X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tüketicinin kredi zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tüketicinin kredi zaferi

  • Giriş Tarihi: 12.2.2013 11:13 Güncelleme Tarihi: 12.2.2013 11:35

Ticari kredi kullanan müşterilerinden ‘tahsis ücreti’ alan bankalara Tüketici Mahkemesi’nden kötü haber geldi.

Ticari kredi kullanan müşterilerinden 'tahsis ücreti' alan bankalara Tüketici Mahkemesi'nden kötü haber geldi. "Bankalar sözleşmede tüm masrafları açık olarak belirtmeli" diyen Mahkeme, kesintinin iadesine karar verdi.

Vatan gazetesinden Ufuk Korcan2ın haberine göre; tüketiciler ile bankalar arasındaki "masraf" savaşı her geçen gün farklı cephelere taşınıyor.

Kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti derken tüketiciler son aylarda "kredi tahsis ücreti" şokuyla karşılaşmıştı. Bankalar, dosya masrafı ve sigortanın dışında ticari kredi kullanan müşterilerinden "kredi tahsis ve değerlendirme" adı altında yeni bir masraf kesmeye başlamıştı.

Aslında "kredi tahsis ve değerlendirme" ücreti geçtiğimiz yıllarda sadece tek bir banka tarafından alınıyordu. Ancak düşen faiz ortamı bankaların yeni kaynak arayışına itti. Kredi tahsis ücreti de bu kalemlerden biri.

Örneğin 50 bin TL tutarında alınan bir ticari kredi için, 6 ayda bir 250 TL kesen banka da var 500 TL kesen de. Bu tutar 2 bin 500 TL'ye kadar çıkıyor. Şirketi için 120 bin TL kredi kullanan bir işadamı "kredi tahsis ve değerlendirme" adıyla kendisinden 3 ayda bir 250 TL alındığından şikayetçi. Yani 18 ay vadeyle alınan bu kredi için işadamı vade sonunda toplam 1.500 TL + BSMV ödeyecek.

Tüketicilerin şikayetlerinin temelinde kredi alırken söz konusu kesintiyle ilgili herhangi bir bilginin verilmemesi. İşte geçen yıl çok sayıda bankanın almaya başladığı "kredi tahsis ücreti" Türkiye'nin birçok ilinde yargıya taşındı. Osman Engin Atasever de kendisinden alınan kredi tahsis ya da teklif ücretini yargıya taşıyanlardan. 2011 yılında aldığı krediden dolayı bankanın kendisinden "komisyon" adı altında 249.90 TL tahsil ettiğini söyleyen Atasever, kredi alınırken böyle bir masrafla ilgili bilginin kendisine verilmediğini ve söz konusu tutarın kendisine faiziyle iade edilmesini istedi.

Atasever'in başvurusunu değerlendiren Balıkesir Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, tüketici lehine karar verdi. Kararda, "4077 sayılı Kanunun 6. maddesinde belirtilmiş şartlara uygun düzenlenmiş bir sözleşme görülmediğinden, 249.90 TL'den BSMV tutarı düşüldükten sonra kalan kısmın Osman Engin Atasever'e iadesine, tarafların 15 gün içinde Tüketici Mahkemesi'ne itirazını kabil olmak üzere oy birliği ile karar verildi" denildi.

Atasever, bu karar sonrasında bankanın kendisine iadesini yaptığını söylüyor. Balıkesir Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti'nin verdiği karar benzer şikayetler için örnek teşkil edebilir.

Peki bu kararla tüketiciler ile bankalar arasındaki masraf savaşı son mu buldu? Tabiki hayır. Önümüzdeki dönemde "yeni" masraflar yeni cepheler anlamına gelecek...


KREDİ TAHSİL ÜCRETİNİN GEREKÇESİ NE?

Kredi vermeden önce bankacılar müşteri ziyaretine gidiyor. Sonra alınan başvuru mali tahlil bölümüne gönderiliyor ve kredi tahsis bölümünün onayı alınıp pazarlama departmanında kredi kullandırılıyor. İşte bu akış içerisinde bankalar "her hizmet" için masraf alma eğiliminde. "Kredi tahsis ve değerlendirme" ücretinin 6 ayda bir alınmasının nedeni ise; bankalar verdikleri kredileri 6 ayda bir revize ediyor. Yani ilk defa veriyormuş gibi dosyaları yeniden inceliyor. Yeniden çalıştırılan mekanizma tekrar ücretlendiriliyor.

Kaynak: Vatan

kalan karakter 1000

Musa Musa

Kredi kullandırımında hiç bir banka müşterinin bilgisi olmadan bu tür masrafları almaz, hele ticari kredilerde kesinlikle almaz. Bizim Türk milletinin şark kurnazlığı bu. Kredi çekerken banka peşin peşin söylüyor şu kadar masraf ödersen faiz bu, yok masraf ödemezsen faiz bu işine geldiği gibi yani

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır14
cevapla 12.02.2013 16:02
kahaberli hasan kahaberli hasan

şimdi yanlışı biz yapıyoruz bankalar değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2013 15:28
eses eses

Tabi bankalar nereden kazanacaklar hesaplarda kalan paraları alsalar yeter o kadar unutkan milletimiz var neden okumamış ondan zaman aşımı nedir bilmiyor her kart ücreti çekilen kredilerden alına masraf adı altında 38 kalem ücret türkiye Banka çiftliğimi cennetimi kesinlikle bankalarla ilgili düzenleme şart demiyeceğim vacip oldu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 12.02.2013 14:42
gülcay gülcay

evet,bankalar kredı kullanırken bukadar sukadar masraf var dıyor,kabul etmeyince de almak zorundayız dıyorlar yoksa kredıyı kullandırmıyorlar..paraya ıhtıyac olmasa kredıyı çekerken kabul etmeyız zaten.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 03.09.2013 18:00
feyzullahoz@hotmail.com feyzullahoz@hotmail.com // İZMİR

öyle diyorsunuz hiç bir geri ödeme
görmedik aksine üstüne ekledik

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2013 13:45
acf ltd acf ltd

bizim şirketin hesabından kredi almadan kredi talep ücreti diye 250.01. tl.kestiler.bu emsal kararla tüketici haklarına müracaat edecegim.osman beyi bu işten dolayı kutlarım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2013 12:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.