ARKADAŞINA GÖNDER Engelliye 100 bin liralık müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Engelliye 100 bin liralık müjde

  • Giriş Tarihi: 14.2.2013 09:57 Güncelleme Tarihi: 14.2.2013 12:42

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan kendi işini kurmak isteyen engellilere süper destek geldi. Bakanlık kendi işini açmak isteyen engelli vatandaşlar 100 bin TL'ye kadar hibe verecek.

Bakanlık kendi işini açmak isteyen engelli vatandaşlar 100 bin TL'ye kadar hibe verecek. Eğitimden geçirilecek engelli vatandaşlara, işini kurarken konusunda uzman kişiler de koçluk yapacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şehit ve gazi yakınları ile yaşlı ve engellilere yönelik açıkladığı ücretsiz ulaşım müjdesinin ardından bir müjde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık engellilere önce eğitim verecek daha sonra ise 100 bin TL'lik hibe desteğiyle iş sahibi olmalarını sağlayacak. Patron olmak isteyen engelli vatandaşlar KOSGEB Yeni Girişimci Desteği'nden faydalanacak.

Bugün gazetesinden Lütfü Erdoğan'ın haberine göre; engellilere verilecek destek programı 4 aşamadan oluşacak. İşletmenin kuruluşu, malzeme alımı ve işletme gideri için verilecek destekler geri ödemesiz, sabit yatırım için verilecek 70 bin TL'lik hibe ise geri ödemeli olacak. Bu desteğin geri ödenmesi, engelli vatandaş işini kurup kâra geçtiği andan itibaren adım adım yapılacak.


HERKESİN KOÇU OLACAK

Projeye başvurmak isteyen tüm engelliler bulundukları illerden başvuru yapabilecek. Alınan başvuruların ardından İstanbul, Ankara, Erzurum ve Gaziantep'te bulunan eğitim merkezlerinde KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilecek. Eğitimi tamamlayıp projeleri kabul edilen engelliler kendi illerinde işyeri kuracak. Bu sayede Bakanlık hem engellileri iş sahibi yapacak hem de yaklaşık 300 bine yakın engelli maaşı alanların sayısını düşürecek.

Engelli girişimcilere başarılı iş ve meslek odaları ve derneklerinin desteğiyle uzman hocalarla koçluk desteği verilecek. Tüm engellilerin gönüllü olarak çalışacak koçu olacak. Ayrıca engelli vatandaşların, çeşitli seminerler ve konferanslarda işadamlarıyla bir araya gelmeleri sağlanacak.


BAŞVURU FORMU İNTERNETTE

Girişimci olmak isteyenler Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün internet sayfasında online başvuru formunu dolduracak. Türkiye genelinde elektronik olarak başvurular değerlendirilecek. Proje ilk olarak pilot il Ankara'da başlatılacak.

Kaynak: Bugün

kalan karakter 1000

gökhan cakıcı gökhan cakıcı

ben yüzde 53 görme engeliyim devletim hanki kapsına vardısan hicbir sonuc alamadım bimiyom devet darsinde calışan lar unutmayım mahkeme kadıya mülku dekildır

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.06.2015 13:59
fatih karakuzu fatih karakuzu

bende engelliyim kendi işimi kurmak istiyorum başvuru yaptım şimdilik beklemedeyim umutla bekliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.08.2014 15:18
mertdeniz mertdeniz

bende engeliyim kendi işimi kurmak isdiyorum rütfen bana yardımcı olunn

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 25.02.2014 15:40
solmaz solmaz

ya kardeşim kursan ne olacaka kazadıkça elınde kazandığını alacak öyle yapacana madem engelıler için vijdan sahibiler engeli derecesi ne olursa olsun vergide sadece muaf tutsalar amena diyecem yıne şeytani duşuncelerle biz engelılerı kandırıyorlar inandınızmı alah aşkına

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 07.07.2013 13:49
aliosman aliosman

ben aliosman engeliyim kendi işimi kurmak istiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 18.05.2013 11:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.