X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İthal saman çiftçinin umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İthal saman çiftçinin umudu

  • Giriş Tarihi: 15.2.2013 15:17

Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezleri arasında yer alan Kars'ta, zor durumda kalan besici için sipariş edilen 2 bin ton ithal samanın, hayvan fiyatlarını yükseltmesi bekleniyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Özgür Ilgar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu Bölgesi'nde 2012 yılının kurak geçtiğini ve bu nedenle çiftçinin yeteri kadar ürün alamadığını belirterek, hayvancılık bölgesi olan Kars'ta saman ihtiyacı olduğunu söyledi.

Saman ihtiyacının iç piyasadan karşılanamadığını dile getiren Ilgar, ''Karşılansa da fiyatlar çok yüksek olduğundan çiftçilerimiz ve hayvan üreticilerimiz sıkıntı yaşadı. Bu nedenle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız dışarıdan saman ithal etmeye başladı'' dedi.

Samanın Bulgaristan, Macaristan ve Gürcistan'dan getirileceğini vurgulayan Ilgar, şunları kaydetti:

''Bir de Kıbrıs'tan gelecek olan saman var. O da Mersin Limanı'nda trenlerle Kars'a getirilecek. Şu ana kadar bize bağlı köylerden bin ton talep alındı. 2 bin ton samanın da siparişi verildi. Gelecek olan samanlar 3 çeşit olacak. Ot, ince saman ve 7-10 santimetrelik sıkıştırılmış saman balyası gelecek. Bunlar Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Kars bölgesinde kullanılan samandan farklı. Bizim burada alışkanlıktan dolayı ince saman kullanılıyor. Oysaki Batı'da ve diğer ülkelerde ince saman hiç kullanılmıyor. O yüzden buraya saman balyası ve ot gelecek.''


''BÜYÜK SIKIŞTIRILMIŞ SAMAN HAYVANLAR İÇİN DAHA İYİ''

Ilgar, uzmanların büyük sıkıştırılmış samanın hayvanlar için daha sağlıklı olduğunu belirttiğini ifade ederek, söz konusu samanın faydasının bilimsel olarak kanıtlandığını vurguladı.

İthal edilecek ot ve samanın devlet desteklemesi düştükten sonra kilosunun vatandaşa 50 kuruştan satılacağını vurgulayan Ilgar, şöyle devam etti:

''Samanın tonu da 500 liraya satılacak. Piyasada samanın fiyatı şu anda 1 liranın üzerinde. Biz de ise 50 kuruş olacak. Samanın tonunun bedeli yaklaşık olarak 844 liraya geliyor. 844 liradan 344 lirasını devlet destekliyor, 500 lirasını da çiftçi verecek. Yani çiftçinin cebinden 500 lira çıkmış olacak. Bu fiyat piyasada çok iyi çünkü yüzde 50 daha ucuza almış olacaklar.''


''İTHAL SAMAN HAYVAN FİYATLARINI ARTIRACAK''

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin saman getirmeden önce yerli samanın tonunun bin 200 liraya kadar çıktığını hatırlatan Ilgar, bakanlığın ''ithal saman gelecek'' açıklamasının ardından bu rakamın 900 liranın altına inmeye başladığını savundu.

Ilgar, sözlerini şöyle tamamladı:

''Saman, ot ne kadar ucuzlarsa, hayvan piyasası bir o kadar da aratacaktır. Şu anda saman fiyatı düşmeye başladı, hayvan fiyatı artmaya başladı. Bu olumlu bir gösterge. Hayvancılık yapan insanlarımızın, çiftçilerimizin şu anda hayvanları para etmeye başladı. Umarım daha da yüksek olur. Zor durumları atlatırlar. İthal samandan önce hayvancılık yapan bir insan 1 ineğini satıyordu ve 1 ton saman alıyordu. Kars'tan daha fazla batıya hayvan sevki oluyordu. Çünkü Kars'ta havyan sayısı da fazla.''

kalan karakter 1000

çitçi dostu çitçi dostu

saman pahalı olur et pahalanır yurtdışından anguz gelir saman ise anız olarak yakılır yurtdışından gelir bizim paramız mı çok çiftçimiz mi yok milli servete sahip çıkalım paramız bizde kalsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.02.2014 00:46
 çirtçi  dostu çirtçi dostu

kkızıltepeden al samanı gönderme yurt dışına paranı 130-200 kurus fiyatı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.02.2014 00:40
çiftçi dostu çiftçi dostu

mardinde saman 130 kuruş ile 200 kuruş arası bulgaristandan kıbrıstan daha ucuk ve düşük maliyetli

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.02.2014 00:34
Süha K. Süha K.

Bizim köylü artık sosyete oldu, şehirliden daha rahat artık köylü her türlü imkan var fazlasıda cabası birde mazotu ucuz odunu ucuz ekmediği tarlaya destek alıyor neden çalışsınki. Yangelip yatıyorlar. hele birde şehirde evi olanlar kışın şehirde yazın köyde keyf. Hayvan yok ot saman yok bedava kömür odunda alıyolar tabi saman ithal edersiniz. ben olsam köylü adını kaldırır mahalle yaparım herşeydende para alırım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.09.2013 17:03
Çiftçi Çiftçi

Gıda Tarım Bakanlığı 2012 yılı Mazot Gübre Desteğini hala vermedi.2012 yılı hububat primleri de verilmedi. Sayın Bakan Çiftçiyi destekliyorsunuz ama zamanında verilmeyen destekler banka faizlerine ve tefecilere gidiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 15.02.2013 15:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.