X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dadısını misafir edene ceza geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
kapat

sını misafir edene ceza geliyor

  • Giriş Tarihi: 17.2.2013 10:57 Güncelleme Tarihi: 17.2.2013 10:59

Kayıtlı yabancı ların 15 gün çalıştırıldığı, 15 gün de misafir gibi gösterilerek eksik ödendiği anlaşıldı. leri zili çalıp yabancı dadı kontrolü yapacak

, evlerinde yaşlı ve hasta ile bebek bakımı gibi hizmetlerde yabancı kadın çalıştıran aileleri mercek altına aldı. Geçen yıl yapılan düzenlemeyle yabancı çalıştırma yasal hale getirilmişken, bazı ailelerin Türk usulü hilelerle kurumu zarara uğrattığını tespit eden , bu isimlerin tek tek kapılarını çalmaya hazırlanıyor.

Vatan'dan Gülümhan Gülten'in haberine göre; Bakanlık, yoğun talep nedeniyle yabancı dadıların Türkiye'de kaçak duruma düşmeden çalışmasını sağlamak üzere geçtiğimiz yıl ortasında "Asgari ücretin 1.5 katı ödeme yükümlülüğü' kuralını kaldırmış, çalışma izni kolaylıklarıyla beraber prim tutarını Türk bakıcılar gibi asgari ücret düzeyine indirmişti.

Geçen 1 yıl içinde çok sayıda Türk ailenin kolaylıktan yararlanarak çalıştırdıkları yabancı dadılara bu sayıda çalışma izni aldığı, ancak primlerini hileyle daha az göstererek çok daha düşük ödeme yaptığı anlaşıldı.

SGK yönetiminin durumu farketmesiyle, sözkonusu yabancı dadıların isim ve adreslerine ilişkin tüm bilgilerin listelendiği ve Nisan ayı itibarıyla söz konusu liste üzerinden yabancı dadı operasyonunun başlaması talimatı verildiği öğrenildi. SGK Başkanı Fatih Acar, "Adresler belli, çalıştıran aile belli, isimler belli, gidip yerinde tespit yapacağız. Bunlar hem geriye doğru eksik ödedikleri tutarları faiziyle ödeyecekler hem de çalıştırdıkları her bir kadın bakıcı başına çok yüksek cezalara maruz kalacaklar" dedi.

SADECE 180 TL PRİM ÖDÜYORLAR

Hasta, yaşlı bakımı ile bebek bakıcılığı gibi işlerde çalışacak Türk işçi bulunamayınca, binlerce yabancı Türkiye'ye geldi. Çalışma Bakanlığı, bu işlerde çalışacak Türk çalışan bulamayan ailelerin mağdur olmaması için, yabancı bakıcıları kayıt altına alacak bir dizi kolaylık getirdi. Ancak çok sayıda Türk ailenin, yasal olarak en az asgari ücret üzerinden (300 TL) prim ödemesi gerekirken, yabancı bakıcılarını ayda '15 gün çalışıyor, kalan 15 gün misafir kalıyor' ya da 'öğlene kadar çalışır' gibi part-time çalışan göstererek kurumdan prim kaçırdığı ortaya çıktı.

7.325 TL CEZA KESİLECEK

SGK yetkilileri 2012 yılında kaçak çalıştığı tespit edilen 2 bin 700 yabancı için yaklaşık 20 milyon liralık ceza kesildiğini hatırlatarak, yapılacak denetimlerde kaçak çalıştığı tepsit edilen her bir kadın için 7 bin 325 liralık idari para cezası kesileceğini belirtiyorlar. Öte yandan yabancı bakıcıya da 731 lira para cezası kesilecek ve çalışma izni iptal edilerek sınır dışı edilecek.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

şu anda atölyelerde ve inşaatlarda suriyeli işçiler günlük 15-20 tl ye sigortasız çalıştırıyorlar.kontrol eden bile yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 18.02.2013 12:04
Orhan Erden Orhan Erden

Evet müfettişler dadıları takip etsinler,dadı çalıştıracak kadar durumu iyi olup da bu yolla sahtekarlık yapanları yakalasınlar. Ancak Türkiye genelinde bütün iş kollarında o kadar çok sigortasız çalışıtırılan işçi varki,bunlar takip edilip tesbit edilse SGK emekli maaşlarını hazineden destek almadan ödeyebilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır3
cevapla 17.02.2013 12:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.