X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Standard & Poor's masummuş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Standard & Poor's masummuş!

  • Giriş Tarihi: 7.2.2013 15:09

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) ABD'de kuruluşun bağlı bulunduğu ana şirket olan McGraw-Hill aleyhine açılan davaya ilişkin olarak, ''Kredi reytinglerinin daha düşük olması gerektiğini bildiğimiz halde kasten reytingleri yüksek tuttuğumuz iddiaları doğru değil. İddialar asılsız ve hukuki gerekçeden uzak'' açıklamasını yaptı.

S&P, Los Angeles'ta açılan davada S&P'ye bankalardan daha çok iş alabilmek için konut kredileriyle bağlantılı varlıklara yüksek not verdiği suçlamasının yöneltilmesi ile ilgili olarak, ''Kredi reytinglerinin daha düşük olması gerektiğini bildiğimiz halde kasten reytingleri yüksek tuttuğumuz iddiaları doğru değil. Asılsız ve hukuki gerekçeden uzak. S&P kendisini bu asılsız iddialar karşısında güçlü bir şekilde savunacaktır'' dedi.

S&P açıklamasında ekonomik krizin yaklaşmakta olduklarının öngöremediklerini kabul ederek, ''Maalesef, S&P, herkes gibi yaklaşmakta olan ekonomik krizin hızını ve büyüklüğünü ve kredi kalitesini nasıl etkileyeceğini tahmin edemedi'' ifadesini kullandı.

Davada S&P analistlerinin piyasadaki sorunların farkında olduğunu gösterdiği iddia edilen bazı e postalar da kanıt olarak yer almıştı.

ABD hükümetinin iddiasına göre, kriz öncesi bazı S&P yöneticileri bir takım yatırımların notunu düşürmenin müşterileri kızdırabileceği ve işlerin rakiplere gidebileceği endişesi taşıyordu.

ABD Başsavcısı Eric Holder soruşturmanın 2009'da başladığını, S&P'nin 2011'de ABD'nin notunu düşürmesiyle ilgisi olmadığını belirterek bu davada Standard & Poor's'dan 5 milyar doların üzerinde tazminat almaya çalışacaklarını açıklamıştı.

ABD yönetimi S&P'yi 2008 yılındaki finansal kriz öncesinde konut kredileriyle bağlantılı varlıklara not verirken riskleri görmezden gelip kazançlara odaklanmakla suçlamıştı.

Dava sonrasında, S&P'nin bağlı olduğu ana ortak McGraw-Hill'in New York borsasında işlem göre hisseleri açılın dava haberinin ardından yüzde 23,53 oranında değer kaybetti.

McGraw-Hill hisseleri açıklama öncesinde 58,34 dolardan kapanış yapmıştı. Dava haberinden sonra sert bir şekilde düşüşe geçen hisseler 44,61 dolara kadar geriledi.

kalan karakter 1000

Tarkan Tarkan

vah vah ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.02.2013 20:36
Derya Uysal Derya Uysal

Birde bu iddialarin tam tersi uygulamalari; kredi reytinglerinin daha yuksek olmasi gerektigi halde kasten reytingleri dusuk tutmalari nedeniylede dava acilsa! Basbakan yakin gecmiste bu konuya degindiginde 'alayci tutum' sergileyen medyamiz simdi ne dusunuyorlar acaba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 07.02.2013 15:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.