X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kiralık kasayı ziyaret bile paralı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kiralık kasayı ziyaret bile paralı

  • Giriş Tarihi: 14.2.2013

Bankaların kiralık kasa ziyaretlerinden bile ücret alması Meclis'in gündeminde. Bankacılık Alt Komisyonu, çığ gibi büyüyen banka ücretlerini mercek altına aldı

Meclis, bankaların kart aidatı ve hesap işletim ücreti adı altında aldığı faiz dışı ücretlerle ilgili çığ gibi büyüyen şikâyetler üzerine harekete geçti. Durum tespiti yapmak için BDDK, Hazine, Merkez Bankası yetkilileri ile akademisyenler ve tüketici şikâyetleriyle ilgili internet sitesi temsilcileri dinlenecek. Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Bankacılık Alt Komisyonu'nun bir süredir devam eden çalışmaları ise bankaların tüketiciden kiralık kasa ziyaretinden bile ücret aldığını ortaya koydu. Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Bankacılık Alt Komisyonu bugün toplanarak bankaların aldığı faiz dışı ücretlere ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Hazine Müsteşarlığı Sigorta Genel Müdürlüğü, Merkez Bankası, akademisyen Osman Altuğ, tüketici şikâyetleriyle ilgili 'şikâyetvar.com" internet sitesinin temsilcilerini dinleyecek. Komisyon yapacağı son toplantının ardından da rapor yazımına geçecek.

31 KALEMDEN ÜCRET

Bankacılık Alt Komisyonu'nun bugüne kadar yaptığı çalışmalar ise bankaların tüketiciden 31 kalem işlemden yıllık 11 milyar 522 milyon lira aldığını ortaya koydu. Komisyonun çalışmaları, bankaların tüketicinin kiralık kasa ziyaretlerini bile ücretlendirdiğini ortaya çıkardı. Komisyonun tespitlerine göre bankalar tüketiciden başta kredi kartı aidatı ve hesap işletim ücreti olmak üzere birçok işlemden ücret alıyor.

11.5 MİLYAR TL ALINDI
Bankaların akla gelen her işlem için vatandaştan ücret talep etmesi büyük tepkilere neden oluyor. Raporda, bankaların tüketiciden 31 kalem işlemden yıllık 11 milyar 522 milyon lira aldığı belirlendi.

Belgeyi de parayla veriyorlar
Kredi kartı yıllık aidat ücreti
Hesap işletim ücreti
İşlemsizlik ücreti
Dosya masrafı
Komisyon ücreti
Hayat sigortası ücreti
Sigorta bedelleri
Katkı payı
Ekspertiz ücreti
İpotek tesis ücreti
İpotek ücreti
İlave peşin komisyon
Havale ücretleri
EFT ücretleri
Döviz transfer ücretleri
ATM'den nakit çekim masrafı
Bakiye görüntüleme ücreti
Mevduat araştırma ücreti
Dekont ücreti
Ekstre ücreti
Telefon-faks-posta ücretleri
SMS-mail ücretleri
Şifre gönderim ücreti
Menkul kıymet bakım ücreti
Rehin-haciz kaldırma ücreti
Nakit avans komisyonu
Diğer şubedeki döviz tevdiat hesabından para çekme ücreti
Asıl kart bedeli
Harcama vaadi ihlal ücreti
Arşivden belge çıkarma ücreti
'Kredi kartı borcu yoktur' yazısı alma ücretikalan karakter 1000

COCO COCO

Resmen soygun bu. Bu konu yasal olarak çözmlenmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 14.02.2013 15:02
samet samet

Bir an önce bu işlerin düzeltilmesi çok iyi olur ben banka mağdurlarından biriyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.02.2013 15:01
Mehmet YILDIRIM Mehmet YILDIRIM

Bence bişey olamayacak. Bankalar istediğini alır. Millet vekillerini bile haciz kapısında tutan bankalar,aldıkları bu masrafları herkesin bilgisinde alıyor. Devlette biliyor basında ,hukuktabiliyor millette biliyor. Bankaları devlet değil ,milleti bankalar yönetiyor,dolayısıyla başlıbaşına bir devlet.Hükümetinyapacağı en fazla milletin şikayetlerini bastırmak için iki üç karar o kadar ; o da ne kadar uygulanır tartışma gerek görmüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 14.02.2013 14:30
Mehmet Mehmet

Hirsizlari dolandırıcılık yapanları neden kuytu köşelerde arıyoruz ki. En işlek caddelerde Şubesi var hepsinin. Cebimizdeki parayi gasp etmek adına atmayacaklari takla yok bunların.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.02.2013 14:23
Alican Alican

Meclisten iyi bir haber çıksarsa bankaların havası sönecek. Modern ağalık sistemi oldu bankacılık sistemi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.02.2013 14:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.