X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dünya devleri kaya gazına geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dünya devleri kaya gazına geliyor

  • Giriş Tarihi: 8.2.2013 13:37 Güncelleme Tarihi: 8.2.2013 13:42

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Shell ortaklığının Diyarbakır'da kaya gazı sondajına başlaması, uluslararası birçok enerji firmasının Türkiye'ye ilgisini arttırdı.

Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Trakya ve İç Anadolu'da arama çalışmalarına başlamak isteyen yabancı şirketler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın art arda kapısını çalmaya başladı.

Bazı enerji uzmanlarının ''devrim'' olarak nitelendirdiği kaya gazı (Shale Gas) üretimi, doğalgaz piyasasını etkilemeye devam ediyor. Dünyanın önemli doğalgaz ithalatçılarından biriyken kaya gazı sayesinde son 5 yılda 200 milyar metreküpe yakın gaz üreten ABD, bu sayede Polonya'dan Çin'e kadar bu kaynağa ulaşmak isteyen birçok ülkeyi harekete geçirdi.

Petrolde yüzde 92, doğalgazda ise yüzde 98 dışa bağımlı olan Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir kaynakların ekonomiye kazandırılması çalışmalarına kaya gazı da eklendi.

KONYA VE NİĞDE'DE TESPİT EDİLDİ

Dadaş Formasyonu'nunda yer alan Diyarbakır'daki Sarıbuğday-1 sahasında TPAO ile Shell ortaklığında yürütülen çalışmalar bu alanda ilk oldu. 3 yılda 15 kuyunun açılmasının planlandığı sahada gaz arama çalışmaları aralıksız devam ediyor. 4 bin 500 metre derinlikte sondajın hedeflendiği kuyuda, 4 bin metrelere ulaşıldı. ''Parametre kuyu'' olarak nitelendirilen bu kuyudan olumlu sonuçlar alınmasıyla sahada yatay sondaja başlanacak.

Türkiye'de tahmini olarak 0,4 trilyon metreküp olduğu tahmin edilen kaya gazının varlığı, Güneydoğu Anadolu'nun dışında Trakya ve İç Anadolu'daki bazı sahalarda da söz konusu. MTA'nın çalışmalarının ardından Konya ve Niğde'de tespit edilen rezervlerin çıkartılması için Shell başta olmak üzere kaya gazı üretimi alanında faaliyet gösteren yabancı şirketler, art arda Bakanlığın kapısını çalmaya başladı.

YENİ SONDAJLAR İÇİN ANLAŞMALAR YAKIN

AA'ya açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, kaya gazı ve kaya petrolü (oil shale) konusuna yoğunlaşan ABD'li, Kanadalı ve İngiliz şirketlerin Türkiye'deki kaynaklarla ilgilendiğini belirterek, söz konusu şirketlerin mevcut sismikleri etüt etmeye başladığını söyledi.

Gelecek aylarda Dadaş Formasyonu'nu ya da Trakya'daki sahalarla ilgili anlaşmaların gerçekleşebileceğini bildiren Bakanlık yetkilileri, ''Bu anlaşmalarda bizim önceliğimiz çalışmalara TPAO'nun da ortak olması. Kaya gazı gibi yerli bir kaynağı en etkin biçimde ülkemize kazandırmak istiyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

KAYA GAZI NEDİR? NASIL ÇIKARTILIR?

Özetle kayaçların gözeneklerinde yer alan küçük miktardaki doğalgaz olarak tanımlanan kaya gazı, dikine veya yatay olarak açılacak olan kuyulara basınç uygulanmasıyla çıkartılıyor.

Araştırmalara göre, Çin ve Hindistan sahip başta olmak üzere, ABD, Arjantin, Avustralya, Güney Afrika ve Kanada kaya gazı rezervi açısından şanslı ülkeler.

kalan karakter 1000

nezo nezo

biz bunun faydalarını ne zaman göreceğiz bu zamlar ne zaman bitecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.02.2013 00:07
Hüseyin Aras Hüseyin Aras

Önceleri petrol tüketimimizin %16 sını kendimiz çıkarıyorduk. Şimdi yarıya düşmüşüz. Niye üretimi arttıramıyoruz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır3
cevapla 08.02.2013 20:12
welly87 welly87

kaya gazı kızgın kayalardan çıkan yine kızgın gaz yani dogalgaz değil..bu sıcak gazı santraller vasıtasıyla enerjiye çeviriyoruz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır10
cevapla 08.02.2013 16:41
gülşenyaman gülşenyaman

neden yabancı ortaklarla çalışıyoruz ki yerli
mühendislerin suyu mu çıktı neden
paramız elin gavuruna gidiyor hemde o
kadar istihdam edilmeyi bekleyen genç
beyinlerimiz varken

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır4
cevapla 08.02.2013 16:27
mümin mümin

adamlarda işin teknolojisi var aga

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.02.2013 20:18
gerçekçi20 gerçekçi20

eğer böyle bişey varsa kendimiz değerlendirelim 3 bine satıp 10 bine geri alacaksak kendimiz değerlendirelim elin yabancısı almak istiyorsa gerçekten çok değerli bir madendir..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.02.2013 16:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.