaş aynı degil ilk 500 içindeki şirketler var......

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 31.01.2013 17:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.