X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Boğaz'dan elektrik davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Boğaz'dan elektrik davası

  • Giriş Tarihi: 17.2.2013

Makine mühendisi Sabit Ateş'in Boğaz'dan elektrik üretme projesi yargıya taşınıyor. Ateş, izin ve kira sözleşmesi yapılması için Meclis'ten yardım istedi. İlginç proje için son kararı yargı verecek

İstanbul Boğazı'ndaki deniz akıntısından Türkiye'nin ihtiyacı olan elektrik enerjisini üretebileceği iddiasıyla Meclis'e başvuran vatandaşa, Meclis Dilekçe Komisyonu yargıyı adres gösterdi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği mezunu Sabit Ateş, dilekçesinde şunları söyledi: "İki nükleer santralin kapasitesine eşdeğer (8000 M.V/h) elektrik üretebileceğimiz ve Boğaz'da uygulayacağımız 'türbin'lerin toplam maliyeti, bir nükleer santralinkinden daha düşük. Bunların imalat ve montaj süresi, nükleer santrale göre çok daha az. Türkiye'nin şu an kullanmadığı toplam elektrik enerjisinin üçte birini buradan sağlamak mümkün." Ateş izin ve kira sözleşmesi için de Meclis'ten yardım istedi.

MONTRÖ AÇISINDAN SAKINCASI YOK

Komisyon ilgili bakanlıklara Sabit Ateş'in projesini sordu. En çarpıcı yanıt ise Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık Meclis'e gönderdiği yazıda, "İstanbul Boğazı'nda mevcut akıntıdan faydalanmak suretiyle enerji üretimini hedefleyen söz konusu projenin, Montrö Boğazlar Sözleşmesi bakımından herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır" dedi.

'PROJEM TAMAMEN DENİZDE'
Ateş Maliye Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin itirazlarıyla ilgili, "Boğaziçi Kanunu'nun 3/a ve 3/b maddelerini olumsuz yanıt için gerekçe gösteriyorlar. Benim projemin karayla ilgisi yok. Bu maddeler kara ile ilgili faaliyetleri düzenliyor. Benim projem tamamen denizde" diye konuştu.

MALİYE OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRDİ
Maliye Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi projeyle ilgili olumsuz görüş bildirdi. Her iki kurum da Boğaziçi Kanunu'nu göre projenin uygulanamayacağını kaydetti. Meclis Dilekçe Komisyonu da bu görüşler doğrultusunda Sabit Ateş'e projesi için 'ısrar etmesi durumunda konunun yargıya intikal ettirilmesinde fayda görüldüğü' yanıtını verdi.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

Bilimsel olarak, yapılabilirlik & çevre & katma değer vbg. incelenerek mi olumsuz yanıt verilmiş acaba? Eğer üçte bir elektrik ihtiyacımızı hem de doğaya ve çevreye zarar vermeden üstelik kendi kaynaklarımız ile sağlayabilme olanağımız var ise çok güzel olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.02.2013 13:43
Azlan Azlan

Gorun bakin burokrasi bu adama engel ci karman icin elinden geleni ardina koymaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.02.2013 17:23
kahraman kahraman

su akar türk bakar..........

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.02.2013 11:09
recep recep

tek kelimeyle yazıklar olsun diyorum deniz akar TÜRK bakar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.02.2013 09:05
90türk 90türk

Ne kadar saçma bir durum. Bizim yerimizde başka bir ülke olsa, bütün kanunlarını sonuna kadar zorlar ve projenin önünü açar. Biz ise kendi önümüze setler çekmeye bayılıyoruz. "Su akar Türk bakar" dedikleri bu olsa gerek. Madem ki boğaza bir yapı inşa etmek bu kadar sorun; Boğaz Geçiş Tünelini yada köprüleri de mi ortadan kaldıracağız?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.02.2013 08:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.